تاریخ ارسال : ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قرار آخر ایران و ۱+۵ در وین

سید علی خرم در روزنامه اعتماد درج کرد: جلسه دیروز کمیسیون مشترک برجام، با حضور معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، سید عباس عراقچی، یازدهمین نشست این کمیسیون برای بررسی نحوه اجرای این توافق تاریخی بود. این جلسه در شرایطی برگزار می‌شود که رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، دونالد ترامپ، تهدید کرده هست تا کمتر از دو ماه دیگر (١٢ مه ٢٠١٨) زمانی که …

طبق قوانین داخلی امریکا تعلیق اجرای تحریم‌های هسته‌ای از ایران را تمدید کند، از برجام خارج خواهد گردید. رویداد ١٢ مه، به این سؤال جواب خواهد داد که آیا نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا، آیا بار دیگر در کمیسیون مشترک برجام، دور یک میز می‌نشینند یا نه. ماهیت برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین‌المللی، به شکلی هست که انصراف یک کشور از اجرای آن، به تنهایی نمی‌تواند موجب از بین رفتن توافق و نهادهای بین‌المللی محصول آن، مثل کمیسیون مشترک برجام گردد. اینکه طی دو ماه باقی مانده تا ١٢ مه، نمایندگان ایران و امریکا دو مرتبه هم رودرروی هم قرار بگیرند وجود دارد. بر طبق رویه و روالی که طبق برجام و در قالب مذاکرات ١+۵ ایجاد شده هست، فرصت‌های زیادی تا دو ماه دیگر وجود دارد که دو کشور با یکدیگر درباره برجام گفت‌وگو کنند. سرنوشت ایران و امریکا در قالب گروه ١+۵ مکررا به هم متصل می‌شود. فارغ از محتوای گفت‌وگوها، چه تهران و واشنگتن با هم توافق داشته‌باشند یا نه، مادامی که دو کشور عضوی از کشورهای اجراکننده برجام هستند، این مذاکرات ادامه خواهد یافت.

آنچه مشخص هست تا ١٢ مه که رییس‌جمهور امریکا در موعد حتمی، تصمیم خود را بگیرد، به صورت خودکار دستگاه بروکراتیک و اداری سیاست خارجی امریکا، موظف هست که در نشست ها مربوط شرکت کند. تماس‌ها درباره برجام تا زمان تصمیم ترامپ مطمئنا دو مرتبه هم با حضور و مشارکت ایالات متحده امریکا انجام خواهد گردید. دستگاه سیاست خارجی امریکا به هر حال با حضور در این نشست ها و گفت‌وگوها، توصیه‌ها و نظرات خود را در اختیار کاخ سفید و مشاوران رییس‌جمهور این کشور خواهد گذاشت. در طول دو ماه پیش رو مجال زیادی هست و هنوز نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دونالد ترامپ، ١٢ مه تصمیم بگیرد در برجام بماند، از این توافق خارج گردد یا اینکه یک راه‌حل تازه برای خارج شدن واشنگتن از بن‌بست این تصمیم‌گیری از سوی کشورهای اروپایی به آنان پیشنهاد گردد. اگر از امروز بخواهیم پیش‌بینی کنیم که رییس‌جمهور امریکا، دو ماه دیگر تصمیم به خارج شدن از برجام بگیرد، آنگاه شرایط برای کمیسیون مشترک برجام متمایز خواهد گردید. تصمیم رییس‌جمهور امریکا برای خارج شدن از برجام به این مفهوم می باشد که ایالات متحده امریکا، مطمئنا دیگر عضوی از کشورهای عضو کمیسیون مشترک نخواهد بود و اعضای این کمیسیون از ٨ عضو، دربردارنده ایران، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان، امریکا و اتحادیه اروپا، به ٧ عضو کاهش پیدا خواهد کرد.

از آنجا که نشست ها کمیسیون مشترک هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شود، جلسه عادی بعدی، بعد از تصمیم دونالد ترامپ درباره برجام می باشد، در آن زمان اگر رییس‌جمهور امریکا، به صورت رسمی تصمیم گرفته‌ باشد که امضای تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را متوقف کند و در عمل از برجام خارج گردد، ایران با ۶ عضو دیگر در نشست ها شرکت خواهند کرد، در این شرایط اعضای کمیسیون مشترک بدون امریکا درباره آینده اجرای این توافق تصمیم‌گیری‌خواهند کرد.

در چنین شرایطی، واکنش ایران برای تداوم ماندن در این کمیسیون یا خارج شدن از آن، بسیار منسوب به واکنش ۶ عضو دیگر هست، اگر ایران بعد از خارج شدن احتمالی امریکا از برجام احساس کند که اروپایی‌ها و دیگر اعضای باقیمانده، به اندازه کافی دارای تعهد به اجرای مفاد برجام و تلافی آثار خارج شدن امریکا هستند، آنگاه ممکن است که ایران به حضور در برجام دنبال کند و برگزاری نشست ها این کمیسیون هر سه ماه یک بار تداوم پیدا کند و اگر اقدام‌های طرف‌های دیگر برای ایران راضی‌کننده نباشد، ممکن هست ایران نیز بعد از امریکا از اجرای برجام کناره‌گیری کند که در آن صورت، تداوم نشست ها کمیسیون مشترک برجام، بی‌معنا می باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92094

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.