تاریخ ارسال : ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فساد در سینمای ایالات متحده افشا، اما در سینمای ایران لاپوشانی می شود

سرویس فرهنگ و هنر مشرق – ۱۳ مهر ۱۳۸۵ دو خبرنگار «نیویورک تایمز» دستاورد تحقیقات خود را در مورد یکی از بزرگترین مردان صنعت سینمای هالیوود، «هاروی واینستاین» از بنیانگذاران شرکت میرامکس و تامین کننده و پخش کننده عده ای از ارزشمند ترین فیلم های سه دهه موخر سینمای ایالات متحده و جهان را منتشر کردند. – ۱۳ مهر ۱۳۸۵ دو خبرنگار «نیویورک تایمز» دستاورد تحقیقات خود را در مورد یکی از بزرگترین مردان صنعت سینمای هالیوود، «هاروی واینستاین» از بنیانگذاران شرکت میرامکس و تامین کننده و پخش کننده عده ای از ارزشمند ترین فیلم های سه دهه موخر سینمای ایالات متحده و جهان را منتشر نمودند.

نیویورک تایمز در به روزرسانی خبری خود در مورد این تامین کننده که از حامی های فعال حزب دموکرات هم شمرده می گردد، اعلام نمود:

« »

«واینستاین» در ابتدا یکی از بنیانگذاران کمپانی «میرامکس» بود که ساخت فیلم های همچون «داستان عامه پسند» را در کارنامه داشت .وی بهمراه برادرش «باب» در سال ۲۰۰۵ کمپانی فیلمسازی پخش و توزیع «واینستاین» را راه اندازی کردند. «

وی بهمراه برادرش «باب» در سال ۲۰۰۵ کمپانی فیلمسازی پخش و توزیع «واینستاین» را راه اندازی کردند.

در تصویر العمل به رسوایی وایستاین خبر رسوایی بن افلک بازیگر و کارگردان سرشناس هالیوودی، از طریق هیلاری برتون منتشر گردید. این دو در ساخت فیلم شکسپیر عاشق با هم همکار بودند. “آنا گراهام هانتر”

آ غول های هالیوودی از این اتهامات مصون نماندند و داستین هافمن بازیگر سرشناس دیگر هالیوود نیز به سوءاستفاده جنسی متهم شده هست. بعد از انتشار این خبر  شبکه نت فلیکس اعلام نمود که به مشارکت خود با کوین اسپیسی انتهاء داده و اسپیسی دیگر در سریال پربیننده “خانه پوشالی” اما در جذاب ترین مورد رسوایی های موخر افشاگری آنتونی رپ ۴۵ ساله در مورد کوین اسپیسی بود .  

سایه رسوایی مرتبط به اذیت کردن جنسی بر زندگانی شغل ای کوین اسپیسی، هنرپیشه هالیوود سنگین تر گردید و  کمپانی سونی پیکچرز وی را  از تازه ترین فیلم ریدلی اسکات، به اسم «تمام پول های جهان» کنار گذاشت و ارتباطات عمومی این  کمپانی اعلام نمود این تصمیم کارگردان و تامین کنندگان فیلم به سبب اتهامات اخلاقی بر علیه بازیگر هالیوود بوده و کمپانی سونی پیکچرز از این تصمیم پشتیبانی کرده است.

اسپیسی در آن هنگام ۲۶ سال داشته هست. تامین کنندگان و شرکت سونی پیکچرز از این تصمیم ریدلی اسکات پشتیبانی کرده اند.

آنچه در سینمای ایران می گذرد چرا افشا نمی شود؟

ابوالفضل پورعرب تک ستاره سینمای ایران در دهه هفتاد در مورد نظارت های فرامتنی چنین می گوید: 

رسوایی های اخلاقی و اتهامات اذیت کردن جنسی موخر کوین اسپیسی دلیل این تصمیم کارگردان فیلم هست. بعد اظهار می کنند چرا سینما نمی فروشد! تمام این حوادث من را متحیر کرده است.

گستردگی فساد اخلاقی در سینمای ایران کمتر از هالیوود هست.

این فساد در گذشته و در دو دهه نخست انقلاب به مراتب کمتر بود چون نظارت فرامتنی در سینما از طریق مسئولان زیادتر بود. سامان سالور در این ارتباط طی گفت و گو ای می گوید:

تک ستاره سینمای ایران در دهه هفتاد در مورد نظارت های فرامتنی چنین می گوید:  من با خانم کریمی بعد از اجرای فیلمی در گچسر، پینگ پنگ بازی کردیم. فردای آن روز ما را مورد بازخواست قرار دادند! هم حالا چه دهه ای هست واقعا؟ سه دهه هست که سینما این طور شده هست.(اینجا)

 اما گفته های سامان سالور بعد اظهار می کنند چرا سینما نمی فروشد! تمام این حوادث من را متحیر کرده هست. سیروس کهوری نژاد پورعرب اشاره مستقیمی به عدم جلوگیری از فساد اخلاقی دارد و سایه فساد را روی سر سینمای ایران سنگین می داند.

