تاریخ ارسال : ۰۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قدیمی‎ ترین سردرهای سینما به نمایش درمی آید/ نابود شدن قسمتی از تاریخ

علی بختیاری دارنده مجموعه سردرهای سینمایی در صحبت با خبرنگار مهر با اشاره به برپایی نمایشگاه «پلاکارت» عنوان کرد: این نمایشگاه به دستاویز پنجمین دوسالانه «سرو نقره ای» برگزار می گردد و یکی از عللی کلیدی برپایی نمایشگاه این بود که ایمان صفایی دبیر پنجمین دوره «سرو نقره ای» تاکید بر نمایش گرافیک عامیانه داشت.

وی دنبال کرد: از جانب دیگر بدنبال یک رویکرد تاریخی و مبحثی در این دوره از دوسالانه به همین سبب سراغ سردرها رفتیم که جزء از یاد رفته ترین بخش گرافیک و گرافیک سینما می باشند.

این مجموعه دار تاکید کرد: از جانب دیگر این سردرها وقتی که طراحی می گردید موزه گرافیک و یا موزه سینمایی وجود نداشت که این سردرها را پس از استفاده تألیف کرده و از آنان مراقبت کنند، به همین سبب غالب این آثار از بین رفته هست.

بختیاری عنوان کرد: طی ۱۰ سال گذشته فرآورده ها گرافیکی را تألیف می کردم و با مسرت توانستم طی این سالها عده ای از این سردرها را هم از جاهای متفاوت من جمله سینماها، سینماداران و گاهی مغازه ها گرد آوری کنم.

وی با اشاره به این که ایمان صفایی دبیر دوسالانه «سرو نقره ای» نسبت به این مجموعه آگاهی داشت و پیشنهاد برپایی نمایشگاهی از سردرهای سینمایی را داد، عنوان کرد: سردرهای سینما مبحثی هست که چندان به آن توجه نمی توان و مطالعه ای روی آن صورت نگرفته هست، البته برای این نمایشگاه محسن شهرنازدار، من و علیرضا محمودی یک مقاله کامل نوشته ایم.

به گفته وی، نخستین نمایشگاه از سردرهای سینما در دهه ۵۰ از طریق فریدون آو برگزار شده بود.

البته در این نمایشگاه بدون شک به مدلهایی از این دست بسیار برخواهید خورد و آخرین محصول این نمایشگاه برای سال ۱۳۸۱ هست.

در این نمایشگاه ۵ اثر از فیلمهای فارسی نمایش داده می گردد که دربردارنده «داش آکل»، «شورش»، «بابا شمل» اشاره نمود.

بختیاریی در انتهاء با اشاره به این که این نمایشگاه با مشارکت، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، دوسالانه سرو نقره ای، فیلمخانه ملی و موزه سینما برگزار می گردد، عنوان کرد: قرار هست نشست تخصصی پوستر و سردر سینما در تاریخ ۲ بهمن ماه در موزه سینما برگزار گردد.

نمایشگاه پوستری با عنوان «پلاکارت» با نگاهی به طراحی اعلان های سر در سینما در ایران با مشارکت مشترک موزه سینمای ایران، انجمن گرافیک ایران، استودیو کارگاه و مجموعه علی بختیاری ۸ دیماه در فضای نمایشگاهی «سلام» بازنمایی می گردد.

نمایشگاه پوستر «پلاکارت» مجموعه ای از سردرهای سینمای چاپی و نقاشی شده تا دوران قبل از دیجیتال شدن این صنعت هست که مجموعه ای از اعلان ها از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۸۱ را دربرمی گیرد. … به نمایش گذاشته می گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=80971

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.