تاریخ ارسال : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت به کجا کشید؟

روزنامه سازندگی – نفیسه زارع کهن: آن طور که آمار پژوهش صورت گرفته در ۲۸ مرکز استان از سوی وزارت کشور و مرکز همکاری امور بانوان در دولت سید محمد خاتمی نشان می دهد ۶۶ درصد بانوان ایرانی از اول زندگی مشترکشان دست کم یک بار مورد خشونت قرار گرفته اند و این تنها نیست که ریاست مرکز توسعه، پیشگیری و معالجه اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نتیجه های پژوهشی که جدیدا در تهران انجام شده گفته است که ۲۷ درصد از بانوان تهرانی ۱۹ تا ۴۹ ساله اعلام نموده اند در یک سال موخر مورد خشونت همسرانشان قرار گرفته اند.

به گفته فرید براتی سده، خشونت جسمی سبک، خشونت جسمی شدید منتج به ضرب و جرح من جمله خشونت هایی است که بانوان تهرانی تجربه نموده اند. ۹ ۹ درصد از بانوان مورد مطالعه خشونت عاطفی را به نحو خیلی فراوان و فراوان، ۷٫۹ ۹ درصد خشونت کلامی و ۵٫۴ ۴ درصد هم خشونت جنسی را تجربه نموده اند. طبق همین آمار و بعضی اطلاعات همانند بود شاید که نزدیک به پنج پارسال درست در روزهایی که تازه حسن روحانی میهمان خیابان پاستور شده بود تا سکان دولت یازدهم را در دست بگیرد خبر آمد که معاونت امور بانوان و خانواده دولت که شهیندخت مولاوردی با نگاهی خاص و مخصوص به امور بانوان مسیولیت آن را برعهده گرفته بود لایحه ای را برای ارسال به مجلس در دست کار دارد به اسم «لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت»؛ لایحه ای جامعه با در نظر گرفتن همه ابعاد خشونت بر علیه بانوان.

لایحه ای که به گفته زهرا جعفری کارشناس بخش حقوقی معاونت بانوان در اظهار کرد و گوی تلفنی با «سازندگی» در دولت احمدی نژاد هم مورد ارزیابی قرار گرفته بود اما به سبب تغییراتی که قانون مجازات اسلامی و آیین نامه دادرسی در سال ۹۲ داشت به صورت کامل مورد بازبینی جای گرفت.

کار لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت به کجا کشید؟

و این چنین بود که در اردیبهشت ۹۶ کلیات لایحه در دولت تصویب گردید اما از آن جایی که بار حقوقی داشت به قوه قضائیه ارجاع گردید تا نظر خود را در مورد لایحه اعلام نماید. پس از ان بود که معصومه ابتکار که اکنون معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری بود در گزارش کارکرد صد روزه این معاونت شاخص ترین اقدام را سیاستگذاری در حوزه بانوان دانست و اظهار کرد: «پیگیری لایحه «حمایت از حقوق بانوان و مبارزه با خشونت بر علیه آنها» جزء شاخص ترین کارهای صورت گرفته محسوب می شود که کار بسیار خوب و منسجمی در این ارتباط با قوه قضاییه انجام شده و تقریبا به مراحل انتهایی خود فرا رسیده است.»

از استقبال تا جنجال

»به این ترتیب بود که گرچه محتوای کامل لایحه هرگز منتشر نشد اما طبق بعضی آمار و اطلاعات واکنش های مختلفی به لایحه مزبور انجام شد. نمایندگان زن و اعضای فراکسیون بانوان مجلس با روی گشاده از آن استقبال کردند و پروانه سلحشوری اعلام نمود که: «بحث خشونت بر علیه بانوان بعد جهانی دارد و منحصرا محض ایران نیست؛ اما در بعضی از کشورها قانونگذار قوانینی حمایتی از بانوان گذاشته است که انواع خشونت را مورد پوشش قرار می دهد. متاسفانه ما در ایران چنین قوانینی را نداریم که بعد حمایتی از بانوان را مورد توجه قرار بدهد و همین مانع رشد بانوان می شود، در نتیجه اگر این لایحه به مجلس بیاید من خیلی کارها توان دارم برای تصویبش انجام بدهم و بانوان مجلس کارشان را بلدند.

