تاریخ ارسال : ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قیام ۱۹ دی مردم قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازشهر قم؛؛درود بر مردم خاستگاه انقلاب، شهر خون و قیام، شهر قم،که در نوزدهم دی ماه سال ۵۶، حماسه ای بزرگ خلق کردند،روزی که یادآور حماسه ی باشکوه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران و نماد وفاداری مردم در مسیر ولایت بود که یک سال بعد منتج به برتری با شکوه انقلاب اسلامی ایران گردید.

تجدید بیعت  سالانه مردم شهر قم با رهبر معظم انقلاب  بمناسبت قیام ۱۹ دی

مردم  انقلابی ، ولایتمدار ,و همیشه در صحنه ی استان شهر قم به رسم سالانه در ۱۹ دی به دیدار رهبر معظم انقلاب می روند و حماسه قیام مردم شهر قم در ۱۹ دی سال ۵۶ را گرامی می دارند .

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

مردم قم  در این دیداربا ولی امر مسلمانان تجدید بیعت و با آرمان‌های امام راحل (ره) تجدید بیعت می کنند.

حالا که چهل سال از این سانحه بزرگ می گذرد ،مردم با بصیرت هر چه تمام تر پای آرمان های نظام اسلامی ایستاده اند و نمایش دادند در پشتیبانی از مرجعیت دینی خود تا پای جان می ایستند و این خود راز ماندگاری انقلاب اسلامی هست .

برای شکل گیری حماسه  19 دی بسترها و زمینه های مختلفی فراهم گردید چنین نیست که این قیام تنها به علت یک مقاله فحش آمیز به وجود آمده باشد، لکن این قیام نیز مثل قیام‌های دیگر علل متعددی داشت،که در این گزارش به آن اشاره می گردد. با توجه به فضای سیاسی – اجتماعی دهه ۵۰، هنگامی در چنین فضایی قیامی رخ می‌دهد باید ریشه‌های آن را مورد ارزیابی قرار داد که این قیام از کجا نشات گرفته هست.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

فضای باز سیاسی ارمغان جیمی کارتر برای سقوط محمد رضا پادشاه پهلوی

برای ارزیابی علل شکل گیری قیام تاریخی ۱۹ دی ۱۳۵۶ باید ابتدا به شرایط و فضای جامعه در همان سال ها پرداخت،فضای باز سیاسی اصطلاحی هست که به شرایط سیاسی ایران از زمستان ۱۳۵۵ تا سقوط رژیم شاهنشاهی اطلاق می گردد. این دوره که با پیروزی جیمی کارتر و شکست جمهوری خواهان در جریان انتخابات ریاست جمهوری شروع گردید، در نهایت  به روند سقوط محمد‌رضا پهلوی کمک بسیاری کرد.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

شروع کار کارتر در دی ماه ۱۳۵۵ مقارن با اهمیت یافتن مسائلی چون حقوق بشر و  نفروختن تسلیحات به رژیم‌های دیکتاتوری در سیاست‌های آمریکا بود. پادشاه که به طور مستمر درصدد جلب رضایت بیگانگان بود،‌ این بار نیز اهتمام کرد خود را با سیاست‌های جدید واشنگتن هماهنگ سازد.

پادشاه به آمریکا رفت تا با کارتر ملاقات نماید. این مسافرت با مسافرت‌های قبلی تفاوت داشت چون که در فضای باز سیاسی تظاهرات پر شور ایرانیان مقیم آمریکا بر علیه پادشاه با پهنه زیاد ترتیب داده گردید.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

اردشیر زاهدی با مساعدت ساواک اهتمام کردند قوای خود را به میان آورند و به سود پادشاه جمع گردند. در مقابل کاخ سفید مقابله‌ای بود بین مخالفین و موافقین پادشاه. قسمتی از جریان برای عوام فریبی از تلویزیون ایران هم پخش گردید تا مردم بدانند واقعا فضای سیاسی، باز شده، شعارهای بر علیه پادشاه هم داده می‌شود و زد و خورد دانشجوهای در آمریکا و دخالت پلیس در آمریکا بحث را در پی داشت.

