تاریخ ارسال : ۱۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۲۲:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قفل زنجیر شیطان را دوباره باز نکنیم

شلمچه نیوز- محمدرضا سابقی؛ در این ماه مبارک با عمل به وظایف دینی سعی کردیم بنده خدا شویم و این مقام، بزرگترین منزلتی است که خداوند برای انسان منظور کرده است.

مقام بندگی خدا مقام آزادی و عزت است واکنون این ما هستیم و تصمیماتی که برای ۱۱ ماه آینده می گیریم و بهترین توفیق آن است که در باقی سال نیز مقام بندگی خود را با حضور در مساجد، نمازهای جمعه و جماعات و عمل به وظایف دینی حفظ کنیم و به خود آگاهی برسیم و کسی که به خودآگاهی رسید به خدا رسیده است.

قفل زنجیر شیطان را دوباره باز نکنیم

همه ما..و اگر کسی هویت معنوی و شخصیت دینی خود را گم کرد خدا را در زندگی گم خواهد کرد چون « مَن عَرَفَ نَفسَهُ فَقَد عَرَفَ رَبَّه ».

 از ماه مبارک رمضان درس تهذیب نفس و خودسازی آموختیم و هوای نفس سرکش را مهار کردیم و سر موفقیت معنوی ما در این ماه مبارک این بود که خدا ما را در امر معنویت جویی جاری کرد چون به فرموده رسول خدا (ص): خداوند در این ماه شیطان را در قل و زنجیر کرده بود و مبادا که ما برای خود بدخواهی کنیم و با کلید گناه قفل زنجیر شیطان را باز کنیم و او را آزاد کرده و بر فکر و اندیشه و عمل و اراده خود مسلط سازیم.

 سعی کنیم به فرموده رسول خدا (ص) نفس خود را میزان برای تعامل با دیگران قرار دهیم و آنچه را که برای خود نمی پسندیم برای دیگران نپسندیم و آنچه را برای خود خوش نداریم برای مردم هم نخواهیم.

معیارهای مسلمانی را مراعات کنیم و به اصول پایبند باشیم.

حضرت محمد(ص) فرمود: “معیار مسلمانی امنیت روانی بخشیدن به جامعه است” یعنی مسلمان کسی است که جامعه از دست و زبانش در آرامش باشند.

در تعاملات و روابط اجتماعی خدا را در نظر داشته باشیم و با رفتار منصفانه به فرمایش رسول خدا عمل کنیم.

.. حرمت اخلاقی دیگران را حفظ کنیم که نتیجه آن حفظ آبرو و عزت خود است در زندگانی با افرادی نشست و معاشرت داشته باشید با انسانهایی حشر ونشر داشته باشیمکه از ما کاملتر و شایسته تر باشند.

جهان پر از نماد هایی است که می ­بینیم و با هر کدامشان زندگی می ­کنیم. بدترین واکنش ما در برابر این نماد ها این است که فکر کنیم فقط و فقط  آنچه که می ­بینیم در همین نماد ها خلاصه می­ شود و دیگر هیچ چیز یا هیچ کس دیگری نمی ­تواند معرف مقصود ما باشد.

مثالم را از ماه مبارک رمضان می­ آورم، شما نگاه بکنید به این ماه، آری این ماه را اگر بخواهیم نماد چیزی بدانیم، قطعاً نماد بندگی است؛ اما فاجعه زمانی است که بپنداریم بندگی فقط در همین یک ماه اتفاق می­ افتد و با آمدن عید فطر دیگر تمام می­شود همه چیز.

در این یک ماه رمضان بندگی را آموختیم و دیدیم خدا را و چشیدیم لذتش را اگر آن­ طور که باید می­ بودیم و می  شدیم. آموختیم نگه داریم دل­ هایمان را از حسد، از کینه، از نفرت، از خودبینی، از بد اخلاقی؛ آموختیم نگه داریم چشم  هایمان را از نازیبایی ها؛ آموختیم قدم­ هایمان را نگه داریم از ناراستی­ ها و نادرستی­ ها؛ آموختیم نگه داریم زبانمان را و گوش­ هایمان را از دروغ گویی ­ها و غیبت­ ها و تهمت­ ها و ناراوایی ها؛ آموختیم دعا کنیم نه فقط برای خودمان که برای همه، آری آموختیم دعا کنیم از ته دل­ هامان برای نجات و رستگاری همه انسان­ ها، دعا کردیم برای شادمانی رفته گانمان، دعا کردیم برای همه ­ی فقیر ها و مریض­ ها و غم­ زده­ ها گرفتار ها و دربند شده­ ها و بدهکار ها از هر رنگی و هر زبانی و با هر فکری، دعا کردیم تا فساد برود از جامعه ­امان؛ دعا کردیم برای خوب شدن حالمان.

اینک آیا رواست فراموش کنیم آنچه را که آموخته ایم از این ماهِ زیبا  و انجام داده­ایم در این ماهِ پر نور؟ بدترین کاری که می­ توان در حق  خودمان و جامعه ­امان و جهان پیرامونمان در برابر ماه مبارک رمضان انجام دهیم همین فراموش کردن و پشت گوش انداختن آموزه­ های این ماه پر خیر است، اتفاقی که برای خیلی از ما با عرض هزاران تاسف می افتد و گاهی فراموش می­کنیم حتی نماز را .

آری این یک فاجعه­ ی بزرگ است که  بپنداریم عید فطر یعنی تمام شدن همه­ی آن چیزهایی که آموخته ایم از خدا در یک ماه روزه داری. نگاه کنید!  عید نوروز آغاز سال شمسی است و عید غدیر آغاز امامت و اینک عید فطر آغاز بندگی است، درست مثل سلامِ نماز که آخر کار است تا بفهمیم پایان نماز، آغاز یک راه است.

حالا که یک ماه تمرین کردیم بندگی را و آموختیم بندگی را و سبک دینداری دستمان آمده است، به خدا روا نیست فراموش کنیم این همه خوبی را ، روا نیست خوبیِ حالمان را از دست بدهیم به همین راحتی. ما عید فطر را جشن می  گیریم تا یادمان نرود همیشه باید بنده­ی خدا باشیم، همیشه و نه فقط یک ماه.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20143

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.