تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فیلترینگ تلگرام؛ سوژه ای که مدام تایید و تکذیب می گردد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، در حالی که در روزهای گذشته، مبحث فیلترینگ تلگرام به یکی از بحث برانگیزترین مورد ها حوزه ICT مبدل شده و حتی عکس العمل مدیران سیاسی کشور من جمله نمایندگان مجلس را در پی داشته هست، همچنان اظهار نظرهای متمایز و گاها متناقضی مطرح می شود که نشان می دهد هنوز تصمیم حتمی در مورد چگونگی برخورد با این مسئله گرفته نشده هست؛ گرچه قریب به اتفاق مدیران موافقند که فضای انحصاری تلگرام عارضه های زیادی دارد، اما بعضی اعتقاد دارند باید با فیلترینگ جلوی ادامه این روند را گرفت و بعضی دیگر راهکار مناسب را تقویت پیام رسان های داخلی برای کوچ اختیاری اعضاء می دانند.

اعلام نشدن تصمیم حتمی در مورد فیلترینگ تلگرام علت شده بازار شایعات نیز داغ باشد؛ از سویی پیش می آید که گفتگویی از بعضی مدیران منتشر گردیده که وعده فیلتر شدن هرچه زودتر تلگرام را بدهند و از سوی دیگر، بعضی از کانال های تلگرامی امکان دارد از منابعی نامعلوم، خبر فیلترینگ قریب الوقوع را منتشر کنند که چه بسا خبر تکذیب هر یک از این خبر ها و حاشیه های در مدت زمانی کوتاه برسد.

خبر ها غیرواقعی فیلترینگ در کانال های تلگرامی

یکی از این شایعات، ذی ربط به کانال تلگرامی یکی از خبرگزاری ها بود که به نقل از وزیر ارتباطات نوشته بود: تلگرام ۲۰ فروردین ساعت ۱۰ صبح در سراسر کشور فیلتر و بسته می شود. تمام پروکسی های تلگرام بسته خواهد گردید و با سایفون و فیلترشکن های دیگر نمی شود آن را دور زد و وارد تلگرام گردید.

علاوه بر این فیلترینگ تلگرام در روزهای موخر به نحوی به صدر خبر ها هم مبدل شده، تا جایی که در مجلس شورای اسلامی هم دیروز نشستی مشترک حول این مبحث بین کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی و اقتصادی مجلس با عنوان ارزیابی تهدیدات اقتصادی تلگرام و امنیت پیام رسان های داخلی برگزار تشکیل گردید.

ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی فضای مجازی- در  این جلسه در مورد فیلترینگ تلگرام گزارشی عرضه کرد و اظهار کرد: در شورای عالی فضای سایبری در مورد الزام استفاده از شبکه ملی سندی را مصوب کردیم تا خدمات فضای سایبری به صورت ملی عرضه شود، در این زمینه یکی از مشکلات تشریح مرزهای ملی بود. پس از اقدامات کارشناسی مشخص نمودیم که شبکه ملی باید معرف مرزهای ملی باشد و برای این امر سکوهای فضای سایبری یعنی سکوهای پایه را شاخص قرار دادیم تا تاثیرگذاری ملی داشته باشد.

خدمات پولی تلگرام برای مبارزه با فیلترینگ

وی علاوه بر این با بیان اینکه قرار هست خدمات فعلی تلگرام پولی شود، اظهار کرد: خدمات فیلترینگی که قرار هست در فصل دوم سال ۲۰۱۸ عرضه شود پولی می باشد و این فیلترشکن تنها فیلتر تلگرام را از بین نمی برد لکن کل فیلترهای فضای سایبری که برخلاف جمهوری اسلامی هست را می شکند.

فیروزآبادی با اهتمام بر اینکه چینی ها برای همه مورد ها استعداد تلگرام راه حل و جایگزینی داشته اند، گفته بود: در بعضی از کشورهای همسایه من جمله پاکستان، تلگرام با سیاست های سختگیرانه فیلتر شده هست اما در ایران هنوز سیاست های سختگیرانه ای نداشته ایم.

اما به نظر می آید اظهار نظرهای طرح شده در مورد فیلترینگ و عدم فیلترینگ تلگرام همچنان ادامه دارد. مجتبی ذوالنور -نماینده مردم شهر قم در مجلس شورای اسلامی- در حساب توئیتری خود درج کرد: در جلسه با آذری جهرمی وزیر ارتباطات در کمیسیون مشترک امنیت و اقتصادی در مورد پیام رسان ها مطرح گردید؛ به صورت قطع با توجه به ابعاد خسارات استقرار استفاده از تلگرام در آینده نزدیک کمتر از ۲۰ روز تلگرام فیلتر خواهد گردید.

هنوز صحبتی از فیلترینگ نشده هست

در برابر علیرضا رحیمی -عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس- در کانال تلگرامی اش با عنوان «حضور دو کمیسیون برای تلگرام»، »، با اشاره به جلسه مشترک کمیسیون های امنیت ملی و اقتصاد، اظهار کرد: در مبحث استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی به جای تلگرام توسط اعضاء ایرانی، آقای بروجردی مقدمه سخنانش را با عبارت «مهاجرت مقدس از خانه خارجی به خانه خودی» گفته بود و آقای فیروزآبادی نیز عبارت «کوچ داوطلبانه» را ترجیح داد. به رغم انتظار قبلی هیچ سخنی توسط هیچکدام از مقام های حاضر در جلسه در مورد فیلتر تلگرام مطرح نشد، نه به عنوان تصمیمی که در مرجع دیگر گرفته شده و نه به عنوان رویکرد اول یا سریع دولت.

فصل الخطاب رهبری اعلام گردید؟

تجاوز به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» هست بنا بر این اظهارات، به نظر می آید دیگر نباید دستاویزی در مورد امنیت پیام رسان ها وجود داشته باشد.

زیرا گرچه یکی از مهمترین مواردی که اعضاء شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها را به استفاده از یک سرویس و وسیله دعوت می کند، ابزارها و خدمات مطلوب هست، حریم شخصی نیز از اهمیت بالایی بهره مند هست

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95274

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.