رژیم سیاست فضای باز سیاسی را در پیش گرفته‏‎ ‎‏بود، در همین فضاکه‏‎ ‎‏شخصیتها و اشخاص مبارز و انقلابی داخل و خارج کشور نیز ضمن برقرار کردن رابطه با‏‎ ‎‏حضرت امام به دامنه تحرکاتشان بر علیه رژیم اضافه کردند. ساواک و در راس آن سازمان سازمان سیا این رفت و‏‎ ‎‏آمدها و تحرکات امام و اطرافیان وی را زیر نظر داشت.

 مرگ مشکوک حاج آقا مصطفی‏‎ خمینی و برپایی مجالس ترحیم در سراسر کشور

چهل سال می‌گذرد، از آن روزی که خادم خانه مضطرب بیرون دوید و داد زد حال آقا خوب نیست، سیدمصطفی همان روز در اتاقش روی کتاب‌هایش به دیار باقی شتافت.

زنده یاد سیداحمد خمینی اعتقاد داشت که برادرش به فوت غیرعادی از دنیا رفته وی در این رابطه گفته هست: همین قدر می‌توانم بگویم که وی چند ساعت پیش از شهید شدن، در مجلس فاتحه‌ای شرکت می‌کند که در آنجا بعضی از ایادی رژیم پهلوی دست‌اندرکار دادن چای و قهوه در مجلس بوده‌اند.

ساواک‏‎ با اطلاع ‎‏از موقعیت حاج آقا مصطفی نزد امام، ارزش وی برای استمرار راه امام و انقلاب را به روشنی می دانست، اگر وی را از میان بردارد،امید امام برای استمرار انقلاب با رحلت وی از بین می رفت.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

آیت‌الله سیدمصطفی خمینی در سحرگاه یکشنبه اول آبان ماه ۱۳۵۶ برابر با نهم ذیقعده ۱۳۹۷ قمری در سن ۴۷ سالگی در منزل خود در نجف اشرف به صورت غیرمنتظره و مرموز رحلت کرد. با توجه به اینکه امام خمینی (ره) اذن کالبدشکافی پیکر او را ندادند، جریان درگذشت وی به صورت رمزآلود باقی ماند.

رحلت حاج آقا مصطفی خمینی شتاب خاصی به حرکت انقلاب اسلامی بخشید.برپایی مجالس یادبود متعددی در سراسر کشور و برپایی تظاهرات وسیع ای بر علیه رژیم پادشاه در گوشه و کنارپس از انتهاء هر مجلس، دیگربار امام خمینی را به عنوان رهبر حرکت اسلامی در جامعه مطرح گردانید. به همین علت دستگاه حاکم و بویژه شخص پادشاه بر آن گردید تا با فحش به ساحت امام (ره)چهره ی وی را در انظار عمومی تخریب  و با نوشتن مقاله ای صراحتا به شخص وی فحش کند.

قیام ۱۹ دی ریشه در قیام ۱۵خرداد ۱۳۴۲ داشت

حاتمی راد،تحلیلگر مسئله های سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه در صحبت با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازشهر قم؛؛با اظهار این که هر کجا نهضت عظیمی شکل گرفته،‌ روحانیت راستین در پیشاپیش آن نهضت ها در حرکت بوده اظهار کرد:روحانیت به طور مستمر در طول تاریخ در حرکت جامعه نقش تاثیرگذار و خلاقی داشته هست.

وی با اظهار این که قیام نوزده دی ماه ریشه در قیام پانزدهم خرداد دارد،‌ اضافه کرد:پس از قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲،‌ رژیم پادشاه برای خنثی کردن حرکت اسلامی مردم،‌امام را تبعید کرد و اهتمام زیاد داشت تا فرد یا تشکیلاتی را جایگزین خلاء‌ وجودی امام بکند؛ تا به این ابزار بتواند از یکسو با ظاهر اسلامی و عوام‌پسند،‌نظر توده‌ها را از امام منحرف سازد و از طرف دیگر این شخص یا تشکیلات خطر چندانی برای حکومت ایجاد نکند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

 

این تحلیگر مسئله های سیاسی تأکید کرد:شخص پادشاه و رژیم وی،‌ به طور مستمر اهتمام کردند تا یاد و خاطره امام را از اذهان ملت محو کنند و در این راستا با پخش اعلامیه و شبنامه، به امام فحش می‌کردند.

حاتمی راد در ادامه با توجه به این که دشمنان اسلام در طول اسلام به طور مستمر اهتمام در جدایی میان مردم و روحانیت داشتند،عنوان کرد:در این مقاله ی موهن اهتمام شده بود،به صورت زیرکانه ای روحانیت به دو دسته تقسیم شده بود تا میان این قشر اختلاف بیندازند.

