تاریخ ارسال : ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فوتبالیست هایی که وارد میدان سیاست شدند

هفته نامه همشهری جوان – محمدحسین عباسی: هنگامی خوب ترین صندلی ها در مهم ترین بازی های فوتبال در اختیار سیاستمداران نیرومند جهان قرار می گیرند و دوربین های تلویزیونی در جریان هر مسابقه مکررا عکس آنان را شکار می کنند، شفاف به دیدگاه می آید که جدایی سیاست از فوتبال چیزی جز شعار و رویا بافی نیست. فوتبال، اکنون تاثیری نفی نشدنی در مناسبات میان کشورهای متفاوت دارد و به واسطهی برای مقابله، دوستی، خصومت، نفرت و ملی گرایی مبدل شده هست. به همان نسبت که سیاستمدارها برای ورود به فوتبال علاقه نشان داده اند، اهالی فوتبال نیز از شهرتشان برای ورود به دنیای سیاست استفاده کرده اند. تصرف کرسی های سیاسی از سوی فوتبالی ها عموما تجربه موفقیت آمیزی نبوده اما شهردار تازه تفلیس، امیدوار هست نگاه مردم را در این مورد دگرگونی دهد. کاخا کالادزه، آقای شهردار
 فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند  «    «کاخا کالادزه» سال ها برای میلان به میدان رفت و گرچه همیشه یک فوتبالیست تماما متوسط بود اما برای مردم گرجستان که به تماشای ستاره های کشتی خو گرفته بودند، یک چهره اسطوره ای به شمار می رفت. او پس از انتهاء دوران بازی مایل به ابقای در کنار فوتبال نشان نداد و وزیر انرژی گرجستان گردید. تجربه کالادزه و همه چهره های معروف دیگری که در این سال ها از فوتبال به سیاست مهاجرت کرده اند، برای ادامه این جریان حیاتی می باشد. ۲ ۲ میلیون نفری تفلیس بعنوان شهردار این شهر انتخاب گردید تا آخرین فوتبالیستی باشد که لباس سیاست پوشید.  
ژرژ وه آ فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 
« «ژرژ وه آ» در سال های بازی همیشه یک چهره الهام قسمت برای مردم کشورش و همه مردم آفریقا به شمار می رفت.
  
دکتر سوکراتس فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 
«    «دکتر سوکراتس» یک فوتبالیست بی مثل با عقاید خاص خودش بود. او با سربند معروف «دموکراسی»اش سال ها برای توسیع مردم سالاری در سلسائو مقابله کرد. «
  
گرگورز لاتو  فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند
« او برای مدتی نیز رییس فدراسیون فوتبال کشور لهستان بود و تعجب آور ترین تصمیمش در این دوران، در مدل اخراج سرمربی تیم ملی فوتبال این کشور چکیده می گردد.
  روماریو  فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند
روماریو پس از وداع با فوتبال، در کنار حزب سوسیالیست کشورش ایستاد. از جنجال برانگیز ترین تدابیر سیاسی این فوتبالیست افسانه ای، مخالفت اش با نیل میزبانی جام جهانی به کشور سلسائو بود.
  
زیکو فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 
     هشت سال پس از جام جهانی ۱۹۸۲، «زیکو» وزیر ورزش کشور سلسائو گردید. اسطوره پیشین «فلامینگو» زیادتر از هر چیزی به فوتبال ارزش می داد و کوشش غیرقانونی او برای مساعدت مستقیم دولتی به چند باشگاه خاص سلسائوی، باعث گردید حضور او در راس وزارت ورزش صرفا یک سال به طول بینجامد. زیکو پس از رانده شدن از سیاست، به آغوش فوتبال بازگشت و در ژاپن، عراق، سلسائو و ترکیه مربیگری کرد. برای مدتی، مدرسه ها فوتبال دغدغه این ستاره بودند اما دو پارسال او تصمیم گرفت برای نیل به صندلی رئیس فیفا رقابت کند.
  
لیلیان تورام  فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند
لیلیان در مناظره انتخاباتی با سارکوزی، فراتر از حد توقع ظاهر گردید و ثابت نمود که قدرت مبدل شدن به یک سیاستمدار را دارد.
  