طیبه سیاوشی دیگر زن نماینده مجلس هم با تشریح از لایحه امنیت بانوان، و این که لایحه ای مترقی است ابراز امیدواری نمود که هرچه زودتر لایحه به مجلس برود زیرا در این لایحه بحث خشونت خانگی بر علیه بانوان که حساس ترین وجه خشونت بر علیه بانوان در ایران است دیده شده است. اما عکس العمل ها به لایحه به تامین امنیت روی دیگری هم داشت و این زهرا آیت اللهی، رییس شورای فرهنگی و اجتماعی بانوان، بود که در یادداشت مفصلی به «لایحه منع خشونت بر علیه زنان» انتقاد نمود و با عباراتی عجیب، آن را لایحه ای برای دفاع از بانوان روسپی قرائت کرد، او در بخش هایی از این یادداشت آورد:

« اما عکس العمل ها به لایحه به تامین امنیت روی دیگری هم داشت و این زهرا آیت اللهی، رییس شورای فرهنگی و اجتماعی بانوان، بود که در یادداشت مفصلی به «لایحه منع خشونت بر علیه زنان» انتقاد نمود و با عباراتی عجیب، آن را لایحه ای برای دفاع از بانوان روسپی قرائت کرد، او در بخش هایی از این یادداشت آورد:«این لایحه تماما صبغه جنسیتی و دفاع بی حد و مرز از بانوان دارد و اصلا و ابدا رفتارهای خشونت آمیزی که از سوی زن بر علیه مرد به واقع شدن می پیوندد، لحاظ نشده است. تشریح خشونت در این لایحه به مقداری گسترده است که حتی بعضی سخت گیری ها که گاهی مرد به علت مصلحت خانواده آنان را اعمال می کند، خشونت اجتماعی یا خشونت اقتصادی یا خشونت روانی تلقی شده است. در یک کلام باید بگوییم این لایحه ای در پشتیبانی از بانوان روسپی است تا بانوان عفیف و مظلوم در خانواده.

کار لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت به کجا کشید؟

معصومه ابتکار

لایحه به چه مواردی اشاره می کند؟

آن گونه که معصومه ابتکار همین دو سه روز قبل اعلام نموده است این لایحه در پنج فصل و ۱۰۰ ماده به منظور جلوگیری از بی عدالتی در ارتباطات خانوادگی و لزوم برطرف نا عدالتی و تعدی نسبت به بانوان در عرصه خانواده و نیز حدس راهکارها و تضمین های قانونی و جلوگیری از افراط و تفریط در این زمینه در معاونت امور بانوان و خانواده دولت تدوین شده است. این در حالی است که تا قبل از این خبر رسیده بود این لایحه در پنج فصل و ۹۰ ماده تهیه و تدوین شده است.

فارغ از آن که این لایحه چند بند و ماده دارد آن طور که در اظهار کرد و گو با زهرا جعفری، کارشناس حقوقی معاونت بانوان اکتساب اطلاع کردیم، بندهای مهم و قابل ملاحظه ای در لایحه موجود است و تامین امنیت بانوان مورد تاکید قرار گرفته است. ضمن این که پنج فصل در این لایحه مورد توجه قرار گرفته اند: کلیات و مفاهیم، آیین دادرسی، جرم ها و مجازات ها، تشکیل و تدابیر حمایتی و پیشگیرانه و سایر مقررات که در هر کدام به صورت طولانی موضوعات مربوط با بانوان و تامین امنیت آنان مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته جعفری علاوه بر این در لایحه شورای سازگاری با دستگاه های اجرایی مدنظر داشته شده است که دبیرخانه آن در معاونت بانوان قرار دارد و دستگاه ها باید گزارش کارکرد خود را در مورد مبارزه با خشونت بر علیه بانوان به شورا عرضه دهند. در همین راستا بعضی از موادی که در این لایحه مورد توجه بوده و به دست خبرنگار سازندگی فرا رسیده است (قبل از ارسال و ارزیابی قوه قضاییه که احتمال تغییر میزان مجازات ها در آن بسیار فراوان است) به توصیف زیر است:

* «»

* «»

* «»

* «»

* «»

* »

* «»

* «»

* «»

* «»* «در صورت انجام خشونت جنسی بر علیه بانوان یا در مورد ها انجام خشونت بر علیه بانوان در ارتباطات خانوادگی، در صورت وجود نظریه پزشکی قانونی یا مددکاری اجتماعی یا در مواردی که زوجه مدعی نقض پایبندی زوج شود، شکایت شاکی از قرائن مثبته واقع شدن خشونت محسوب می شود، مگر آن که متهم به باعث ادله و یا قرائن معقول بیگناهی خود را اثبات نماید.»

»

کار لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت به کجا کشید؟

پیچ قوه قضائیه، دولت و مجلس

»اما اکنون با گذشت زیادتر از دو ماه از آن روز که خبر از رسیدن لایحه به مجلس آمد، لایحه حقوقی مزبور همچنان در پیچ قوه قضائیه و مجلس معطل مانده است و گرچه مدام خبر می رسد کار ارزیابی تمام شده است اما هنوز خبری از آن نیست. این تعلل به نظر کار را به آن جا رسانده است که نمایندگان زن و اعضای فراکسیون مجلس تصمیم گرفتند بعضی مورد ها که می گردید در لایحه مورد توجه قرار گیرد، به صورت به صورت مجزا مورد توجه قرار دهند و برای آنان درخواست قانون کنند.

حسینی که گویی از رسیدن لایحه تامین امنیت بانوان به مجلس اندکی ناامید شده است گفته که «البته در لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت تا حدودی به مبحث اسیدپاشی پرداخته شده اما معلوم نیست این لایحه چه زمانی به مجلس می آید و به تصویب می رسد و متاسفانه تاحالا این لایحه به هر دلیلی به مجلس نرسیده است.

بنابراین این طرح را مطرح نمودیم تا این مبحث، معطل لایحه تامین امنیت بانوان نباشد؛ ضمن آن که پشتیبانی از بزه دیده ضروری است.» » این اما در حالی است که در لایحه صراحتا به اسیدپاشی اشاره نشده و نتیجه خشونت مدنظر داشته شده است و بنا بر گفته سید علی کاظمی؛ مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه و تدوین گر لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت، هر چند قرار بوده در مورد گناه اسیدپاشی به صورت خاص در لایحه اشاره شود اما بنا بر عللی رای نیاورده و قرار شده طرح مجلس راه خود را در پیش بگیرد و لایحه نیز به همین صورت که است بر جای بماند.

کاظمی علاوه بر این به مهرخانه گفته که اگر برنامه ای در راستای مبارزه با اسیدپاشی در مجلس تصویب شود بعدا میتوان آن را با لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت ادغام کرد بنابراین این کارهای در تضاد هم نیستند و مشکلی ایجاد نمی توان. با همه این اوصاف اما به نظر می آید خیز ناامیدی و نگرانی به مجلس فرا رسیده است که چندی قبل پروانه سلحشوری گفته است که «امیدوارم عرضه لایحه امنیت بانوان آن قدر طولانی نشود که ما نتوانیم در مجلس دهم به آن رسیدگی کنیم؛ چون پرداختن به این مبحث در مجلس دهم متمایز تر خواهدبود. »

»

»اگرچه معصومه ابتکار هفته قبل با اشاره به توافق صورت گرفته بین معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری و قوه قضائیه در مورد لایحه تامین امنیت اجتماعی بانوان بیان کرد امید داریم هرچه فوری تر لایحه تایید و فرستاده شود، اما به نظر می آید هنوز این فاز طی نشده است. آن گونه که زهرا جعفری کارشناس حقوقی معاونت بانوان می گوید بیشتر از ۴۰ جلسه با کارگروهی که قوه قضائیه ترکیب آن را انتخاب نموده بوده و دربردارنده بعضی قضات و حقوقدانان، نماینده وزارت خارجه و معاونت بانوان و بعضی اشخاص دیگر می شده، برگزار و لایحه مورد ارزیابی قرار گرفته است.