‏‎ مقاله ی فحش آمیز استعمار سرخ و سیاه

در روز هفده دی ماه سال ۱۳۵۶، همزمان با سالروز کشف حجاب توسط رضا پادشاه و اعلام اصلاحات ارضی به ابزار محمدرضا پادشاه،‌روزنامه اطلاعات مقاله توهین‌آمیزی را بر علیه امام،‌ روحانیت و مقدسات اسلامی منتشر کرد.

در این مقاله احمد رشیدی مطلق، بی‌حجابی را ستایش و حجاب را کهنه‌پرستی و ارتجاع سیاه معرفی  و به ساحت امام خمینی، بزرگ مرجع عالم تشیع، بی احترامی کرده بود.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

نویسنده قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲  را دسیسه ی استعمار سرخ و سیاه اعلام نموده بود.

نظام شاهنشاهی در حالی که می‌رفت دوباره با چهره تازه وضعیت خود را تحکیم بخشد و با جا به جا کردن چند مهره بر جنایت های گذشته سرپوش گذارد با جرقه‌های انقلاب رو به رو گردید. شهر قم اولین داد را درواکنش به این مقاله که در آن به مرجع بزرگ تقلید بی احترامی شده بود در فضای ایران بلند کرد.

احمد رشیدی مطلق چه کسی بود؟

مالک نظران برای پی بردن به هویت  حقیقی احمد رشیدی مطلق  نویسنده مقاله اشخاص متعددی را در مظان اتهام قرار دادند. در این میان داریوش همایون، وزیر اطلاعات وقت بیش از دیگران متهم بود که این مقاله را تدوین کرده هست.اما او ضمن رد این اتهام تصریح می کند این مقاله در پاکتی مهر و موم  به آرم وزارت دربار  به وی تحویل داده شده  و او بدون توجه به محتوای آن برای چاپ در اختیار مسئولین روزنامه اطلاعات قرار داده هست.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

مستندهای موجود نشان می دهد که نویسنده مقاله کسی نبود جز فرهاد نیکوخواه که از سالیان گذشته مشاور مطبوعاتی و فرهنگی هویدا نخست‌وزیر را برعهده داشت و اینک با فرمان مستقیم پادشاه و از سوی هویدا وزیر دربار مأموریت یافته بود با تدوین مقاله ذکر شده موقعیت رژیم پهلوی را در مقابل مخالفان پرشمار آن بهبود بخشد.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

 

فرهاد نیکوخواه دارای مدرک کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران  بود، خدماتش برای سلسله پهلوی سابقه‌ای دراز داشت. وی پیشتر رئیس ارتباطات عمومی  بنیاد پهلوی و  برنامه‌ریز جشن های ۲۵۰۰ ساله در تخت جمشید بود.

عکس العمل طلاب حوزه علمیه و حرکت به سوی منازل مراجع تقلید

طلاب حوزه علمیه شهر قم در عکس العمل به مقاله ی فحش آمیز احمد رشیدی مطلق،‌ با رفتن به منازل مراجع،‌اعتراض خود را به رژیم پادشاه اعلام نمودند و با ملحق شدن مردم شهر قم به جمع طلاب،‌این اعتراضات مبدل به قیام نوزدهم دی ماه گردید.

انتشار این مقاله موجی از عصبانیت و نفرت را در دلهای دوستداران امام برانگیخت و مدرسین حوزه علمیه آن زمان را بر آن داشت تا در منزل آیت‌الله نوری گرد هم آیند تا اقدامی هماهنگ بر علیه رژیم دارا باشند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت 

پس از ارزیابی ابعاد گوناگون برخورد با رژیم، تصمیم گرفته گردید که روز هجدهم دی،‌ درس های حوزه علمیه شهر قم تعطیل گردد.

طلاب تا ساعت ۹ صبح هجدهم دی، تنها به نقل خبرهای مربوط به مقاله روزنامه اطلاعات پرداختند و پس از ان با تشکیل اجتماع بزرگی در بیرون مدرسه خان،‌ تظاهرات خود را مثل امواج آرام رودخانه، به سوی منازل مراجع وقت شروع کردند.

