تاریخ ارسال : ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فضای سبز راهکار کاهش آلودگی هوای اراک/ طرح هزارهکتاری برزمین ماند

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: شهریورماه سال ۱۳۸۶ بود که طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک، در جلسه هیات وزیران وقت به تصویب رسید تا روزنه امیدی برای حل مشکل آلودگی هوای این شهر صنعتی پدیدار شود.

بر طبق ماده ۱۱ این مصوبه ۱۹ ماده ای، صنعت های فعال در محدوده و حریم شهر اراک مکلف گردیدند ظرف مدت دو سال، یک پنجم از عرصه تحت اختیار خود را به فضای سبز مبدل کنند.

علاوه بر این بر طبق ماده ۱۳ همین مصوبه، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی استان مرکزی موظف گردیدند طی مدت پنج سال، سالیانه ۲۰۰ هکتار از زمین های ملی و دولتی اطراف شهر اراک را با رعایت ضابطه های ذی ربط، برای ایجاد پارک جنگلی و فضای سبز، در اختیار اداره کل مراجع طبیعی استان قرار دهند تا بعد از ایجاد فضای سبز، برای حفظ و بهره برداری تحت کنترل شهرداری اراک قرار گیرد.

برمبنای آنچه ذکر شده، هدفی که طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در ارتباط با موضوع فضای سبز این شهر دنبال می کرد، ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز طی مدت پنج سال بود تا بدین ترتیب، حجمی از بار سنگین آلودگی هوا که بر ریه های این شهر صنعتی فشار وارد می کند برداشته شود.

امروز نه تنها مدت پنج ساله مصوبه ذکر شده برای ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز سپری شده، لکن یک دهه از تصویب طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک می گذرد، این در حالی هست که هنوز معلوم نیست تعهدها سازمان های مسئول در ایجاد هزار هکتار فضای سبز چه زمانی عملیاتی خواهد گردید.

مسئله ایجاد فضای سبز در محدوده شهر اراک از این لحاظ از اهمیت بهره مند هست که واحدهای صنعتی بزرگ آلاینده محدوده این شهر امکان تعطیل شدن و… ..، ، ایجاد فضای سبز یکی از با اهمیت ترین راهکارهایی هست که باید برای محافظت سلامتی ساکنان این شهر عملیاتی شود.

با این حال شاهد آن هستیم که بعد از گذشت یک دهه، حتی نیمی از مساحت تعیین شده برای ایجاد فضای سبز در محدوده شهر اراک نیز تحقق نیافته و طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک مثل زیادی دیگر از طرح ها، بعد از یک دهه همچنان دستخوش دست انداز کم بودن ارزش و سایر مشکلات هست.

تسریع در تحقق ایجاد فضای سبز ۱۰۰۰هکتاری برای اراک ضروری هست

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس در اظهار کرد و گو با خبرنگار مهر در این ارتباط گفت: اجرای مصوبه ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز در شهر اراک که ده سال پیش حین طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک به تصویب دست یافته، یکی از لزوم های این شهر هست که با گذشت ده سال متاسفانه بر زمین مانده هست.

علی اکبر کریمی اظهار کرد: به منظور حل قسمتی از مشکل آلودگی هوای شهر اراک، شهرداری بایستی مصوبه ۱۰ساله ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز را که بر زمین مانده، اجرایی کند.

مدیریت شهری و شورای پنجم بایستی تسریع در روند ایجاد فضای سبز شهر اراک را در دستور کار قرار دهند، چراکه قسمت به سزایی در کنترل و کاهش معضل آلودگی هوای این شهر داردنماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: با توجه به اهمیت فضای سبز در بهبود شرایط آلودگی هوای شهر اراک، این با اهمیت از اقداماتی هست که باید در اراک بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد و تاحالا نیز در اجرای آن کوتاهی شده هست.

