تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فیلترکردن پیام رسان ها به چه قیمتی؟

مدرس ارتباطات در روزنامه شرق درج کرد: «تصمیمات به ظاهر کوچک با پیامدهای بسیار بزرگ» از ویژگی‌های تصمیم‌گیری در ایران هست. این نوع تصمیم های گرچه در ظاهر بی‌اهمیت می‌نمایند و کمتر در مورد این نوع تصمیم‌گیری‌ها و کارهای بحث و گفت‌وگو می‌شود، اما شاید اگر در کشورهای دیگر مطرح می‌شد به مجلس می‌رفت یا به رفراندوم گذاشته می‌شد.

یکی از این تصمیم های «تأکید بر استفاده از خدمات‌دهنده‌های اینترنت داخلی» هست؛ مثل وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی. نتیجه این نوع تصمیم و اقدام در سال‌های گذشته در مورد وبلاگ‌ها چه بود که امروز درصدد تعمیم آن به شبکه‌های اجتماعی هستند؟

نتیجه این نوع تصمیم و اقدام در سال‌های گذشته در مورد وبلاگ‌ها چه بود که امروز درصدد تعمیم آن به شبکه‌های اجتماعی هستند؟اگر وضع تولید محتوا در وبلاگ‌ها در گذشته نه‌چندان دور، یعنی همین ٢٠ سال گذشته ارزیابی شود، رویت می‌شود که نخستین خدمات‌دهنده وبلاگ در ایران، بلاگر [blogger] ذی ربط به گوگل [Google] بود که همه ابزارها لازم مثل آپلود تصویر و فایل را در خود داشت و نخستین وبلاگ‌نویسان ایرانی که غالبا نیز استادان دانشگاه بودند، از خدمات بلاگر استفاده می‌کردند، اما چون مرکز این خدمات‌دهنده اینترنتی در ایران نبود، استدلال گردید که کنترل بر این سامانه وجود ندارد [همین استدلال اخیر] و کشورهای بیگانه از این طریق جاسوسی ایرانیان را می‌کنند، بنابراین، این سامانه نیرومند و جهانی در ایران فیلتر گردید. سوال اینجا هست که امروز سرنوشت این خدمات‌دهنده‌ها و سال‌ها تولید محتوا و تفکر ایرانیان در این خدمات‌دهنده‌های داخلی در چه وضعیتی هست؟

سوال اینجا هست که امروز سرنوشت این خدمات‌دهنده‌ها و سال‌ها تولید محتوا و تفکر ایرانیان در این خدمات‌دهنده‌های داخلی در چه وضعیتی هست؟ اگر خدمات‌دهنده‌های اینترنتی ایرانی واکاوی گردند ملاحظه می‌شود غالب آنان با کل محتوای‌شان از دور خارج شده‌اند و در واقع هیچ اثری از آنان وجود ندارد؛ مثل فوتوبلاگ. نتیجه این تصمیم کوچک در مورد وبلاگ‌ها موجب شده هست تمامی اطلاعات تولیدشده فضای سایبری ازسوی شهروندان ایرانی در ٢٠ سال گذشته از بین برود.

مفهوم آن این هست که در عصر دیجیتال و فضای سایبری شهروندان در مورد اطلاعات و دانش در همان ٢٠ سال گذشته درجا زده‌اند. به تعبیر دیگر این اقدام چند عواقب داشته هست:

١- به تعبیر دیگر این اقدام چند عواقب داشته هست:١- ازبین‌رفتن اطلاعات تولیدشده در فضای سایبری [این اقدام شبیه کتاب‌سوزی در قرون گذشته است] و عامل عقب‌ماندگی ایران در تمامی حوزه‌هاست چون اطلاعات مهم‌ترین وسیله تفکر، تصمیم‌گیری و اقدام صحیح در هر جامعه‌ای هست.

٢-

٣- ٣- تولید اطلاعات و دانش در فضای سایبری هر بار از ابتدا [اختراع چرخ در هر مرتبه] و عدم تجمیع دانش برای پیشرفت.

۴- ..].

۵- ۵- دلسردی و بی‌انگیزه‌شدن شهروندان از تولید محتوا در فضای وبلاگ‌ها [به‌دلیل ازبین‌رفتن اطلاعات‌شان] و سوق به سمت مصرف‌کننده تا تولید‌کننده‌بودن.

۶-
نتیجه این شده هست که اگر امروز شخصی در‌صدد اکتساب اطلاعات در اینترنت باشد، به استثنای سایت مجلات چاپی، دیگر اطلاعاتی بازیابی نمی‌شود و هیچ اثری از‌ میلیون‌ها صفحه اطلاعات تولید‌شده ایرانیان وجود ندارد. جالب اینجاست که هیچ‌یک از خدمات‌دهنده‌های اینترنتی مسیولیت حذف و مخدوش‌شدن اطلاعات را نمی‌پذیرند و قانونی نیز برای پشتیبانی از شهروندان و اطلاعات وجود ندارد.

چکیده اینکه ملت ایران سال‌ها به تولید تفکر و اطلاعات در اینترنت پرداخته هست و با یک تصمیم نادرست، امروز هیچ اثری از آن نیست و این ملت به‌جای تکمیل دانش و محتوای قبلی، از نو باید همان اطلاعات و اندیشه‌ها را با مشقات فراوان تولید کند، درصورتی‌که در جوامع دیگر با تجمیع اطلاعات و دانش، هم‌افزایی رخ داده و روزانه بر غنای اطلاعات، دانش و اندیشه‌شان افزوده می‌شود و به نسبت ما رشد و توسعه مضاعف پیدا می‌کنند.

حال با ورود به دوره شبکه‌های اجتماعی که تولیدات محتوا و تفکر در این شبکه‌ها صورت می‌گیرد، به جای آسان سازی در دسترسی به ابزارها جانبی [پولی] برای علمی‌شدن و ماندگارشدن محتوا، با تصمیم های تکراری و نادرست گذشته در‌صدد تکرار شکست‌های گذشته هستیم تا دو مرتبه این محتوای تولید‌شده [البته غیرقابل جست‌وجو] چند سال گذشته در شبکه‌های اجتماعی نیز سرنوشت محتوای وبلاگ‌ها را پیدا نمایند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94431

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.