تاریخ ارسال : ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قانون امنیت زیستی بازبینی گردد/ مقررات کشورها در مورد تراریخته

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، دفتر پژوهش ها ارتباطات و فناوریهای نوین مرکز پژوهشهای مجلس مقررات و مقررات مرتبط به فرآورده ها تراریخته در پروتکل های بین المللی، اتحادیه اروپا و علاوه بر این کشورهای کلیدی تولید کننده این فرآورده ها بویژه ایالات متحده ایالات متحده، آرژانتین و سلسائو، کشورهای محدودکننده مثل روسیه، سوئد، آلمان و ژاپن بعنوان واردکننده این فرآورده ها را در کنار مقررات و مقررات ذیربط در ایران، مورد بررسی قرار داد.

مطالعه مقررات و مقررات کشورهای منتخب در این گزارش، نشان می دهد که بیشتر کشورهای جهان در راستای امنیت زیستی و اداره ریسک تولید، واردات، صادرات، برچسب گذاری و آگاهی رسانی فرآورده ها تراریخته به استفاده کنندگان دارای سیاستها، مقررات و مقررات خاص خود می باشند .

با این وجود، مخاطرات احتمالی متاثر از این فرآورده ها بر تندرستی آدم، محدوده زیست و غیره سبب شده تا سازمان های بین المللی و کشورهای متفاوت مقررات و مقررات خاصی برای استفاده ایمن از فناوری زیستی نوین و فرآورده ها آنان اتخاذ کنند؛ از سمت دیگر، برای واردات فرآورده ها تراریخته در کشورهای متفاوت، بررسی امنیت و اخذ مجوز الزامی هست و رعایت حقوق استفاده کنندگان از مسیر برچسب گذاری فرآورده ها تراریخته صورت می گیرد.

کاهش کشورهای تولیدکننده فرآورده ها تراریخته

به این سبب که کشورهای آلمان، سوئد، لهستان و مصر که بخشی از کشورهای تولیدکننده شمرده می گردیدند، از فهرست بیرون و به جای آنان، کشورهای بنگلادش، ویتنام و سودان به جمع کشورهای تولیدکننده گیاهان تراریخته اضافه گردیدند.

درهمین حال برآوردها نشان می دهد که بیشتر فرآورده ها تراریخته تولیدشده در دنیا جهت استفاده غیرمستقیم از طریق آدم به کار می جریان یا استفاده غیرخوراکی دارند.

گلهای زینتی و ماهیهای آکواریوم نیز از دیگر فرآورده ها غیرخوراکی تراریخته شمرده می شود. این مبحث نشان می دهد با گذشت چندین دهه از تولید فرآورده ها تراریخته، تاکنون نگرانیهایی درخصوص آثار مواد غذایی تراریخته بر تندرستی آدم وجود دارد.

تمایل کشورها به واردات تراریخته زیادتر از تولید

از سمت دیگر بررسی ها بیانگر از آن هست که تمایل کشورها به واردات فرآورده ها تراریخته بیشتر از تولید درونی هست.

 

  حق آگاهی استفاده کنندگان از فرآورده ها تراریخته، در بیشتر کشورها زیاد ارزشمند و حیاتی هست و در این راستا برچسب گذاری فرآورده ها تراریخته و اطلاع رسانی به مردم الزامی هست. البته سیاستهای متمایزی درخصوص موجودات زنده تراریخته و فرآورده ها مشتق شده و فرآوری شده از آنان (غیرزنده) وجود دارد و حد آستانه وجود GMO در فرآورده ها جهت برچسب گذاری، در کشورهای متفاوت محتمل هست تفاوت دارا باشد.

در کشورهای متفاوت، چندین نهاد ازجمله وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان مراقبت محدوده زیست ، مسئول مجوزدهی و نظارت بر تولید واردات، صادرات و تجارت فرآورده ها تراریخته می باشند ، با این وجود در بعضی کشورها، وزارت خانه هایی مثل وزارت اقتصاد، وزارت کار و نهادهای دیگر نیز در بحثهای مرتبط به آثار اقتصادی واردات و صادرات فرآورده ها تراریخته و یا امنیت کارکنان در فراروی اینگونه فرآورده ها نیز دارای وظیفه ها و اختیاراتی می باشند و محدودیتهای خاصی را برای فرآورده ها تراریخته در حوزه پژوهش، کشت، رهاسازی در محدوده و مواد غذایی اجراء می کنند.

تولیدکنندگان بزرگ عضو پروتکلهای امنیت زیستی نیستند

در مجموع پژوهش ها نشان می دهد که در بیشتر کشورها مقررات و مقررات اختصاصیی برای فرآورده ها تراریخته وجود دارد که بعضی دربردارنده مقررات و مقررات ملی بوده و بعضی در راستای مقررات و مقررات بین المللی مثل اتحادیه اروپا و کنوانسیون تنوع زیستی هست.

 

برای نمونه در بیشتر کشورهای اروپایی که از مقررات و مقررات اتحادیه اروپا درخصوص فرآورده ها تراریخته پیروی می کنند، فروش و ارائه به بازار فرآورده ها تراریخته در این کشورها لازمه بررسی امنیت و اکتساب مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح هست، اما اختیار کشت یا عدم کشت این فرآورده ها به خود کشورهای عضو واگذار شده هست.

بررسی مقررات ایران در مورد فرآورده ها تراریخته

بررسی مقررات و مقررات ایران درخصوص فرآورده ها تراریخته نشان می دهد که سیاست کشور در راستای تولید، واردات ، صادرات و استفاده فرآورده ها تراریخته هست.

مرکز پژوهشهای مجلس با توجه به دستاورد های حاصل از مطالعه تطبیقی مقررات و مقررات کشورهای منتخب و قیاس آنان با مقررات و مقررات کشور، برطرف ایرادات و کاستی های قانون امنیت زیستی ایران، تهیه الزامات تولید، استفاده، واردات و صادرات فرآورده ها تراریخته من جمله کنترل و نظارت بر واردات، برچسب گذاری و رعایت حقوق استفاده کنندگان و تهیه زیرساخت های لازم جهت تحقیقات و تولید فرآورده ها تراریخته تاکید کرده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77992

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.