وی اضافه کرد: قسمتی از اقداماتی که برای همکاری در کاهش آلودگی هوا توسط شهرداری ها انجام می شود در طرح جامع کاهش آلودگی اراک برای شهرداری حدس شده که ساماندهی ترافیک شهری، نوسازی و توسعه ناوگان نقلیه عمومی و علاوه بر این ایجاد و توسیع فضای سبز از آن جمله هست.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفته بود: مدیریت شهری جدید اراک و شورای پنجم این شهر بایستی تسریع در روند ایجاد فضای سبز شهر اراک را در دستور کار قرار دهند، چراکه قسمت به سزایی در کنترل و کاهش معضل آلودگی هوای این شهر دارد.

کریمی خاطرنشان ساخت: علاوه بر لزوم ایجاد فضای سبز در محیط شهری اراک و اطراف آن، باید برنامه اصولی برای محافظت فضای سبز موجود در بعضی منطقه های من جمله سنجان و… انجام شود چراکه ایجاد فضای سبز جدید هزینه های زیادی در پی دارد که باید با محافظت پوشش موجود از این هزینه ها جلوگیری شود.

اجرای فضای سبز ۳۰۰هکتاری سیبک نیازمند تامین ارزش هست

شهردار کلانشهر اراک نیز در اظهار کرد و گو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: جدیدا به منظور ایجاد ۷۰۰ هکتار فضای سبز مذاکره هایی با استاندار مرکزی، معاون عمرانی استاندار و ریاست شورای شهر اراک به انجام رسید که استاندار مرکزی قول کمک برای تامین بودجه این پروژه داد.

داود تاجران اضافه کرد: تپه سیبک در زمینه اجرای این پروژه به شهرداری اراک تحویل داده شده که این منطقه دارای مساحتی معادل ۳۰۰ هکتار هست، اما مشکل ما در حال حاضر تامین آب این منطقه هست که پیگیر برطرف این مشکل هستیم.

تپه سیبک در زمینه ایجاد فضای سبز به شهرداری اراک تحویل داده شده، اما مشکل در حال حاضر تامین آب این منطقه هست که پیگیر برطرف این مشکل هستیمشهردار کلانشهر اراک افزود: جابه جایی سامانه آبیاری به دره سیبک مدت زمانی حدود یک سال وقت لازم دارد تا بتوانیم آبیاری قطره ای را در دره سیبک اجرایی کنیم، هم حالا مجری این طرح نیز مشخص شده هست.

تاجران تأکید کرد: توجه داریم سال کنونی مراحل کاشت نهال را در این منطقه به انجام برسانیم تا یک سال جلوتر باشیم و قبل از فرارسیدن فصل گرم سال بتوانیم سامانه آبیاری قطره ای را در این منطقه مستقر کنیم و از طریق مکانیزه و با استفاده از مراجع آب منطقه سنجان و پساب موجود این محدوده را آبیاری کنیم.

وی دنبال کرد: قطعی هست ۳۰۰هکتار از منطقه سیبک را سال کنونی زیر کاشت قرار دهیم، بعد از اینکه زمین این منطقه در اختیار شهرداری قرار داده گردید تمامی وظیفه ها آن بر عهده شهرداری هست.

شهردار کلانشهر اراک عنوان نمود: باتوجه به اینکه این طرح در بودجه سال کنونی شهرداری درنظر گرفته نشده، استانداری مرکزی تامین ارزش این طرح را به عنوان اولویت پیگیری می کند تا سازمان برنامه و بودجه استان این ارزش را با فوریت در اختیار شهرداری قرار دهد و هر چه تندتر اقدامات زیرساختی و زیربنایی این طرح را شروع کنیم.

علی رغم آن که تنگناهای ذی ربط به بودجه و ارزش، یکی از دلایل با اهمیت روی زمین ماندن مصوبه ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز در محدوده شهر اراک هست، اما به نظر می آید در این زمینه بایستی در سال های گذشته، اراده و سازگاری جدی تری از سوی نهادهای مسئول وجود می داشت تا منتج به اجرای طرح در زمان قطعی شود. با این اوصاف، هم حالا نیز دیر نشده و میتوان با عملیاتی کردن این مصوبه با اهمیت و حیاتی برای شهر اراک، بخش عمده ای از مشکل آلودگی هوا را برطرف کرد و سلامتی زیادتر را برای مردم به ارمغان آورد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83333

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.