کهوری نژاد می گوید:

وی شکست سینمای ایران در گیشه را بصورت غیر مستقیم به فساد جاری در آن نسبت می دهد. در طول این سال ها از زبان بازیگران بسیاری شنیده ایم که حضور در پارتی ها و ضیافت های شبانه منتج به تصمیم گیری کلان در مورد تولیدات سینمایی می شود؛ که چه کسی در سینمای ایران باشد و چه کسی در سینمای ایران نباشد. در این ارتباط طی گفت و گو ای می گوید: متاسفانه طی سال های موخر فضایی زیاد مسموم سینمای ایران را در بر گرفته هست. (اینجا)

بازیگران امروز طبق تعداد فالوور، ضیافت های شبانه، ارتباطات غیر اخلاقی، پول، پارتی، میزان سرمایه ای که بازیگر به کار تزریق می کند، نسبت خانوادگی با تامین کننده و رفیق بازی انتخاب می شوند. رضا رویگری بازیگر پیشکسوت سینما نیز وجود چنین ضیافت های شبانه ‍ ای را تائید می کند و می گوید:

(اینجا)  اما گفته های در مورد ضیافت و پارتی های شبانه اولین بار نیست که از طریق یکی از عوامل سینما مطرح می گردد. بازیگر توانا اما به حاشیه برده شده سینما در گفت و گو ای دیگر بر مطالب طرح شده از سوی سالور صحه می گذارد. (اینجا)

قربان نجفی در مورد چنین ضیافت هایی می گوید: امروزه بسیاری از نقش ها در ضیافت ها و دورهمی ها انتخاب و پخش می شوند  و بهنوش بختیاری در جلسه نقد و ارزیابی فیلم انزوا در جشنواره فجر می گوید: من خودم شاهد بودم که در بسیاری از ضیافت ها، نقش ها از طریق آشناها و رفقا تقسیم می گردد و خب البته ما اهل این ضیافت ها نیستیم!» اما اگر این ضیافت ها در انتخاب بازیگران تاثیر بسیاری دارد لازم هست گفته های امین تارخ را در این باره مرور کرد که اشاره می کند:  «برای مردها از حربه گرفتن پول استفاده کرده و از دخترها توقعات دیگری دارند تا آنان را به سینما برده و نقشی به آنان بدهند!»

شیخ طادی : این سینما خراب است!

پرویز شیخ طادی ماهیت وجودی فساد در سینما را چنین تفسیر می کند:

(اینجا) تصدیق تاثیر ضیافت های شبانه در تعیین مناسبات بازیگری منحصرا محدود به چند اظهار دیدگاه نمی توان. (اینجا)

وقتی خود اهالی سینما اقرار به مساله فساد وسیع در سینما دارند، چرا هیچ اتفاق موثری برای جلوگیری از فساد در دفاتر سینمایی که متهم به فساد می باشند نمی افتد؟ چرا اشخاصی که در سینمای ایران مورد سوء استفاده قرار گرفته اند جرات شکایت و افشاگری ندارند؟

بازیگر پیشکسوت سینما نیز وجود چنین ضیافت های شبانه ‍ ای را تائید می کند و می گوید: این ایام سینما تیمی شده و در ضیافت های شبانه نقش ها تقسیم می شوند. مثال قابل دسترسی اش صبا نهایتی هست صبا نهایتی در صحبتی موخر خود با یکی از خبرگزاری ها  گفت :

  من اهل این ضیافت های شبانه نیستم و نمی خواهم به هر نحوی برای خود نقش جور کنم. (اینجا) این زمین کجی دارد که از هر جایش توان دارد فساد شکل بگیرد. هنگامی در فیلم ها افرادی که اصلا لیاقت و شایستگی بازیگری ندارند، وارد بازار می شوند تمام بهداشت سینما را بهم می ریزند.

صبا نهایتی با خورده گیری از بعضی تامین کنندگان اهتمام کرد:

تا یک مکانی توان دارم با آنان کار کنم یک مکانی با آنان مبارزه کردم حتی وکیل هم گرفتم حقم را هم گرفتم اما لازم هست بگویم

این سینما خراب هست.

(اینجا) وضعیت هنر نسبت به چند سال موخر چه از دیدگاه پولی و چه از دیدگاه اخلاقی خیلی خوب تر بود ولی چند سالی هست که شرایط به نوع دیگری هست. سوال ارزشمند این هست که چرا رویه مبارزه با فساد در عرصه سینما معکوس جریانی هست که در هالیوود رواج پیدا کرده است؟!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78332

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.