تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۶:۵۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فیلترینگ تلگرام همچنان در کش و قوس هست

روزنامه شرق: اولین‌بار در سال ٩٧، زمزمه فیلترینگ تلگرام از رادیوی محلی بروجرد شنیده گردید. علاءالدین بروجردی، ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با رادیوی محلی بروجرد، نخستین کسی بود که دو مرتبه تصریح کرد تلگرام فیلتر خواهد گردید و عمر آن تا انتهاء فروردین‌ماه سال جاری به دنیا می باشد. بروجردی با اهتمام بر این نکته که فیلتر تلگرام در بالاترین سطح اتخاذ شده هست، تصریح کرد: تلگرام نقش مخربی در بحران‌های سال گذشته در کشور داشته هست.

امکان دارد تعداد مشترکان سروش سه‌میلیون باشد و تعداد مشترکان تلگرام ۴٠‌ میلیون، اما این تعداد سرریز می‌شوند، زیرا با خارج‌شدن تلگرام از دسترس، مردم به یک سیستم ملی روی می‌آورند.

اهتمام بروجردی بر اعتراضات دی‌ماه که به برداشت مسئولین یکی از دلایلش وجود تلگرام بود، نشان می‌داد از همان وقتی که ریاست‌جمهوری فرمان برطرف فیلتر دو مرتبه تلگرام را صادر کرد، این برطرف فیلتر موقتی بود و اعضاء بزرگ‌ترین پیام‌رسان مورد استفاده در ایران می‌بایست در انتظار فیلتر آن باشند.

همان‌طور که روزهای خستین سال ٩٧ با خبر فیلتر تلگرام شروع گردید، روزهای انتهایی سال ٩۶ نیز همین وضعیت را داشت. خرم‌آبادی تصریح کرد که نه‌تنها در انتظار برطرف فیلتر یوتیوب و توییتر نباید بود، لکن خبری نیز در راه هست و خبری که خرم‌آبادی آن را ناگفته باقی گذاشت برای عده کثیری از مردم به فیلتر تلگرام تعبیر گردید و درست در همان کش‌وقوس بود که سیده‌حمیده زرآبادی، نماینده مجلس، اطلاع داد که فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌عالی فضای سایبری دست یافته هست. این خبر تکذیب گردید، اما شنیده‌ها بیانگر از آن بود که باید در انتظار فیلتر تلگرام نشست.

در یازدهم دی‌ماه سال جاری بعد از کندشدن سرعت اینترنت و بالاگرفتن خیز اعتراضات خیابانی، تلگرام فیلتر گردید. دو هفته بعد از فیلتر موقتی تلگرام، در تاریخ ٢٣ دی‌ماه، دو مرتبه تلگرام برطرف فیلتر گردید و مردم دو مرتبه فعالیت‌ خود را که با فیلتر این پیام‌رسان در فضای سایبری کاهش پیدا کرده بود، از سر گرفتند، اما از همان زمان شایعه فیلتر ابدی این پیام‌رسان شنیده می‌شد و البته نمایندگان مجلس می‌گفتند هرچند با فیلتر تلگرام مخالف می باشند، اما از اینکه عملیات پیام‌رسانی به‌صورت انحصاری در دست یک پیام‌رسان باشد، دفاع نمی‌کنند و چه خوب تر که در کنار تلگرام، پیام‌رسان‌های داخلی نیز فعال گردند.

ساعتی بعد از اینکه علاءالدین بروجردی، ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس، از تصمیم عالی‌ترین سطوح مملکتی برای فیلترینگ تلگرام در انتهاء فروردین خبر داده بود، سبحانی‌نیا، ناظر مجلس در کمیته مصادیق مجرمانه و ریاست کمیته ارتباطات، در اظهارنظری که به‌طور غیرمستقیم خطاب به بروجردی هست، اعلام نمود که زمان حتمی فیلترینگ تلگرام معلوم نیست و نباید خبرهایی را که به امنیت روانی جامعه عارضه می‌زند، پمپاژ کرد.