و این همه ماجرا نیست که پس از ان دولت هم باید دو مرتبه لایحه را ارزیابی و تایید کند تا به مجلس برسد. این ها همه در حالی است که اکنون لایحه بودجه در دست ارزیابی است و در این میان نمایندگان معطلند و دولت در انتظار و قوه قضائیه خونسرد.

نگاه حقوقدان

کار لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت به کجا کشید؟

قدمی در جهت برطرف خشونت از بانوان

فریده غیرت، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری: من لایحه منع خشونت را دیده ام و به نظر می آید لایحه تقریبا خوبی است و کنترل هایی درمورد مساله خشونت بر علیه بانوان مدنظر داشته است. خشونت یک مساله دامن گیر در جامعه ماست که باید به طرق متفاوت من جمله از طریق قانون با آن جنگید. بانوان یا کودکان که در جامعه ما از نظر برخوردهایی که با آنان صورت می پذیرد قشر ضعیف تلقی می شوند، باید تحت پشتیبانی قانون قرار دریافت کنند. علاوه بر این ابعاد متفاوت خشونت هم باید مدنظر داشته شود؛ همان گونه که می دانیم خشونت انواع مختلفی دارد مثل خشونت عملی، فیزیکی، رفتاری و روانی؛ در جامعه ما زن حتی از خشونت در محیط کار هم در امان نیست؛ چون که زن و مرد از نظر شرایط کاری با هم برابر نیستند و همین مساله ایجاد تعارض و ناهماهنگی می کند. نکته مهم این که به طور اساسی قدرت آفریننده خشونت است.

در لایحه منع خشونت بر علیه بانوان ساز و کارهایی برای مبارزه با خشونت بر علیه بانوان مدنظر داشته شده است که من جمله آن، مجازات است و قانون علاوه بر این جنبه حمایتی از قربانی خشونت را دارد. البته ساز و کارهای حدس شده کامل و کافی نیست؛ اما این لایحه را میتوان قدمی در جهت کنترل و برطرف خشونت بر علیه بانوان دانست. علاوه بر این در این لایحه اشاره مختصری به مساله خشونت روانی که بسیار مهم است، شده است؛ هر چند آثار عینی و ملموسی ندارد اما اثرها زیان باری را بر روان قربانی خشونت به جا می گذارد اما آن طور که باید و شاید مورد توجه و تدقیق قرار نگرفته است.

نگاه حقوقدان

کار لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت به کجا کشید؟

لزوم توجه به جنبه های پیشگیرانه

بهشید ارفع نیا، مدرس دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری: با وجود این که جامعه فعالین حقوق بانوان چندین بار از خانم مولاوردی و اکنون از خانم دکتر ابتکار درخواست داشته اند، لایحه منع خشونت بر علیه بانوان در اختیار ما گذاشته نشد و حتی خطی از این لایحه در مطبوعات و رسانه های جمعی هم منتشر نشده است. با توجه به این که من لایحه را ندیده ام توان ندارم درمورد آن اظهارنظر کنم اما به طور کلی زیادی از خشونت هایی که در جامعه ما بر علیه بانوان اعمال می شود، متاثر از قانون است. ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی، ریاست خانواده را با مرد می داند و همین مساله علت می شود که مرد خودش را مالک اختیار زن یا دخترش بداند و نسبت به آنان دست به خشونت بزند.

.. از آنجایی که در حال حاضر ما هیچ قانونی در پشتیبانی از بانوان در مقابل خشونت نداریم و حتی به کنوانسیون بین المللی برطرف هرگونه تبعیض از بانوان هم نپیوستیم و پایبندی بین المللی هم در این زمینه بر دوش دولت نیست و از همه مهم تر از آنجایی که بیشتر قانونگذاران در کشور ما مردها می باشند و البته بعضی از زنانی که به مجلس راه پیدا نموده اند در این مورد کوشش هایی انجام داده اند اما به نتیجه مطلوب نرسیده است،