ساواک و گروهی از اشخاص مسلح  در مسیر خیابان ارم در کمین بودند تا مانع حرکت طلبه‌های تظاهر کننده گردند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

نیروهای امنیتی در ابتدا با یورش به صف تظاهرکنندگان،‌سعی در جلوگیری از رفتن نمودند، اما با مقاومت طلاب که با سنگ و آجر و چوب، مبارزه می‌کردند، رو به رو گردیدند، سر انجام دژخیمان اعلام داشتند در حالتی که راهپیمایان شعار ندهند و آرام حرکت کنند،‌ می‌توانند به تظاهرات خود دنبال کردند.

برنامه تظاهرات و رفتن به منازل مراجع، تا ظهر روز هجدهم دی ادامه یافت،‌بدین ترتیب برنامه تظاهرات بر علیه رژیم و حرکت به سوی منازل مراجع ادامه پیدا کرد.

تظاهرات مردم شهر قم در ۱۹ دی ماه  1356

تمام درس ها حوزه، در روز ۱۹ دی تعطیل گردید. در آن روز،‌بازاریان از ساعت ۸ صبح به صفوف طلاب ملحق شدند و بدین سان موجی از اقشار متفاوت مردم، در مقابل مدرسه خان و میدان آستانه تجمع کردند و شهر شهر قم، حالت روز عاشورا به خود گرفت.

طلاب و تظاهرکنندگان،‌ در منازل بزرگان حوزه من جمله حضرات آیات  میرزاهاشم آملی،محمد یزدی،مکارم شیرازی، وحید خراسانی  تجمع نمودند مراجع عظام ضمن محکوم کردن بی احترامی به حضرت امام خمینی،مرجع عالی قدر شیعه  به اظهار شخصیت فوق‌العاده وی می پرداختند و مردم را به وحدت در مقابل دشمن تا پای جان دادن دعوت می کردند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت 

  حرکت طلاب و تظاهرکنندگان ادامه یافت، تا اینکه هنگام ظهر جمعیت پراکنده گردیدند و برای ساعت ۳ بعدازظهر قرار گذاشتند که به منزل آیت‌الله حسین نوری بروند و اظهار تظلم کنند.

هنگام غروب روز دوشنبه نوزدهم دی ماه،‌ جمعیت تظاهرکننده خشمگین،‌ از خیابان صفائیه به طرف چهار راه بیمارستان حرکت کردند. به فرمان کامکار و محمدی که از رؤسای نیروهای امنیتی شهر قم بودند، برای زمینه‌سازی هجوم به تظاهرات مردمی که با گامهای آزاد و خاطری بی‌تشویش پیش می‌آمدند، اقدام به شکستن شیشه‌های بانک و مؤسسات واقع در میدان شهدا نمودند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

پلیس با این دستاویز با باتوم و چماق به طلاب و مردم حمله‌ور گردید و پس از آن تیرهوایی شلیک کرد. پس از ان به صورت علنی مردم را مورد هدف قرار داد و بر زمین انداخت. پس از آن پیکار خونین شروع گردید و طلاب و جمعیت ابتدا با مشت و لگد به مبارزه با مأموران پرداختند  بدین صورت پس از دو روز تظاهرات آرام تظاهرکنندگان بر علیه بی احترامی و بی‌حرمتی رژیم به مرجع عالیقدر جهان تشیع، بعدازظهر روز دوشنبه نوزدهم دی ماه به خاک و خون کشیده گردیدند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

تظاهرکنندگان با دیدن اجساد چهار تن از شهدای این تظاهرات،‌ به آرامی آنان را به دوش گرفتند و با شعارهای الله اکبر و لا اله مگر الله حرکت کردند و قصدشان بر این بود که شهدا را به منزل آیت‌الله نجفی مرعشی برسانند. آتش دژخیم همچنان ادامه داشت، به طوری که به شهید شدن آمار، حدود پانزده نفر از اقشار مردم، در آن روز شهید و یا مجروح گردیدند.

روایت سانحه خونین نوزدهم دی ماه از زبان شاهدان عینی

اظهار خاطرات روزهای سخت مبارزه از بازماندگان حماسه ۱۹ دی تهی از لطف نیست،به خیابان نوزده دی شهر قم رفتیم جایی که انقلاب از این جا تشکیل شد و با عده ای از شاهدان عینی و افرادی که از نزدیک آن روزها را فهم کردند به صحبت پرداختیم.

