تاریخ ارسال : ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فیلم «آزاد به قید شرط»، قورباغه های هفت تیر به دست سینما

روزنامه آسمان ابی – تینا جلالی: روزنامه آسمان ابی – تینا جلالی: این ایام در ترافیک پرازدحام فیلم های روی پرده و ظرفیت بالای آثاری که در گروه آزاد به نمایش در می آیند چند هفته ای می گردد که فیلم «آزاد به قید شرط» به کارگردانی حسین شهابی هم به نمایش درآمده هست. این فیلم به نسبت دیگر فیلم های روی پرده زیادتر مورد توجه قرار گرفته هست. حسین شهابی با فیلم «روز روشن» که در جشنواره سی و دوم به نمایش درآمد توجه ها را به خود جلب کرد و خلاقیت و استعداد کارگردانی خود را نمایش داد گرچه از فیلم های بعدی او این میزان استقبال نشد، اما او کار خود را ادامه داده و آن طور که خودش می گوید از هیچ نهاد دولتی هم پشتیبانی نشده هست. فیلم «آزاد به قید شرط» با بازی امیر جعفری، شقایق فراهانی، لیلا اوتادی، امیررضا دلاوری، امیر دژاکام، شکرخدا گودرزی، دیبا زاهدی، رامین راستاد؛ در مورد مشکلات اجتماعی و زندگانی زندانیان آزاد شده بعد از تحمل حبس مدت زمان طولانی هست.

نویسندگی، تامین کنندگی و کارگردانی همه فیلم هایتان را خود تان بر عهده دارید ،حتی در فیلم «حراج» تدوینگر کار هم بودید، این مساله تمرکز روی هر قسمت از کار را برای شما مشکل نمی کند؟
نویسندگی، تامین کنندگی و کارگردانی همه فیلم هایتان را خود تان بر عهده دارید ،حتی در فیلم «حراج» تدوینگر کار هم بودید، این مساله تمرکز روی هر قسمت از کار را برای شما مشکل نمی کند؟من فیلم ساختن را این نوع آغاز کردم، در دستاورد عادت دارم به این شیوه کار کردن.  هرچند که فیلم مستقل ساختن در ایران و تن ندادن به امر و نهی های تحمیلی، تحمل چنین شرایط دشواری را هم می طلبد.   قورباغه  های هفت تیر به دست سینما
شما هم زمان با «آزاد به قید شرط» فیلم «سرطان» را هم ساختید این تداخلی به جنبه تمرکز تفکری برا یتان ایجاد نمی کند؟
  فیلم «سرطان» را اوایل سال ۹۵ ساخته ام و «آزاد به قید شرط» را اواخر سال ۹۵٫
ساخت فیلم بصورت مداوم این شائبه را به وجود می آورد که فیلم هایتان با پشتیبانی ساخته می گردد…
اعتقادم این هست که اگر با پول دولت که در واقع پول مردم هست، فیلم بسازی و سرمایه آن برنگردد، عین اختلاس هست. ما هنگامی در قسمت شخصی سرمایه جذب می کنیم و فیلم تولید می کنیم؛ اگر سرمایه کلیدی برنگردد به نحو های متفاوت تاوانش را پس می دهیم.
در مورد نحوه شکل گیری فیلمنامه «آزاد به قید شرط» بگویید؟
مباحث و مسائل حقوقی، مخصوصا در سامانه زیاد پیچیده دستگاه قضایی ایران هم از مباحث ارزشمند جامعه اند، و هم بار دراماتیکی بالایی برای نوشتن فیلمنامه دارند. ارزشمند تر از آن در فیلم های من این مباحث دستاویز ای می گردند برای واکاوی مسائل اجتماعی. سه فیلم در مورد زندان و محبوس ساخته ام بی آن که دوربینم حتی به داخل زندان یا حتی یک دادگاه حقیقی رفته باشد.

