تاریخ ارسال : ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قهرمانان دیروز “تنگه کوشک”

تنگه کوشک، یادمان قهرمانان دلاوری که با هدف قرار دادن ستون تانک های دشمن در دهانه تنگ کوشک حرکت آنها را در جاده سومار به ایوان متوقف و باعث شکست متجاوزان شدند.

به گزارش شلمچه نیوز، تنگه کوشک به طول تقریبی ۵ کیلومتر و در ۲۵ کیلومتری شهر ایوان و در حد فاصل سلسله ارتفاعات بانکول و شیره زول واقع شده است و حاصل فرسایش آبی زیرشاخه های رودخانه کنگیر در مجموعه ارتفاعات زاگرس است.

تنگه کوشک در دوران دفاع مقدس محل قرارگاه عملیاتی مقدم ارتش در غرب کشور بود. در اواخر تیر ماه سال ۱۳۶۷ و پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران، ارتش عراق سومار را اشغال کرد و با عبور از پل هفت دهنه و جاده سومار ایوان با هدف قطع ارتباط دو استان ایلام و کرمانشاه و تصرف شهرستان ایوان وارد تنگه کوشک شد اما مردم ایوان به همراه نیروهای سپاه و ژاندارمری با هدف قرار دادن ستون تانک های دشمن در دهانه تنگ کوشک حرکت آنها را در جاده سومار به ایوان متوقف کردند و آنها را به عقب نشینی وا داشتند.

در جریان مقاومت رزمندگان در تنگه کوشک ضمن انهدام تعدادی از تانک های دشمن ۴۶ نفر از خدمه تانک ها و نیروهای دشمن به اسارت درآمدند. ابوالحسن خرم رودی فرمانده دلیر هنگ مستقل ژاندارمری و سیروس دوبرا و شیخ عباس فلاحی از نیروهای بسیج مردمی در جریان این مقاومت مردمی به شهادت رسیدند.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85160

برچسب ها:
, , , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.