 آقایی ۶۸ ساله در مصاحبه  با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهر قم؛؛گفت: تظاهرات طلاب و تعطیلی بازار،‌باعث گردید حتی صاحبان مغازه‌های اطراف حرم حضرت معصومه که جز در ایام خاص عاشورا، ۲۱ رمضان و ۲۸ صفر تعطیل نمی‌کردند،مغازه های خود را بستند و به مردم ملحق گردیدند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

  همه جا بحث در مورد مقاله و فحش به حضرت امام بود. زن و مرد، بچه و بزرگ از بی احترامی رژیم به امام صحبت می کردند و برای آنان بی احترامی به امام اصلا قابل تحمل نبود،مردم بر سرشون می زدند که به امام فحش شده باید جلوی رژیم بایستیم.

آقایی ۷۵ ساله مغازه دار با اشاره به روز سانحه خونین نوزده دی و هجوم ی رژیم به مردم اظهار کرد:طلاب با ماموران درگیر گردیدند و کف خیابان ۱۹ دی مملو از عمامه و کفش طلبه ها شده بود،طلبه ها جنگ افزار که نداشتند با نیروهای حکومتی درگیر گردیدند،ماموران هم به مردم شلیک می کردند و برای ترساندن مردم شیشه بانک ها را شکستند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

وی دنبال کرد:خاطرم هست یکی از آشنایان از ناحیه دست تیر خورده بود،به بیمارستان نبردند به چه سبب که  تظاهر کنندگان بر بر علیه رژیم را دستگیری می کردند،یه سری از پزشکان و پرستاران در راه و خط امام به مجروحین در منازل مساعدت می کردند.

عکس العمل امام خمینی(ره) به سانحه خونین ۱۹ دی

  امام خمینی (ره)آن زمان در نجف بود،در این ایام رژیم پادشاه کوشش های زیادی می کرد تا خطوط رابطه ای با  مقر امام قطع گردد تا ایشان از وضعیت ایران بی خبر بماند.

امام (ره) به محض دریافت گزارش کشتار ۱۹ دی شهر قم، در نطق کوبنده اش، ضمن تسلیت به مردم، با اشاره به عزیمت کارتر به ایران، به تشریح جنایات سلطنت غیرقانونی پهلوی پرداختند و از مردم ایران خواستند از چند دستگی بپرهیزند.

    امام در پیامی به ملت ایران بمناسبت کشتار وحشیانه مردم شهر قم در ۱۹ دی ۵۶، رژیم پادشاه و آمریکا را بشدت مورد هجوم قرار داده و به ملت شریف ایران مژده سقوط رژیم را می دهند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

  امام (ره) در سخنرانی بمناسبت اربعین شهدای شهر قم به دولت های آمریکا، انگلیس و دیگر دولت هایی که اعلامیه حقوق بشر را امضا نموده اند، ولی اینک از پادشاه و جنایات او حمایت می کنند، هجوم می کند.

 گستره ی قیام نوزده دی شهر قم به شهرهای دیگر کشیده گردید

  واقعه ۱۹ دی تظاهرات اعتراض آمیز دیگری را در پی داشت که به تدریج چون موجی در پی یکدیگر آمد و درنهایت رژیم سلطنتی ایران را  از میان برداشت.

قیام ۱۹ دی حاکی از مردمی بودن نهضت بود،اما این قیام، نهضت را مردمی تر کرد، دامنه نهضت را بسط داد و دایره انقلاب را پهنه بخشید.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت 

سنت برپایی مراسم چهلم برای شهدای این سانحه،موجب گردید شورش در شهرهای دیگر اوج بگیرد،و بیشتر از پیش ماهیت رژیم افشا گردد.

روز بیست و یکم، دانشجوهای دانشگاه صنعتی تهران، در محوطه دانشگاه اجتماع کردند تا به کشتار بی‌رحمانه مردم شهر قم و سایر بیدادگری های رژیم اعتراض کنند، که با هجوم کماندوها و دیگر نیروهای دولتی رو به رو گردیدند.

علما و وعاظ تهران و سایر شهرستانها، با انتشار یک اعلامیه، گزارشی از چگونگی قیام مردم شهر قم را به ملت ایران عرضه دادند و جنایت های رژیم پادشاه را آشکار ساختند. جامعه بازرگانان و پیشه‌وران تهران نیز در اعتراض به کشتار شهر قم، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام تعطیل عمومی کرد.

