تاریخ ارسال : ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فقدان مدیریت و کنترل بانک مرکزی در بازار ارز

 فقدان مدیریت و کنترل بانک مرکزی در بازار ارزتقی کبیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در صحبت با  خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: بانک مرکزی باید بر صرافی نظارت کند ،مبحث کنترل و مدیریت نرخ ارز از طریق تزریق ارز به بازار قابل اجراست .

وی اضافه کرد: بانک مرکزی باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که  توان کنترل نوسانات نرخ ارز را داشته باشد.اما حالا شاهد فقدان مدیریت و کنترل بانک مرکزی در بازار ارز هستیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بانک مرکزی باید مبحث تک نرخی شدن ارز را تعیین و تکلیف کند،تصریح کرد:نباید شرایط به شکلی باشد که عده‌ای گمان کنند ،اولین ثمره افزایش نرخ ارز به سود دولت می باشد.

کبیری دنبال کرد : هم حالا ورود برخی از اشخاص سودجو در فضای آشفته بازار ارز علت شده هست که  تعدادی اهتمام کنند در این فضای آشفته منفعت های خودشان را به دست بیاورند و رانت را در بازار ارز گسترش دهند.وارد کنندگان  از  افزایش نرخ ارز  احساس خرسندی می کنند اما ثبات اقتصادی در بازار ارز از مولفه های  مؤثر با اهمیت بر اقتصاد هر کشوری محسوب می گردد.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفت و گو سیف ریاست بانک مرکزی با رسانه ها درمورد تک نرخی شدن ارز، گفته بود: مبحث تک نرخی شدن ارز مکررا از سوی بانک مرکزی طرح شده هست اما این با اهمیت به علت  مشکلات عدیده و نوسانات موجود در بازار ،هنوز پژوهشگر نشده هست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ ارز سالانه در ماه های  آخر سال  به اوج دست یافته و بعد فروکش می کند، اضافه کرد: در صورت تعلل بانک مرکزی برای کنترل  فضای آشفته بازار  ارز،شاهد استمرار تاثیرات منفی این مبحث بر اقتصاد کشور می باشیم.

وی با بیان اینکه در کنار چالش های با اهمیت موجود در بازار ارز ،فضای روانی جامعه بسیارمهم هست، مطرح نمود: فضای آشفته بازار و شکل گیری و رشد متاثر از رانت خواری ، فضای روانی جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کبیری در انتهاء در مورد راهکارهای موجود برای شکستن  نرخ ارز اظهار کرد:از آنجایی که دولت خواهان سیاست تک نرخی شدن ارز هست ،طرح های ضربتی دراز مدت و کوتاه مدت توان دارد اثرها مثبتی برکنترل نرخ ارز داشته باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88233

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.