تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۲۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قاسمی: ترامپ نمی‌تواند علیه برجام اقدام کند

 به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ داد.

وی در ابتدا ازادسازی موصل را تبریک گفت و افزود: در این آزاد سازی همه گروه‌ها تلاش کردند و امیدواریم آغازی باشد برای ریشه کنی تروریسم در منطقه.

قاسمی در خصوص نشست عراقچی و اظهاراتش درباره تصمیم ترامپ در خصوص برجام گفت: ابعادی که برجام می‌تواند داشته باشد و اینکه چه نوع تفاهمی است را قبلا صحبت کرده ایم که ترامپ نمی‌تواند علیه آن اقدامی داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: حوادث هفته های گذشته علایم جدی و مثبتی دارد که باید با تامل بیشتری با آن برخورد کرد و قضاوت درباره آن را باید به آینده موکول کنیم و اینکه آمریکا چه روش‌ها و سیاست‌هایی در پیش خواهد گرفت و ایران در این خصوص بیش از هر زمان دیگری آمادگی مقابله با اقدامات نابجا را خواهد داشت.

وی در خصوص حضور کنسولهای ایران در عربستان برای تسهیل امور حجاج ایرانی گفت: ایران و عربستان دارای روابط دیپلماتیک نیستند. سازمان حج و زیارت با تفاهمی که در کشور وجود داشت مسئولیت مذاکره با طرف سعودی را پذیرفت و شرایط خاصی را داشت که در نشست با مقامات سعودی به تفاهمات لازم رسید و تا این لحظه قرار بر سفر حجاج است. با نیازهایی که حجاج دارند بخش کنسولی که در طول ایام حج مورد نیاز حجاج قرار خواهد گرفت باید انها را همراهی می‌کرد و بر این اساس ۱۰ نفر از کنسولهای ما برای ارائه خدمات کنسولی حج حضور خواهند داشت تا در مکانهای مشخص شده خدمات لازم را ارائه کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص دیدار پوتین و ترامپ در اجلاس جی ۲۰ گفت: آنگونه که در رسانه های روسی ملاحظه می‌شد خوشبینی زیاد بود و فکر می‌کنم مثبت باشد به شرط آنکه در محیطی شفاف و در جهت صلح و دوستی و امنیت جهانی باشد و باید منتظر اخبار بیشتر از نتایج آن بود.

قاسمی در خصوص حمایت وزارت خارجه از تجار در روابط با قطر اظهار داشت: روابط ما با همسایگان و قطر طبق روال قبلی ادامه دارد و اتفاق جدیدی در حوزه روابط تجاری ما با قطر صورت نگرفته و آنها علاقه‌مندند که در دوره جدید کار بیشتری انجام دهند.

وی افزود: به عنوان یک همسایه روابطمان ادامه خواهد یافت و مانعی برای آن نیست.

سخنگو در خصوص توافق آمریکا و روسیه برای آتش بس اظهار داشت: درباره ضمانت اجرایی این تفاهمات نمی‌توانم نظری بدهم یا تضمین دهم اما با توجه به روابط خاصی که با روسیه داریم و از کانالهای مرسوم دیپلماتیک دائم در مشورت هستیم و اطلاعات لازم را درباره سوریه دریافت می‌کنیم. اما تفاهم موجود اگر بتواند به کل سوریه تسری یابد و مناطق کاهش تنش را که قبلا در آستانه روی آنها کار کرده ایم در کل سوریه تعمیم دهد می‌تواند مفید باشد اما با شناختی که از اقدامات اخیر آمریکا در  سوریه داشته ایم ابهاماتی بوجود می‌آید. این نوع اقدامات باید قطع شود. ایران تمامیت ارضی سوریه، تسری آتش بس و امنیت در کل سوریه را دنبال می‌کند و این بحث نمی‌تواند به نقطه ای خاص محدود شود. برای نشستها باید توجه داشت که اگر واقعیت‌های میدانی به خوبی دیده نشود ممکن است به شکست منجر شود و حق حاکمیت مردم و تمامیت ارضی سوریه حتما باید مد نظر قرار گیرد و مردم و حاکمیت با این نوع نشستها موافقت داشته باشند.

