تاریخ ارسال : ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۱۲ 2 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فریاد اعتراض شهروندان غرب مازندران بر دولت تدبیر و امید!

انتشار خبر تصویب و ابلاغ منطقه ی آزاد تجاری امیر آباد، آب سردی بر پیکر مردم غرب مازندران ریخته شد و موجی از اعتراض های شهروندان شهرهای غرب مازندران،فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را در بر گرفت تا جایی که درهمین راستا “ابر گروه تلگرامی حامیان دکتر روحانی” با بیش از چهار هزار نفرعضو مازندرانی دراعتراض به این موضوع اعلام تعطیلی کرد.

به گزارش شلمچه نیوز، محمدصفرلفوتی عضوانجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران ایران در یادداشتی که به مناسبت انتشار خبر تصویب و ابلاغ منطقه ی آزاد تجاری امیر آباد نگاشته است، آورده:در انتخابات سال ٩٢ مردم فهیم غرب استان مازندران و بخصوص شهروندان شریف شهرستان های  نوشهر، چالوس و کلاردشت  با خلق حماسه ای عظیم ، به استقبال دکتر حسن روحانی آمدند و با حمایت قاطع خود از وی  باعث شدند تا  کمتر از چند ساعت این موج و حرکت عظیم ، به سراسر کشور منعکس گردد و درنهایت پیروزی دولت تدبیر و امید رقم خورد!

متن این یادداشت:

در طی گذشت سه سال و نیم  از عمر دولت  ، در منطقه ی غرب استان مازندران ، بخصوص شهرستان های نوشهر،چالوس و کلاردشت که همیشه پیشتاز پشتیبانی از برنامه های تدبیروامید بوده اند، هیچگونه گشایش و توسعه ای انجام نشد و حتی در برنامه های هفته دولت نیز شاهد اتفاق های زیبایی نبوده اند و نمایندگان دولت هم راهی نداشتند تا با فوت و فن های  مدیریتی ویژه خود ، جدول برنامه های هفته دولت را  با افتتاح انواع روکش های آسفالت پرکنند ! و در واقع  این قسمت از کشور ، بین دریا و جنگل و مناطق حفاظت شده ، محصور است و نمیتوان در آن هیچگونه حرکت اقتصادی قابل توجه ای انجام داد!

آغاز پس رفت غرب مازندران زیر بازی سیاسی احکام خاص

به همین خاطر سال های زیادی است که غرب مازندران همیشه منتظر ایجاد منطقه ی آزاد اقتصادی بوده تا بتواند با استفاده از این ظرفیت در صنعت توریست و گردشگری و همچنین رونق بندرنوشهر، هم به توسعه ی اقتصادی برسد و هم محیط زیبا و مناطق حفاظت شده سالم بماند؛ اما  چندی پیش ابتدا فرزند جناب استاندار مازندران در یک جمع دانشگاهی ، از شهرستان بابل و بابلسر در شرق مازندران به عنوان منطقه آزاد تجاری نام برد و هنوز چیزی نگذشته بود که شخص استاندار هم  ایجاد منطقه آزاد تجاری در بابلسر را فرصت خوبی برای استان عنوان کرد. اما جالب اینجاست که آقای استاندار خیلی زود موضع گیری قبل و ماضی خود را فراموش و در جمع مدیران مسوول رسانه های آن استان ، بطور تلویحی بندرامیرآباد در شهرستان بهشهر را برازنده ایجاد منطقه آزاد دانست ! و از اختلاف بین نمایندگان در انتخاب منطقه آزاد خبر داد  و بر التهابات اجتماعی و افکارعمومی افزود!  این درحالی بود که برخلاف گفته آقای استاندار، مجمع نمایندگان مازندران با درج ۱۱امضا خواستار ایجاد سه منطقه آزاد با عناوین منطقه آزاد “گردشگری و سلامت” در “نوشهر”، منطقه آزاد فناوری در بابلسر و منطقه آزاد انرژی در امیرآباد و بهشهر شده بودند و سند این هم آوائی و اتحاد نیز علاوه بر انتشار در کانال تلگرامی دبیر وقت مجمع نمایندگان استان ، برروی دیگر شبکه های اجتماعی  هم منعکس شد.

آغاز پس رفت غرب مازندران زیر بازی سیاسی احکام خاص

لذا  برخی فعالان سیاسی  و رسانه ای و کاربران شبکه های اجتماعی این سوال را مطرح نمودند که چطور می شود یک استاندار که باید امانت دار کل مردم حوزه مدیریت خود باشد و نمی بایستی هیچ تبعیضی برای تمامی شهرهای استان قائل شود ، قبل از  اخذ مصوبه از هیئت دولت ، اینگونه در برابر احساسات ناسیونالیستی تسلیم و از منطقه ای خاص اعلام حمایت نموده است؟! حال این دوگانگی ها ، چرا و چگونه  رخ می نمایند و یک استاندار چطور میشود که یکبار ، شهری را مناسب میداند و بار بعدی منطقه ای دیگر را ؛ دیروز با نامه اکبرترکان ، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی کشور ، از پشت پرده شرق نشینان مازندران  رونمایی گردید!!

براساس این نامه که اکبرترکان خطاب به سجودی  مشاور استاندارمازندران در امور جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی ” نوشت  ، موافقت کلی شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تبدیل منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد به منطقه آزاد و ضرورت تمهید مقدمات لازم برای راه اندازی و استقرار سازمان منطقه آزاد را اعلام و با استناد به پیشنهاد شماره ۶۱۷۳۲/۱/۸۶ مورخ ۲۹/۷/۱۳۹۵ استاندار مازندران ، وی را به عنوان مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری – صنعتی امیرآباد منصوب کرد.

