تاریخ ارسال : ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۱۸:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قاچاق کالا و مظلومیت تولید داخلی

قاچاق کالا یکی از پدیده های مخرب اقتصاد ملی کشور بی شک فعالیت اقتصاد رسمی ، برنامه‏ها و رویکردهای کشور را تحت‏الشعاع قرار داده و دچار اختلال می کند و در بسیاری از موارد، با ایجاد و تشدید رویه‏های اقتصادی مغایر با اقتصاد مقاومتی ارتباط دارد.

شلمچه نیوز- با طرح اقتصاد مقاومتی ضرورتهای مبارزه با قاچاق کالا بیشتر نمود پیدا کرد تا جائیکه می توان از آن به پدیده و ظلمی آشکار به تولید داخلی ، تولید کننده داخلی و منابع داخلی اشاره کرد .

 

بی شک عوامل متعددی همچون ضعف در کیفیت و طراحی تولیدات داخلی ، سیستم معیوب کنترل مرزی ، فساد اداری ، ناکارآمدی قوانین و .. قاچاق کالای خارجی را موجب می شود اما :

– چرا ۶۰ درصد قاچاق کالا بصورت آشکار و از مبادی رسمی کشوری وارد می شود ؟ چه اشخاصی بصورت علنی قانون های مربوطه را بر نمی تابند و به آن تمکین نمی کنند ؟

– چرا تشدید کنترل مرزی فقط به کولبرها منتهی می شود ؟

– چرا در قبال کولبرها هم نگاه صفر و صدی داریم ؟ یا با اشد مجازات با آنها برخورد می کنیم یا به صرف حمایت از آنها ، فعالیت آزادانه و کاروانی را برای آنها میسر می سازیم ؟

– چرا در روستاهای مرزی جوانان کرد ، بلوچ ، آذری و .. از بیکاری و فقر حاضرند از جان خویش بگذرند؟

– چرا با عدم قاطعیت در برخورد با قاچاق به عاملی برای حمایت از اشتغال و تقویت ساختارهای تولیدی کشورهای خارجی و همسایه های ترانزیتی تبدیل شده ایم ؟

بنظر می رسد مسائل بدیهی فوق لزوم بازنگری در قوانین ، سیاستها و مسئولیت ها در خصوص موضوع فوق را اجتناب ناپذیر می سازد . اگر یکی از عوامل اصلی تعلق و تمایل به قاچاق کالا رشد مصرف گرایی و مصرف بیمارگونه برندها و کالاهای خارجی است چرا این فرهنگ را با آگاهی بخشی و آموزش اصلاح نکنیم و برای ورود حداقل ها سیاستهای رسمی و مسیرهای قانونی تعریف نکنیم . قدر مسلم یکی دیگر از راهکارها کمک به تقویت و ارتقا کیفیت و تنوع کالاهای داخلی است تا نیازها و تمایلات مصرف کننده داخلی نیز پاسخ داده شود .

از دیگر عوامل قاچاق کالا نیازهای حداقلی مرزنشینان عزیز کشورمان است که این امر نیز با ایجاد زمینه ها و ساختارهای اشتغال پایدار آنها توسط حمایتها و طرحهای دولتی و بهره گیری از ظرفیتهای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در حوزه دامداری ، کشاورزی صنعتی و طرحهای فنی و صنعتی مرتفع خواهد شد .

کلام آخر اینکه مبارزه با قاچاق کالا بعنوان یک پدیده مخرب اقتصاد کشور نیازمند سیاستهای حمایتی از تولیدات داخلی ، بهره گیری از توان و خلاقیت جوان ایرانی ، عزم و همت ملی و برنامه ریزی منضبط در کل کشور است .

کمال زارعی- دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در پراگ و مولف و فعال سیاسی و اجتماعی

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=62444

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.