تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قصه ناجی‌ای که حامی ندارد

۱۷ سالی می‌شود که با این تماس‌ها آشناست؛ سال‌های سال از گوشه و اطراف ایران به او زنگ می‌زنند و درخواست می‌کنند تا شاید بتواند حداقل جنازه افراد غرق شده را به خانواده‌هایشان پس دهد. او با سفرهایش به قوم‌ها و مردم زیادی کمک کرده است. “بهمن پرورش” جهان‌گرد نیست، اما جهانی با نام او آشناست.
به گزارش شلمچه‌نیوز، غزال ساری‌اصلان نوشت: “بهمن پرورش” که متولد سال ۱۳۴۶ در یکی از محلات پایین شهر کرمانشاه است، ورزش‌های زیادی را از کودکی آموخته. به همین دلیل تکنیک‍‌های زیادی را می‌داند که برای عملیات نجات جان انسان‌ها و یافتن اجساد از آن بهره می‌برد.
پرورش ابتدا به ورزش پهلوانی روی آورد و بعد از کشتی، بوکس، شنا و کوه‌پیمایی را امتحان کرد.
او سالیان مدیدی را در حرفه غواصی درسراسر ایران و درون بستر آب‌های خروشان و گاه آلوده، در رودخانه‌ها و سراب‌های سرد بدون هیچ‌ چشم‌داشت یا دریافت هزینه و پاداشی و با استفاده از وسایل و امکانات شخصی خود، پیکرغرق شدگان بسیاری را از آب گرفته و همچنین با حضور در عملیات سخت و طاقت‌فرسا از جمله نجات غریق و امداد کوهستان، موجب نجات جان انسان‌های زیادی شده است.
پرورش هزاران خانواده داغدار و بی‌قرار را با یافتن اجساد قربانیان در آب‌های خروشان و دره‌های عمیق از نگرانی بیرون آورده است.
به گفته خودش، از سال ۶۸ در سوانح مختلف انسان‌های مختلفی را نجات داده و به مدت ۱۷ سال است که به ‌صورت حرفه‌ای و امدادی غواصی می‌کند.
پرورش می‌گوید که به بیش از ۲۲ استان و ۹۲ شهرستان ایران رفته، امداد رسانی داشته‌ و صدها عملیات سخت و جانفرسا نیز در استان کرمانشاه انجام داده است.
او بیان می‌کند که تا به امروز ۹۹ نفر را زنده از آب‌ها و کوهستان و سوانح مختلف نجات داده‌ است.
او در ادامه در خصوص طولانی‌ترین عملیاتش گفت که حدود ۳۰ روز به طول انجامید. این عملیات مربوط به پیدا کردن پیکر مطهر دو شهید نیروی انتظامی در شهرستان دره‌شهر از توابع استان ایلام بود که ۳۰ شبانه‌روز زمان صرف شد تا موفق به پیدا کردن پیکر پاک و مطهر این شهدا شد.
امدادگری نیروهای نظامی از جمله؛ دوبار امدادرسانی به هوانیروز، پیداکردن سه خلبان شهید در کرمانشاه و اصفهان، یافتن قطعات بالگرد کبری و بالگرد ۲۰۶، پیدا کردن دوتن از پرسنل نیروی هوایی و همچنین یافتن غریق یکی از پرسنل ارتش در خطوط مرزی عراق در بین میادین مین و پیدا کردن شهدای والامقام سپاهی از دیگر اقدامتی بود که “بهمن پرورش” طی این سال‌ها انجام داده است.
وی تاکنون حدود ۳۰‌هزارساعت عملیات امداد و نجات موفق را بدون دریافت هزینه‌ای انجام داده؛ چرا که معتقد است دریافت پول دیگر آن مزه و طعم فداکاری و ایثار را که یک نفر در نجات دیگران و یا کمک به خانواده‌های عزیز از دست داده انجام می‌دهد، ندارد و در واقع فعالیتی تجاری و خدماتی است.
در پی غرق شدن جوانی در آب های “سد زیویه” کامیاران، مانند همیشه از بهمن پرورش استمداد شد و وی با هزینه خود و در کمترین زمان در روستای زیویه واقع در ۲۰کیلومتری جاده کامیاران به مریوان حاضر شد.
در ظلمت ظن انگیز شب های دامنه کوهستان شاهو، یک ساعت مانده به نیمه شب، پرورش با دریافت نشانی محل غرق شدن جوان کامیارانی به آب لجن گونه سد زد و ساعاتی متمادی در تاریکی شب و آب دریاچه سد به علت خطای دید خانواده غریق درباره محل غرق شدن نتوانست جسد را پیدا کند.
پرورش که ساعات متمادی و به تنهایی در ظلمت آب غواصی کرده بود برای استراحت از آب دریاچه بیرون زد که به ناگاه زنگ تلفن همراه وی به صدا درآمد و آشنایی از غرق شدن جوانی کرمانشاهی در آب دریاچه “سد تنگ حمام” سرپل ذهاب خبر داد.

 


پرورش بلافاصله کامیاران را به سوی مقصد بعدی، “سرپل ذهاب” ترک کرد و با غواصی چندین ساعته و بدون آنکه استراحتی داشته باشد، توانست در پگاه و صبحدمان بدن بی جان جوان کرمانشاهی که اتفاقا از ورزشکاران به‌نام رشته والیبال بود را از آب بیرون کشد.
این روزها آنچه که پرورش را آزرده‌خاطر کرده دیدن اجساد و چهره خانواده‌های داغدار نیست بلکه پرورش دلش از بی‌مهری مردم گرفته و می‌گوید: “در هیچ کجای ایران من را تحت هیچ حمایتی قرار ندادند و حتی کپسول غواصی‌ام را نیز خودم پر می‌کنم.”
براساس آنچه که او تعریف می‌کند هیچ درآمدی از جانب دولت ندارد و خرج زندگی خود را از راه یک مغازه کوچک تامین می‌کند.
پرورش درخصوص یکی از خاطره‌های مراسم تقدیرش می‌گوید: کارتی ۵۰۰ هزارتومانی را دریافت کرده و مقابل چشم خبرنگاران آن را به نیازمندان بخشیده است.
پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار شلمچه‌نیوز عنوان کرد که ۱۷ سال است به‌ احترام خانواده‌های داغدار لبخند نزده است.
او گفت که سال‌های زیادی می‌گذرد که یکبار هم درخواست کمک کسی را رد نکرده‌ و لحظه سال تحویل کنار خانواده‌اش نبوده است؛ چراکه به‌کار امداد و نجات مشغول بود.

“بهمن پرورش” ۱۶ مهرماه سال ۱۳۹۵، در چهارمین اجلاس بین‌المللی صلح ماندگار مدال شجاعت و تندیس صلح دریافت کرد و همچنین به عنوان سفیر صلح انتخاب شد.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35903

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.