با انتشار خبر تصویب و ابلاغ منطقه ی آزاد تجاری امیر آباد، آب سردی بر پیکر مردم  صبور غرب مازندران ریخته شد و موجی از اعتراض های شهروندان شهرهای مازندران غربی  ،  فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را در بر گرفت تا جایی که درهمین راستا “ابر گروه تلگرامی حامیان دکتر روحانی”  با بیش از چهار هزار نفرعضو فعال مازندرانی  در اعتراض به این موضوع اعلام نمود که تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود و فعالان و کاربران مختلف به صورت گروهی و چند نفره و یا فردی و تک نفره اقدام به نوشتن و صدور و انتشار بیانیه های اعتراضی زیادی در فضای شبکه اجتماعی تلگرام نموده اند که تعداد آن از شمارش خارج شده است! برخی از آنها به نمایندگان شهرهای غرب مازندران اعتراض کرده اند که ازبس سرگرم کاغذبازی ها و نامه نگاری های خود بوده اید ،  استاندارمازندران توانست با همکاری نمایندگان شرق استان ، باز هم طبق معمول گذشته ، ره آوردی ویژه فقط برای شهرهای شرق مازندران به ارمغان آورد و غرب نشینان استان همچون سال های ماضی و دولت های قبل به فراموشی سپرده شده اند.

بعضی براین باورند که از ابتدا ، تصمیم بر این اتفاق بود !  و همه این نامه نگاری ها فقط برای بازی دادن افکار عمومی در فضای مجازی بوده است و بس ! چراکه علی اصغر یوسف نژاد در گفتگو با خبرگزاری کاسپین گفته است که تلاش های انجام گرفته مجمع نمایندگان مجلس کل شهرهای شرق و غرب استان و مجموعه استانداری مازندران ، مقدمه ی اجرای طرح تحول آفرین منطقه آزاد اقتصادی امیر آباد را فراهم آورد!

آنها ضمن اینکه از آغاز پس رفت غرب مازندران زیر بازی سیاسی احکام خاص  سخن گفته اند ، خطاب به رئییس دولت تدبیر و امید نیز نوشته اند: آقای رئیس جمهور ، استانی شدن غرب مازندران پیشکش وجودتان ، به منطقه آزادمان چرا جفا کرده اید؟!!

در هرحال  طلسم ایجاد یک منطقه آزاد که سال‌ها مطالبه مردم شریف و صبور غرب مازندران است نشکست  و این آرزوی دیرین محقق نشد و بازهم غرب مازندران مهجور واقع شد و علیرغم داشتن شرایط ممتاز ، از داشتن یک منطقه آزاد محروم ماند.مشخص نیست شهروندان شریف شهرهای  غرب استان مازندران  تا کی باید تاوان ناپختگی برخی از مدیران را بپردازند و همچنان لاپوشانی کرده و افکار عمومی را به آینده ای توجه دهیم که متأسفانه در آن هر از چند گاهی، چشم اندازهای جعلی از سوی این آقایان که عملکردشان هم زیر سؤال است، به خورد مردم داده می شود.

با توجه به کم لطفی های صورت گرفته در ادوار مختلف به غرب استان مازندران و کمتر توسعه یافتگی این دیار غنی که باعث گردیده جامعه شهروندی این خطه با دلخوری و گله مندی زیاد ، متحد و یکصدا ضمن اعتراض شدید به عملکرد دولت تدبیر و امید و استاندار مازندران در تبعیض های فراوانی که در طی سه سال و اندی بین شرق و غرب این استان داشته ، درخواست ایجاد استانی مستقل تحت عنوان مازندران غربی و فریاد جدا شدن از شرق مازندران را سر دهند و می رود تا نگاه بسیاری از مردم نسبت به مهجوریت این منطقه برای همیشه نهادینه گردد و اینطور پیش بینی میشود اگر در چند ماه باقی مانده عمر دولت ، کاری شایسته و در خور این منطقه انجام نشود و از اینگونه ناجوانمردانگی های اجرایی در شرق و پایتخت مازندران جلوگیری نگشته و منافع و مزایای این منطقه آزاد نصیب تمام نقاط استان نگردد، دکترحسن روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری ، رای بسیار زیاد دوره گذشته خود در شهرهای غرب استان مازندران را به طور کامل از دست بدهد.

بولتن

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=28591

برچسب ها:
, , ,


 • رضا ۱۳۹۵-۰۸-۱۴ - ۱۵:۲۹ - پاسخ دادن

  ویژگی های منحصر بفرد بندر بزرگ امیرآباد نسبت به بنادر دیگر:

  ۱- ۳۴ پست اسکله در فاز نهایی (از بنادر بزرگ کشور هست)

  ۲- متصل به ریل راه آهن هست و مجهز به اسکله رورو ریلی هم می باشد.

  ۳- نزدیکی به دو فرودگاه بین المللی ساری و گرگان

  ۴- وجود اراضی وسیع که قابل قیاس با بندر محدود نوشهر نیست! سرمایه گذار برای سرمایه گذاری زمین میخواد. تو دریا که نمیتونه سرمایه گذاری کنه!!

  انصافا به نظر شما این انتخاب حق خوری بود؟!

 • شاهد ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ - ۱۳:۵۸ - پاسخ دادن

  مردم غرب مازندران منتظر استان جدیدند.سرقت منطقه آزاد بندر صد ساله نوشهر با عمق ۹۰۰متر و انتقال به ابچاله امیراباد با دومتر عمق تالابی.و نابودی خلیج گرگان و تالاب میانکاله جرقه این انبار باروت شد.مستند غرب مازندران محرومترین را در اپارات ببینید

 • دیدگاه شما

  معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.