علاوه بر این محمود صادقی، نماینده مجلس در جواب به سوال خبرنگاران در مورد فیلتر دائمی تلگرام بیان کرد: هنوز موضوع خاص و جدی راجع‌به فیلترینگ تلگرام نشنیده‌ام. پیامی که ما از این جلسه و توضیحات گرفتیم، این بود که فیلترینگ جواب نمی‌دهد. حتی آقای لاریجانی، ریاست مجلس هم از قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کردند وقتی تلگرام در ماه‌های گذشته و به مدت چند روز فیلتر گردید، حدود ٣٠‌میلیون نفر از مردم روی گوشی‌های همراه خود نرم‌افزارهای فیلترشکن را انتصاب کردند. در نتیجه اگر اندکی در موضوع دقیق شویم، می‌فهمیم که راه‌حل مبارزه با چالش‌های فضای سایبری فیلترینگ نیست.

علاوه بر این احمد مازنی، نماینده مجلس شورای اسلامی در عکس العمل به اظهارات بروجردی در توییتر درج کرد: فیلتر تلگرام راه‌حل نیست. متن منسوب به ریاست کمیسیون امنیت ملی مایه وهن مجلس هست.

غلامرضا حیدری دیگر نماینده تهران بود که به شایعه فیلتر تلگرام در توییتر خود عکس العمل نمایش داد. او درج کرد: فیلتر تلگرام، توهم پاک‌کردن صورت مساله هست. زیان‌های فیلتر تلگرام بیشتر از نفع ظاهری آن هست.

فیلترینگ تلگرام به امنیت ملی کمکی نمی‌کند. هیچ امنیتی بدون آزادی پایدار نخواهد بود.

بیشتر از ۴۵‌ میلیون ایرانی عضو فعال تلگرام‌ می باشند. تلگرام وسیله کلیدی اشتغال حدود ۲۰۰ ‌هزار ایرانی هست و معیشت حدود ۷۰۰‌ هزار ایرانی منسوب به تلگرام هست. در شرایطی که وجود بیشتر از سه‌میلیون بی‌کار مهم‌ترین بحران اقتصاد ایران هست، فیلترینگ تلگرام چقدر منطقی به نظر می‌رسد؟ مطابق آمار در مدت زمان کم فیلترشدن تلگرام در جریان اعتراضات دی‌ماه ۹۶، بیشتر از ٣٠ ‌میلیون وی‌پی‌ان روی گوشی‌های ایرانیان انتصاب گردید.

اما قطعیت علاءالدین بروجردی علی رغم تکذیب‌ها و سکوت دولت روی فیلتر تلگرام می‌چرخد.
ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس شورای اسلامی، با اهتمام بر اینکه قسمتی از تهدیدهای امنیت کشور در تلگرام رقم می‎خورد، اظهار کرد: به موضوع تلگرام باید با نگاه به منفعت های ملی و امنیت ملی نگاه کرد. علاءالدین بروجردی اضافه کرد: موضوع گره‌خورده با امنیت کشور هست و تنها مختص ایران نیست.

وقتی کشور انگلستان به‌عنوان کشور شاخص غربی در سطح نخست‌وزیری اعلام می‌کند تلگرام بستر تولید تروریست هست و کشورهایی چون چین و پاکستان تلگرام را فیلتر می‌کنند، نشان‌دهنده این حقیقت با اهمیت هست که تلگرام با طراحی‌های صورت گرفته و پیچیدگی‌های پشت پرده، در عمل تهدید امنیتی و مخصوص برای جمهوری اسلامی هست. ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس دنبال کرد: به سبب تهدید امنیتی تلگرام، کشورها آن را فیلتر کردند و از شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی و ملی خود استفاده می‌کنند، ما نیز به‌عنوان کشور شاخص طبعا باید در این جهت فعال باشیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94427

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.