تاریخ ارسال : ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فلسفه کارت زرد مجلس به وزرا چیست؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،کارت زرد مجلس شورای اسلامی مشهور به “کارت زرد مجلس” یا “اخطار”، به قانع نشدن نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر در خلال ارزیابی پرسش در صحن  علنی و رأی به وارد بودن پرسش نماینده پرسش کننده  می گویند  که از آن با قید “کارت زرد” یا “اخطار” به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار ،کارت زرد مجلس شورای اسلامی مشهور به “کارت زرد مجلس” یا “اخطار”، به قانع نشدن نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر در خلال ارزیابی پرسش در صحن  علنی و رأی به وارد بودن پرسش نماینده پرسش کننده  می گویند  که از آن با قید “کارت زرد” یا “اخطار” اسم می‌برند و به خودی خود نمی‌تواند عاملی برای استیضاح وزیر باشد.

بنابراین تعدد کارت زردها به یک وزیر باعث استیضاح وی نمی‌شود و الزامی برای استیضاح وزیر بوجود نمی‌آورد لکن “زمینه‌ساز استیضاح “با این حال عده‌ای از نمایندگان معتقدند در صورتی که کارت زردها به عدد سه برسد وزیر استیضاح خواهد گردید. عده‌ای دیگر نیز معتقدند کارت زرد اصطلاحی هست که بین نمایندگان مجلس و وزرا رایج شده هست وگرنه در آیین‌نامه درونی مجلس چنین عنوان و اصطلاحی وجود ندارد.این اصطلاح اولین‌بار از سوی بعضی نمایندگان در مجلس هشتم، طی بازبینی قانون آیین‌نامه درونی مجلس و به منظور تقویت بعد نظارتی مجلس، رایج گردید.

 

 اما زمان اصلاح آیین نامه مجلس، نمایندگان  به منظور تقویت بعد نظارتی خود بر دولت وقت (دولت نهم ) بودند، قطعی کردند تا بعد از پرسش وزیر، موضوعِ پرسش به رای نمایندگان گذاشته گردد و کل مجلس در مورد وارد بودن یا نبودن پرسش اظهار نظر کند.

 

»

»   با این تحولات هرگاه در هر مرحله مجلس سه بار با رای اکثریت نمایندگان حاضر پرسش ها نمایندگان از هر وزیر وارد تشخیص داده گردد طرح استیضاح وزیر در صورت رعایت مفاد اصل ۸۸ قانون بنیادی و آیین‌نامه درونی مجلس در فرمان کار مجلس قرار می‌گیرد.»

موادی از آیین نامه درونی مجلس  که بعنوان نمونه میتوان به مورد زیر اشاره نمود:

ماده ۲۰۸:

«»

 

 

 

آیین‌نامه درونی مجلس دربارهٔ استیضاح

برپایه آیین‌نامه درونی مجلس، در صورت قانع نشدن نماینده پرسش کننده از سخنان وزیر، ریاست جلسه نظر مجلس را در مورد وارد بودن پرسش اخذ می‌کند. در صورتی که بیشتر نمایندگان حاضر، نظر به وارد بودن پرسش نماینده یا نمایندگان  رای بدهند، ریاست مجلس موظف هست مبحث را به ریاست جمهوری جهت رسیدگی ارجاع دهد.

از این رو، قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر در خلال ارزیابی پرسش در صحن و رای به وارد بودن پرسش نماینده به خودی خود نمی‌تواند عاملی برای استیضاح وزیر باشد که از آن با قید “کارت زرد “یا “اخطار ” بر این اساس اگر در جریان ارزیابی پرسش از وزیری، نصف به علاوه یک رای قبول کننده اکتساب گردد یعنی این که نمایندگان مجلس سؤال نماینده را وارد ندانستند و نباید اصطلاحا کارت زردی به وزیر اختصاص گیرد.

ابهامات و اشکالات کارت زرد مجلس

اما ایراداتی نیز به این طرح  وارد هست که میتوان به موراد زیر از نظر بعضی اشخاص کارشناس اشاره نمود:

 

 همچنین مهدی صباغیان نماینده مردم یزد در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان در مورد ماهیت و فلسفه کارت زرد یا اخطار نمایندگان به وزرای دولت اظهار کرد: آن چیزی که قانون در این مورد مطرح نموده این هست که وزرایی که سه کارت زرد دریافت می‌کنند به استیضاح نزدیک ترند.

 

   دیدگاه نمایدگان مجلس نسبت به کارت زرد

در ارتباط با طرح کارت زرد مجلس به وزرا  گفت‌وگوهایی با نمایندگان مجلس انجام شده هست که توان دارد تا حدودی ماهیت این امر نظارتی را که در پی عملکرد  بهتر  مشی قوه مجریه هست، روشن تر کند:

امیرخجسته نماینده مردم همدان  در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان  صباغیان گفته بود: پیشتر وزرا به مجلس می آمدند و پرسش از آنها پرسیده می گردید و رای گیری می گردید اما توجه فراوانی به پرسش و مطالبه نمی گردید اما از وقتی که بحث کارت زرد طرح شده وزرا توجه زیادتری به پرسش ها نمایندگان ملت دارند.

و در  ادامه قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اظهار اینکه فلسفه کارت زرد به وزرا در واقع تدریجی کردن فرآیند استیضاح هست،گفت: یعنی به جای آن که وزیری را به یک باره استیضاح کنیم در ابتدا پرسش ها را به رای گذاشته و بعد از دریافت سه کارت زرد، اخطار استیضاح  را به وزیر می‌دهیم.

وی دنبال کرد: در واقع با عرضه کارت زرد به وزرا، به آنها اخطار می‌دهیم مسیری را که طی می‌کنند محتمل هست منتهی به استیضاح گردد.

 همچنین مهدی صباغیان نماینده مردم یزد در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان   عثمانی اهتمام کرد:گاها وزیری از روند استیضاح خبر نداشته و از مسیر رسانه ها به این مبحث پی می برد که ما با این کارت زردها به وی اخطار داده‌ایم. 

  نماینده مردم بوکان با اظهار اینکه عنوان کارت زرد در اواخر مجلس هشتم مطرح گردید، اظهار کرد: مثل فوتبال که ابتدا با دادن کارت های زرد اخطار می دهند اینجا هم به همین نحو اخطارها برای خارج شدن از دولت داده می گردد.

و در  ادامه قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ،

 

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79003

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.