برپایی تظاهرات ساختگی از سوی رژیم پهلوی

رژیم پادشاه به ابزار عمال ساواک،برای نشان دادن فضای باز سیاسی حاکم اقدام به برپایی تظاهراتی مرکب از کارمندان آموزش و پرورش تهران، اعضای حزب رستاخیز و دیگر کارمندان دولت کرد و در جریان این تظاهرات  وانمود کردکه روشنفکران ایران، شورش مرتجعین شهر قم را محکوم می‌کنند.

در آن زمان، حرکت های نمایشی‌ از سوی رژیم به پشتیبانی از پادشاه انجام گردید و انقلابیون و رهبران مذهبی نیز فعالیت سیاسی و مذهبی خود را بر علیه رژیم شدت بخشیدند.

تظاهرکنندگان ساختگی، صبح روز بیست و سوم دی ماه ۱۳۵۶ سوار اتوبوس  و راهی شهر قم گردیدند. آنان در شهر شهر قم طی یک راهپیمایی، جاوید پادشاه گویان به سمت حرم حرکت کردند.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

عکس‌العمل دیگر رژیم در ازاء واقعه نوزدهم دی ماه، که به اراده انحراف افکار عمومی از رهبری امام و مسیر صحیح و اصولی مبارزه انجام گردید، دادن اذن فعالیت به بعضی از گروههای قبول کننده سلطنت بود که خواهان اصلاحاتی جزیی بودند. در همین دوران، اعلام موجودیت کمیته دفاع از آزادی و حقوق بشر در شمار خبر ها جالب توجه هست. نماینده هیئت اجرائیه این کمیته که یکی از رهبران جبهه ملی بود  با دعوت از خبرگزاریهای معتبر جهان (آسوشیتدپرس، رویتر، یونایتدپرس، بی بی سی، واشنگتن پست،‌گاردین) رسما موجودیت این کمیته را اعلام کرد. وی در این گفت و گو نه تنها رژیم پادشاه را به عنوان عامل کلیدی اختناق و جنایت محکوم نکرد، بلکه حتی حاضر نشد کشتار مردم شهر قم را محکوم کند. و تنها به اظهار تاسف اکتفا کرد.

نتیجه های حماسه خونین نوزدهم دی ماه مردم شهر قم

این قیام به صورت واضح نمایش داد،شاه  از حرکت سیاسی به رهبری روحانیت و در راس آنان امام خمینی(ره)، بیشتر از هر حرکت سیاسی دیگر واهمه دارد و آن را تهدید بزرگی بر علیه حاکمیت خود می‌داند.

قیام تاریخی و حماسه ساز نوزده دی بیشتر از هر چیز پوشالی بودن شعار حقوق بشر کارتر و فضای باز سیاسی پادشاه را به مردم ایران نمایش داد.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

پرواضح هست که این حماسه ی عظیم  رژیم پادشاه را در مقابل مردم قرار داد و ماهیت ضد مردمی آن را برای زیادی آشکار ساخت و از آن پس بود که شعار فوت بر پادشاه ، شعار کلیدی و تکیه کلام توده‌های انقلابی و موجب مردمی شدن نهضت و شرکت هر چه زیادتر توده‌های مذهبی و  بویژه جوان در آن گردید و به این مسیر روند برتری انقلاب اسلامی را سرعت بخشید.

قیام 19 دی مردم شهر قم،جلوه هایی از بصیرت را در قلب تاریخ به یادگار گذاشت

بعضی از احزاب و جمعیت‌های سیاسی که حرکت سیاسی خود را با اتکا به حقوق بشر کارتر و فضای باز سیاسی ایجاد شده توسط پادشاه و در چهارچوب قانون بنیادی شکل داده بودند، به تدریج از حرکت انقلابی امام و مردم جدا گردیدند و به دامن آمریکا و غرب پناه بردند.

    قیام تاریخ ساز نوزدهم دی ماه، نقطه عطفی در تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی گردید، چون که با برپایی مراسم چهلم شهدای این حماسه ی خونین در نقاط متفاوت ایران،دامنه انقلاب فراگیر و در ۲۲ بهمن سال ۵۷ منتج به سرنگونی رژیم دو هزار و پانصد ساله ی شاهنشاهی گردید.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82589

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.