تقریبا در زیادتر فیلم هایتان مانند همین فیلم گرایش به بازیگران چهره و سرشناس دیده می گردد. بازیگرانم را متناسب کاراکترهای فیلمنامه و طبق تجربه و قدرت شان انتخاب می کنم. اگر در فیلمی از یک بازیگر شغل ای استفاده می نمایم تنها به سبب باوری هست که به قدرت او دارم.
ترکیب بازیگری این فیلم چه طور تشکیل شد.
از کنار هم قرار دادن بازیگران تئاتری و سینمایی بهره برده اید. در همه فیلم های سینمایی و تجربی من، عده ای بازیگر شغل ای تئاتر حضور داشته اند. بازیگران تئاتر تخصص اعمالی بالایی در این نوع میزانسن ها دارند. هرچند که یک دست کردن بازی آنان با سایر بازیگران شغل ای سینما و بعضی جدید بازیگران چالش بنیادی هست، اما در صورت موفقیت برایم لذت قسمت هست.  قورباغه  های هفت تیر به دست سینما
با این نقد موافقید که داستان «آزاد به قید شرط» کمی بدون تعلیق های لازم است؟
این را هم اضافه کنم که علاقه ای جدی  به ارائه بازیگران توانایی  دارم که سامانه سنتی سینما مانع از ورود آنان به عرصه سینمای شغل ای می گردد.   تعلیق در این فیلم به اندازه لازم وجود دارد. این نوع تعلیق ها متناسب فیلم هایی می باشند که تنها قصد قصه گویا و سرگرمی دارند. فیلمی که تا حد توان می کوشد بدون جانب داری و سیاه نمایی و سیاسی نگری، به مسائل و مشکلات روز جامعه بپردازد، نیازمند این نوع ساختار نیست. نظرم این هست که فیلم «آزاد به قید شرط» حتی اکثر از حد مدعای اجتماعی خود به سینمای داستان گو نزدیک شده و دارای تعلیق هست.
برخی معتقدند که خرده پی رنگ های قصه در جهت روند کلیدی فیلم نیست، دیدگاه شما چیست؟
استقبال مردم از فیلمم را طبعا دوست دارم، اما صادقانه نمی دانم تا تا چه اندازه توان دارم با سلیقه و ذائقه آنان همراه شوم. اگر تنها قصه نهایتی و سرنوشت شخصی او را در فیلم دنبال کنندهی کنید محتمل هست این طور به دیدگاه برسد، اما این آب باریکه های کلیدی بالاخره به روند رودخانه کلیدی متصل می گردند.   آ .. شخصیت نهایتی قصه« آزاد به قید شرط» و دیگر خرده پی رنگ های آن در واقع منحصرا نقاط فوکوس من برانبوهی از مشکلات حقوقی، قضایی و آدمی یک جامعه هست.
بازی بازیگران فیلم های شما غالبا قابل قبول هست. تمرین و دورخوانی داشتید؟
در این فیلم هم بازی ها در کلیت فیلم متناسب نشان می دهد. تمرین و دورخوانی داشتید؟من اصلا بدون دورخوانی و تمرینات طولانی توان ندارم فیلمبرداری را آغاز کنم. من تمام این مدت برای بازیگرانم آنالیز می کنم و از آنان آنالیز می خواهم.
چگونه رضایت به این گروه دادید؟
فیلم «آزاد به قید شرط» در گروه آزاد به نمایش درآمده هست. چگونه رضایت به این گروه دادید؟شرایط را به نوع ای پیش برده بودند که اگر تن به این ماجرا نمی دادم، اکران فیلم محتمل بود سال ها به دیرکرد بیفتد.  قورباغه  های هفت تیر به دست سینما
چه کسانی این شرایط را به وجود آورده اند؟
مانند خیلی از فیلم ها که بعد از چندسال تاکنون رنگ پرده را ندیده اند. آ آ
دیدگاه شما چیست؟
عده ای از فیلمسازان معتقدند نوعی فیلم سوزی در روند اکران این ایامی اکران به واقع شدن پایدار هست. بعضی فیلم ها حتی اگر در عید هم اکران گردند، فروش نخواهند داشت. هر فیلمی نباید ضعف های روایی و ساختاری خود را پشت این واژه توجیه کند. آ البته مشکلاتی که اشاره کردم وجود دارد، اما تنها مربوط به شورای صنفی اکران نیست. آ آنان هنگامی با انبوهی از فیلم های تولید شده و در صف مانده رو به رو می گردند خود را وادار خواهند دید همکارانشان را به هر نحوی راضی کنند.  تنوع فیلم ها به سبب سانسور زیاد پایین هست. زمانی که این مشکلات رفع گردد، مطمئن باشید تیر تمام این هفت تیر کشان فرسوده کار کمانه خواهد کرد!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78050

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.