تاریخ ارسال : ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لاریجانی: مسئولان آمریکایی حرف‌هایی بزرگتر از دهان‌شان می‌زنند

روز نو : رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر چه سیستم دولتی فربه‌تر شود، امکان فساد بیشتر می‌شود، گفت: چابک‌تر شدن دولت باعث افزایش اعمال نظارت مؤثر می‌شود.
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از روز نو : علی لاریجانی شامگاه چهارشنبه طی سفر به استان فارس در جلسه شورای اداری شهرستان سپیدان گفت: برداشت بنده در مسائل کلان کشور این است که از دوره نسبتاً سخت با گردنه‌های زیاد در حال عبور هستیم و برخی از مشکلات پشت سر گذاشته شده و برخی دیگر نیز باید رفع شود.
لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی از پختگی در تصمیم‌گیری‌ها برخوردار است، افزود: در مسائل راهبردی، ایران اسلامی تصمیمات درستی اتخاذ کرده و ثبات امنیتی ایران به خاطر اتخاذ چنین تصمیماتی بوده است، چرا که عوامل بیرونی به دنبال مسئله‌سازی برای ایران هستند؛ اگرچه در حوزه مسائل اقتصادی علاوه بر تحریم‌ها، اشتباهاتی نیز بوده است.
وی ادامه داد: سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و همچنین توجه به سیاست‌های صحیح اقتصادی باید پیگیری شود؛ البته نباید فراموش کرد پیچیدگی‌ها در مسائل اقتصادی زیاد شده است، به دلیل اینکه حجمی از مسائل، به هم برخورد کرده است.
*مسیر کلی کشور رو به پیش است در حالی که باید شتاب آن بیشتر شود. همچنین در مسائل اقتصادی نکاتی وجود دارد که می‌تواند پیشران کشور باشد؛ البته ابهامات و اشکالاتی نیز وجود دارد که اگر به آن توجه نشود، به کشور صدمه وارد می‌کند.
*در رابطه با کمبود آب در کشور مشکلاتی وجود دارد، باید در بخش آب، برنامه‌ دراز مدت وجود داشته باشد، در غیر این صورت با سختی مواجه خواهیم شد. البته در چهار سال گذشته تمهیداتی در این راستا اتخاذ شده و مقام معظم رهبری نیز کمک کردند و این امکان ایجاد شد که منابعی از صندوق توسعه ملی برای آبیاری نوین اختصاص داده شود.
*باید از منابع آبی موجود کشور استفاده بهینه و در بودجه سنواتی به این مهم توجه ‌شود. البته در برنامه ششم توسعه نیز این موضوعات لحاظ شده اما تمامی بحران را پوشش نمی‌دهد و به برنامه جامع نیاز دارد؛ بنابراین به وزارت نیرو در بخش آب فشار آورده‌ایم تا سند جامعی را برای کشور طراحی کند.
*چالش دیگر کشور، بالا بودن هزینه‌های بخش جاری است که در این رابطه نکاتی نیز وجود دارد. به طور مثال باید حقوق بازنشستگان اصلاح شود که در این رابطه در برنامه ششم توسعه توجهاتی شده اما در هر صورت به منابع مالی نیاز دارد.
*در حال حاضر در کشور حدود ۲.۵ میلیون نفر پرسنل اداری وجود دارد که متناسب با جمعیت کشور نیست؛ بنابراین باید توجه داشت با وجود چنین وضعیتی، منابع پاسخگوی هزینه‌ها نخواهند بود؛ البته نمی‌توان به کارمندها گفت که دیگر کارمند نیستند، در حالی که بخش دیوانی کشور باید فربه نشود.
*باید هزینه‌های جاری کشور کاهش یابد که البته انجام این مهم امکان‌پذیر است و در این راستا باید امورات کشور به مردم واگذار شود و نباید بی‌جهت این‌گونه فکر کرد که اگر کارها توسط دولت انجام شود، بهتر خواهد بود؛ چرا که بسیاری از فسادها در سیستم دولتی وجود دارد و هر چه این سیستم فربه‌تر باشد، فساد بیشتر است و هر چه چابک‌تر باشد، اعمال نظارت مؤثر، بیشتر خواهد بود و کارها تسهیل می‌شود.
*اخیراً قانونی در مجلس مصوب شده که می‌تواند به رونق چرخه اقتصادی روستاها کمک کند که البته مقام معظم رهبری نیز اذن دادند تا امکان استفاده از صندوق توسعه ملی فراهم شد؛ بر این اساس ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع به روستایی‌ها با نرخ سود بانکی ۴ الی ۶ درصد ارائه می‌شود تا در اطراف روستاها سرمایه‌گذاری صنعتی، معدنی و توریستی انجام شود که این مسئله اشتغالزایی در پی دارد و توصیه می‌شود از مصوبه مذکور که ابلاغ شده، استفاده لازم صورت گیرد تا جمعیت روستاها حفظ شود.
*تصمیمات خوبی در زمینه تشکیل شورای معادن استانی اتخاذ شده و توصیه می‌شود تا هر چه سریعتر اقداماتی در این راستا انجام و فضای بازتری برای کار در بخش معادن فراهم شود.
*باید با جدیت زیر بغل تولیدکنندگان گرفته شود و تمامی مسئولان حامی بخش تولید باشند. در این راستا مقام معظم رهبری فرمودند: «کسی که در میدان تولید فعالیت می‌کند، به مانند کسی است که مجاهدت می‌کند».
* سهم دیپلماسی موفق و ارتقای بنیه دفاعی در مقابله با دشمن خوب است اما مهم‌ترین مسئله‌ای که دشمن را از کشور دور می‌کند، ارتقای بنیه اقتصادی کشور است؛ بنابراین بخش‌های دولتی باید حامی تولید باشند و نباید اهمال فشاری به تولیدکنندگان صورت گیرد.
* اینکه تالار گفتگویی بین اتاق بازرگانی و دولت تشکیل شود، نکته خوبی بود ولی برای رفع مشکل بیکاری باید بخش تولید و صادرات متحول شود؛ البته حرکت اجمالی در این راستا صورت گرفته است.
*یکی از اهداف تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی بر این اساس بود که به تولیدکنندگانی که سرمایه‌گذاری کرده و با مشکل روبرو شدند، کمک شود تا مسائلشان رفع شود.
*هنوز بخشی از صنعت کشور نیاز به حمایت دارد و در این راستا استانداران باید با تولیدکنندگان جلساتی برگزار کنند. البته مجلس نیز حامی بخش تولید خواهد بود.
*توسعه کشور با بخشنامه صورت نمی‌گیرد، اشتغالزایی از طریق توجه به تولید و صادرات به وجود می‌آید.
* ملت نشان دادند که پای انقلاب ایستاده‌اند، خون شهدا و مجاهدت آنان در دفاع از کشور نقش مهمی داشت و امروز ایران اسلامی با وجود ناامنی در منطقه، از امنیت پایدار برخودار است. البته تروریست‌ها امروز نیز دشمن ایران هستند، اما وجهه ایستادگی و مجاهدتی که مردم ایران نشان دادند، باعث شد تا کسی نتواند علیه ما جلو بیاید. گاهی مسئولان آمریکایی حرف‌های بزرگتر از دهنشان می‌زنند، اما خودشان نیز می‌دانند ملت ایران ایستاده و مقاوم است.
*شرایط منطقه‌ای و بین‌الملل امروز تغییراتی داشته، البته مسائل اقتصادی کشور نیز همراه با پیچیدگی‌هایی است که باید به این موضوعات توجه شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=68527

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.