مارک ویلموتس فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 
    در فاصله مبدل شدن به خوب ترین گلزن بلژیک در جامهای جهانی و هدایت تیم ملی این کشور، «ویلموتس» یک حضور ناکام در سیاست داشت. مارک در سال ۲۰۰۳ از فوتبال وداع کرد و بلافاصله به رئیس حزب فرانسوی زبان لیبرال دگرگونی خواه در بلژیک رسید. او صرفا دو سال در این جایگاه دوام آورد و بسیار طول نکشید تا علاقه اش به سیاست را به کلی از دست بدهد. تیم ملی، داعیه بزرگ دور شدن ویلموتس از سیاست بود.
  
سول کمپبل فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 

  
هاکان شوکور فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 
«    «رجب طیب اردوغان» پیش از مبدل شدن به یک سیاستمدار معروف و پرنفوذ، فوتبال بازی می کرد اما استعداد های فوتبالی او هرگز در حد و اندازه های «هاکان شوکور» نبود. مهاجم افسانه ای فوتبال ترکیه، دوران فوتبال باشکوهی داشت و در سال ۲۰۱۱ به عضویت حزب عدالت و پیشرفت درآمد. او بعنوان یکی از دوست داشتنی ترین اعضای این حزب، آرای از طرف مردم را برای ورود به مجلس ترکیه اکتساب کرد. با این حال شوکور صرفا دو سال در مجلس باقی ماند و تصمیم گرفت کناره گیری بدهد و از دنیای سیاست دور گردد.
  والدراما  فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند
    راه اندازی کمپین «یوو» ارزشمند ترین اکت سیاسی یکی از افسانه ای ترین فوتبالیست های تاریخ کلمبیا بود. « «والدراما» را با مدل موهای عجیبش در زمین فوتبال به یاد می آوریم. کمپین والدراما در کشورش باخت اما او همان طور در گوشه و کنار سیاست باقی ماند.
 انگار سیاست حرفه دوم همه روس هاست
از فوتبال تا سنا
 زندگی مردم کشورهای تازه استقلال یافته بدجوری به سیاست گره خورده هست.
 
رومن پاولیوچنکو فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 
«   «ولادیمیر پوتین» و «هری ردنپ»، «رومن پاولیوچنکو» در دوران اوج فوتبالش با این دو رییس وحشتناک کار کرد. فوتبال این ستاره بسیار زود تنزل کرد تا آرای او زیادتر از گل هایش باشد.
  
اوله بلوخین  فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند
    بهترین گلزن تاریخ «دیناموکیف» و شوروی، سال ۲۰۰۶ برای نخستین بار در تاریخ، اوکراین را به یک تورنمنت بزرگ رساند. « «بلوخین» سرمربی تیمی بود که با صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ طرفداران فوتبال در اوکراین را شگفت زده کرد. مرد کمونیست، فعالیت های سیاسی چندگانه و جنجال برانگیزی در کشور اوکراین داشت اما از یک محلی به بعد، فوتبال را به سیاست ترجیح داد و تصمیم گرفت با پررنگ تر شدن در طرف مربیگری، از سیاست دوری کند.
  
آندری شوچنکو فوتبالیست هایی که وارد سیاست شدند 
    با وجود شکست در انتخابات سال ۲۰۱۲ اوکراین، «آندری شوچنکو» در چند سال گذشته بشدت با سیاست درگیر بوده و به طور مستمر در متن تغییرات اوکراین دیده شده هست. آ آندری با ۴۸ گل در ۱۱۱ بازی یکی از خوب ترین مهره های حملهی تاریخ اوکراین بود، ستاره ای که در وقت خدانگهداری از فوتبال، آینده ضمانت شده ای در سیاست برای خودش قائل بود اما به موفقیت مد دیدگاهش دست پیدا نکرد و بار دیگر به فوتبال بازگشت تا هدایت تیم ملی اوکراین را برعهده بگیرد؛ پستی که این ایام میان او و سیاست فاصله ایجاد کرده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77680

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.