تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

«فیلترینگ» جنگ افزار ضربه وارد کردن به دولت

   فیلترینگ تلگرام یکی از مباحث مورد بحث در ایام تعطیلات نوروز بود. در مورد تلگرام باید به این نکته با اهمیت اشاره نمود که از همان دوران فعالیت های انتخاباتی تعدادی بر این تصور پافشاری می کردند که باید تلگرام را از فضای انتخاباتی خارج کرد. در حقیقت آنان به سبب ناتوانی در رابطه برقراری با مردم اظهار می کردند باید آن را فیلتر کرد. این روزها که دو مرتبه حرف از فیلترینگ تلگرام باز شده، تعدادی بر این موضوع تکیه دارند که دولت باید از فیلترینگ آن جلوگیری کند. این حرف در حالی گفته می شود که شورای عالی فضای سایبری به عنوان عالی ترین سطح تصمیم گیری در این باره نظر خواهد داد. گرچه از سوی دولت هم نماینده هایی در این شورا حاضر هستند اما در آن مجموعه اکثریت در دست نماینده های دولت نیست. به عبارت دیگر دولت در این زمینه همچنان که پیشتر نشان داده تمام توان خود را برای جواب به مطالبات مردم به کار خواهد بست اما در این خصوص قدرت بالایی ندارد و این عدم قدرت به ترکیب شورای عالی فضای سایبری برمی شود. این روزها حرف از فیلتر شدن تلگرامی هست که مورد استفاده اکثریت اشخاص جامعه و بخش بسیاری از مسئولین قرار گرفته هست. در حالی بعضی خبر از فیلتر تلگرام می زنند که تعداد اعضاء فعال آن به ۲۰۰ میلیون در ماه دست یافته هست. گرچه شایعه فیلتر تلگرام قبل از سال ۹۷ هم شنیده می گردید و هر بار از سوی دولتمردان تکذیب می گردید اما وقتی که علاءالدین بروجردی ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس از فیلتر شدن تلگرام تا انتهاء فروردین ماه اطلاع داد عکس العمل ها به سخنان او شدت بیشتری پیدا نمود. بعضی به یاد این جمله حسن روحانی در قامت ریاست جمهور افتادند که بیان کرد:«دولت دوازدهم فضای سایبری و فضای رابطه مردم با دنیا را محافظت می کند. وزیر ما قول می دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.» » روحانی تا به امروز نشان داده که نسبتی با فیلتر کردن ندارد چنانکه در دولت یازدهم هم وزرایش این اعتقاد وی را به اثبات رساندند مثل روزی که علی جنتی در قامت وزیر ارشاد دولت یازدهم چنین گفت: «اگر استفاده از این نرم افزار ها وجود دارد، باید با استفاده از شیوه های هوشمند، مورد ها زیان بخش را فیلتر کنیم. » » وزیر ارتباطات دولت هم مسیر روحانی را طی کرد چنانکه واعظی در سال ۹۳ چنین گفت: «دولت یازدهم اصلا و ابدا قبول کننده فیلترشدن کلی سایت ها نیست. برنامه دولت تدبیر و امید در این خصوص، فیلترینگ هوشمند هست. فیلترینگ هوشمند به این معنی هست که قسمت های غیراخلاقی و مجرمانه سایت ها از دسترس خارج می شود.»
»زمانی که علاءالدین بروجردی گفت:« تلگرام تا انتهاء فروردین فیلتر می شود. این تصمیمی هست که در بالاترین سطح اتخاذ شده و تلگرام جای خود را به یک سیستم همانند ملی خواهد داد.» » رمضانعلی سبحانی فر، ریاست کمیته ارتباطات مجلس گفت: با توجه به توسعه روزافزون فضای سایبری و شبکه های اجتماعی و اقبال عمومی به آنان نمی شود جامعه را از آنان محروم نمود اما باید کوشش کرد با اعتمادسازی نسبت به نرم افزار های داخلی، مردم به عزم خود از تلگرام یا سایر شبکه های اجتماعی به نرم افزار های داخلی اقبال پیدا نمایند. سبحانی فر گفت: بنابر گزارش های رسمی اکتساب و اقدامات مبتنی بر شبکه های اجتماعی باعث اشتغال زایی بخش بسیاری از جوانان بیکار شده و فیلتر آنان تبعات اقتصادی و اجتماعی مناسبی ندارد البته توجه به مسائل امنیتی نیز برای نظام بسیار حیاتی و با اهمیت هست و باید با در نظر گرفتن جمیع حهت های تصمیم گیری کرد. نماینده سبزوار در مجلس، گفت: شورای عالی فضای سایبری تصمیم گیر پایانی برای فیلتر شدن یا نشدن تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی هست. علیرضا رحیمی دیگر نماینده مجلس هم در عکس العمل به گفت وگو های بروجردی در کانال تلگرامی خود نوشته هست: خبر فیلتر شدن تلگرام تا انتهاء ماه جاری از سوی مرجع مسئولی بیان نشده و بیشتر از اینکه بار خبری داشته باشد تاثیر آشفته سازی روانی و ایجاد نگرانی در بین مردم داشته هست. رحیمی تاکید کرد: در رقابت تلگرام و سروش مهمترین عامل حیاتی در موفقیت آنان استقبال مخاطب های و مردم هست نه انحصار و فیلترینگ.