قاسمی در خصوص تاریخ کمیسیون برجام گفت: این تاریخ معمولا مشخص است و مضوعات آن به بحثهای جلسات قبل باز می‌گردد.

وی در خصوص اختلافات اخیر بین تاجیکستان و ایران گفت: ایران و تاجیکستان دارای اشتراکات بسیاری هستند و نگاه مثبتی در ایران نسبت به تاجیکستان وجود دارد و تلاش ایران همواره افزایش روابط بوده، گهگاهی احساس می‌شود که کشورهای ثالث در روابط دو کشور با توجه به اشتراکات بی‌نظیر روابط سعی می‌کنند آن را تحت تاثیر اقدامات منفی خود  قرار دهند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص معاهده منع سلاح‌های هسته ای گفت: ما از این نوع نشستها و تفاهمات استقبال می‌کنیم و آن را گامی رو به جلو می‌دانیم و امیدواریم روزی شاهد خاورمیانه ای عاری از سلاح‌های هسته ای و کشتار جمعی باشیم که در حال حاضر چنین نیست. امیدواریم اقدامات آتی کمک کند که در منطقه و کل جهان شاهد این مسابقات تسلیحاتی نباشیم و به جهان فاقد تسلیحات هسته ای دست یابیم.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص درخواست اسرائیل برای دور ماندن مذاکرات آستانه از موضوع جنوب سوریه گفت: این اظهارات جدید نیست. جزییات مذاکرات روسیه و آمریکا هنوز مشخص نیست. تاریخ گواه است بسیاری از این مذاکرات بوده اما چون با واقعیات منطقه همخوانی ندارد با شکست روبرو شده البته امیدوارم این نشست از آن نوع نباشد.

وی افزود: درباره اینکه آیا آستانه و نیروهای مستشاری ایران در آن منطقه نباشند نمی‌توانم قضاوت نهایی را داشته باشم اما آستانه روند خود را دنبال می‌کند.

قاسمی همچنین گفت: با سفیر روسیه دیداری داشتم و صحبتهایی شد و امروز هم دیداری است و فردا یکی از مقامات روسیه به ایران می‌آید و صحبت‌ها ادامه دارد.

وی در خصوص مذاکرات برای روابط ایران و کانادا گفت: آخرین تماس ظریف با همتای کانادایی پیش از انتخابات بود، هیات کانادایی را نیز پیش از انتخابات در تهران داشتیم و مذاکراتی صورت گرفت. قرار شد مذاکرات ادامه یابد و تاریخ جدیدی که احتمالا در اوتاوا خواهد بود مشخص خواهد شد و به این مذاکرات خوشبین هستیم. در این حوزه وزارت خارجه مسئول است و مذاکره کنندگان از وزارت خارجه هستند و در سطح مدیر کل نشست بعدی برگزار خواهد شد.

سخنگو در خصوص شلیک راکت از ایران به پاکستان گفت: علیرغم سفر ظریف  به پاکستان و تشکیل کمیته اما گهگاهی با حضور نیروهای تروریستی مواجه هستیم و ایران باید از مرزهای خود دفاع کند و در این خصوص بسیار جدی است. تشکیل کمیسیون با پاکستان را در آینده خواهیم داشت و در آن درباره چگونگی کنترل مرزها مذاکره خواهیم کرد.

قاسمی در خصوص تامین امنیت حجاج ایرانی در عربستان نیز گفت: خبر ندارم مقامات امنیتی سعودی چه خواهند کرد اما امنیت حجاج به عهده طرف عربستانی است که برای ما بسیار مهم است و درباره تضمین امنیت صحبتهای زیادی شده و اطمینان لازم گرفته شده و شهروندان ما نباید نگرانی داشته باشند. اخبار حج را باید از کانالهای مشخص سازمان حج دنبال کرد.

در حال تکمیل…


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56294

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.