تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

قیمت بیکاری دو برابر قیمت اعلامی دولت هست/ حدود ۶ میلیون نفر در بحران اشتغال + جدول

سرویس اقتصاد مشرق – قیمت های اعلامی دولت در سال های موخر در مورد میزان اشتغال زایی و قیمت بیکاری، به طور مستمر با بی اعتمادی مردم رو به رو بوده هست.

در مورد قیمت بیکاری نیز آمار دولت با تردیدهایی رو به رو هست. طبق گزارشهای مرکز آمار، تعداد بیکاران کشور حدود ۳ میلیون نفر هست؛ اما بیشتر کارشناسان رقم حقیقی بیکاران را ۲ برابر این رقم می دانند و بیان می کنند محاسبه های مرکز آمار اشکال دارد زیرا تعاریف بیکار و شاغل از نگاه مرکز آمار با برداشت جامعه نسبت به بیکار و شاغل تماما متمایز هست.

در همین زمینه، پژوهش ها مرکز پژوهش های مجلس هم نشان می دهد شمار حقیقی بیکاران ۲ برابر تعداد اعلامی دولت هست.

مرکز پژوهش های مجلس برای بررسی دقیق تعداد بیکاران در کشور، از شاخص بیکاری مخفی استفاده نمود هست.    بنا بر تشریح بیکاری مخفی دربردارنده تعداد افرادی هست که   بیکار هستند، اما در تشریح رسمی بیکاری پوشش داده نمی شوند، زیرا یا جستجوی خود برای یافتن شغل را متوقف کرده اند یا به میزانی کمتر از آنچه متمایل هستند، کار می کنند.  

 بخش های تشکیل دهنده بیکاری مخفی به ترتیب زیر هستند:

۱- جمعیت دارای اشتغال ناقص (افرادی که متمایل هستند ساعات کاری بیشتری دارا باشند اما شغلی با این شرایط برای آنان وجود ندارد)

۲- غیرفعالان با بیشترین احتمال ورود به بیکاری

  بنابراین   مجموع تعداد بیکاران و اشخاص دارای اشتغال ناقص عکس بهتری از وضع بازار کار کشور   ارائه می کند.

نکته دیگر با توجه به تشریح بیکاری مخفی، علاوه بر بیکاران و جمعیت دارای اشتغال ناقص، بخش دیگری از اشخاص مربوط با آن افرادی هستند که در زمان آمارگیری در جستجوی شغل نبوده اند و بنابراین بخشی از جمعیت غیرفعال هستند.

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، برآوردهای انجام شده نشان می دهد که قیمت بیکاری مخفی در سال ۱۳۹۵ برای کل کشور برابر ۲۲.۵ ۵ درصد بوده که حدوداً ۱۱ درصد بیشتر از قیمت بیکاری رسمی هست. این قیمت برای جوانان ۳۶.۴

چند نفر در کشور شغل مناسب ندارند؟

اشتغال ناقص

۲.۲۶۰.۰۰۰

جمعیت بیکار

۳.۲۰۳.۰۰۰

مایوس شدگان از جستجوی کار

۴۲۰.۰۰۰

مجموع

۵.۸۸۳.۰۰۰

این آمار نشان می دهد ۲. ۲۶۰.

تقریبا


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83985

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.