«نه» سیاسیون به فیلتر تلگرام
عباس عبدی به خبر ها منتشره در مورد فیلتر شدن تلگرام عکس العمل نمایش داد و گفت: «مسئولیت عمومی هر نوع تصمیمی در مورد فیلتر تلگرام متوجه کلیت سیستم هست و نه این مدیر و آن مدیر. اگر مدار تصمیم گیری بر کانون خرَد و عقلانیت باشد در این صورت نه فقط به سوی فیلترینگ تلگرام یا هر چیز دیگری از این نوع نخواهند رفت.» » سیدمحمدعلی ابطحی می گوید:نمی شود بار مسیولیت در مورد فیلتر تلگرام را به گردن یک فرد مثل وزیر ارتباطات یا ریاست جمهور انداخت. در این چنین مورد ها که یک شورا مسیولیت کار را عهده دار هست، و اکثریت شورای عالی فضای سایبری با نظرهای ریاست جمهور و وزیر ارتباطات همسو نیستند.
اظهار نظر جدید بروجردی
ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس در اظهار دیدگاهی در مورد تلگرام گفت: موضوع گره خورده با امنیت کشور هست و تنها مختص ایران نیست. وقتی کشور انگلستان به عنوان کشور شاخص غربی در سطح نخست وزیری اعلام می نماید تلگرام بستر تولید تروریست هست و کشورهایی چون چین و پاکستان تلگرام را فیلتر می کنند نشان دهنده این حقیقت با اهمیت هست که تلگرام در عمل با طراحی های صورت گرفته و پیچیدگی های پشت پرده، در عمل تهدید امنیتی و مخصوص برای جمهوری اسلامی هست. علاءالدین بروجردی اضافه کرد: به سبب تهدید امنیتی تلگرام، کشورها آن را فیلتر کردند و از شبکه ها و پیام رسان های داخلی و ملی خود استفاده می کنند، ما نیز به عنوان کشور شاخص طبعا باید در این جهت فعال باشیم. وی با اشاره به اینکه مالک تلگرام، روسی الاصل و یهودی زاده هست گفت: این فرد که به سبب امنیتی از روسیه خارج گردید و تابعیت دیگری گرفته هست صحنه گردان این ماجرا هست. بروجردی یادآورشد: نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیلی به نقل از پاول دوروف که مالک و سرمایه گذار تلگرام هست به عنوان سرمایه بزرگ برای اسرائیل یاد می کند. در نتیجه باید به موضوع تلگرام با نگاه منفعت های ملی و امنیت ملی نگریست.
شنیده گردید که پیام رسان ایرانی «ایتا» جایگزین تلگرام می شود. کانال صداوسیما درج کرد: پیام رسان «ایتا» تماما همانند تلگرام هست و از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با تلگرام ندارد. مهاجرت دائمی و ابدی از تلگرام به پیام رسان های ایرانی مخصوصا «ایتا» هم حالا روند خود را طی می کند. دراین مهاجرت دائمی، افرادی که دارای کانال های تلگرامی هستند با تمام اعضای کانال (هرتعداد باشد) بدون مشکل به «ایتا» جابه جا می گردند. ازخصوصیات پیام رسان ایتا سرعت بالا در ارسال اطلاعات نسبت به تلگرام خواهد بود. بنا بر اعلام شبکه های اجتماعی؛ گفتنی هست در ایام فیلترینگ تلگرام در دی ماه ۹۶ به سبب آماده نبودن زیرساخت ایتا، این پیام رسان ایرانی وارد عرصه نشد ولی هم حالا به صورت کامل زیرساخت های آن فراهم گردیده هست و آماده استفاده مردم شده هست. بعضی که قبول کننده فیلتر تلگرام هستند چنین مدعی می گردند که سیستم های جایگزین مثل ایتا و سروش توان دارد جایگزین تلگرام شود اما اشخاص جامعه به آن اعتماد لازم برای عضویت در آن نرسیده اند و ترجیح می دهند هنوز از تلگرام استفاده نمایند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94430

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.