از آنجایی که در حال حاضر ما هیچ قانونی در پشتیبانی از بانوان در مقابل خشونت نداریم و حتی به کنوانسیون بین المللی برطرف هرگونه تبعیض از بانوان هم نپیوستیم و پایبندی بین المللی هم در این زمینه بر دوش دولت نیست و از همه مهم تر از آنجایی که بیشتر قانونگذاران در کشور ما مردها می باشند و البته بعضی از زنانی که به مجلس راه پیدا نموده اند در این مورد کوشش هایی انجام داده اند اما به نتیجه مطلوب نرسیده است،در نتیجه قطعا در این حوزه به «قانون» احتیاج داریم و البته خلا وجود قانون هم در این زمینه بشدت احساس شده است، مثل مساله کودک آزاری که این روزها شاهد افزایش آن هستیم و شاهد هستیم که کودکان از جانب والدین خود و یا ناپدری و یا نامادری در فراروی خشونت قرار می گیرند و مجرمان از خلا وجود قانون سوءاستفاده می کنند. و لایحه پشتیبانی از کودکان و نوجوانان چند سالی است که در مجلس همچنان خاک می خورد و همچنان مبدل به قانون نشده است در حالی که من آن لایحه را دیده ام و بسیار لایحه خوبی است و در صورت تصویب قطعا کودک آزاری کاهش پیدا خواهدکرد.

در نتیجه علاوه بر مجازات چنین قانونی باید جنبه های پیشگیرانه هم داشته باشد.

کار لایحه تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت به کجا کشید؟

دامن دراز خشونت

مریم باقی، وکیل بانوان: بانوان و کودکان بیشترین قربانیان خشونت می باشند. به سبب ارزش این مبحث، علاوه بر گناه انگاری هایی که نسبت به سوءاستفاده های جسمی و جنسی در و قوانین کشورها شده است، بعضی از کشورها در مورد کودکان، قانونی خاص و در مورد منع خشونت بر علیه بانوان، قانونی مستقل دارند. خشونت مصادیق متعددی دارد و دسته بندی های مختلفی از آن عرضه شده. انواع خشونت ها را میتوان چنین برشمرد؛ خشونت جسمی (ضرب و شتم)، خشونت جنسی (تجاوز یا استثمار و بهره کشی جنسی، هرزه نگاری، فحشای اجباری)، خشونت اقتصادی (سلب حق مالکیت زن یا ممنوعیت از ارث)، خشونت روانی (آزار و اذیت روحی و تندخویی، تحقیر و تخویف و اجبارهای روانی)، خشونت کلامی (دشنام و فحاشی).

خشونت ها در سه سطح توان دارد اتفاق افتد؛ سطح خانگی، سطح اجتماع، سطح دولتی. در خشونت خانگی امکان دارد انواع متفاوت خشونت از جسمی، جنسی، روانی، کلامی و اقتصادی روی دهد. در خشونت اجتماعی نیز همین گونه است. خشونت های اجتماعی از متلک پرانی های آسان تا اسیدپاشی و تعرض و… خشونت دولتی اما فرق دارد. این دسته از خشونت هم مصادیق گوناگون دارد. از نحوه مشی با بانوان بازداشتی و محبوس و رعایت مشی با آنان تا رعایت حقوق آنان در درگیری ها و مخاصمات مسلحانه داخلی و آوارگی و پناهندگی تا محدود کردن بانوان در فعالیت ها یا پست های سیاسی و اجتماعی.

با وجود گستردگی ابعاد خشونت بر علیه بانوان، آسان اندیشی است اگر تعریفی حداقلی از آن را عرضه کنیم و قانونی به اسم منع خشونت بر علیه بانوان، تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت یا هر اسم دیگری به تصویب برسانیم که دست کم پشتیبانی ها را در مقابل خشونت داشته باشد. لایحه ای به اسم تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت، مدتی ست مسیرهای پرپیچ و خم قانون گذاری را می پیماید و گاه معطل مانده و گاه به دست انداز برخورده اما اکنون خبر از رسیدن آن به مجلس، پایانی شدن و آماده طرح بودن آن می رود. جامعه بانوان از این اتفاق خوشحال است اما بیشتر از آن که این عنوان هیجان زده مان کند باید متن آن را واکاوید.

کاش لااقل قانون منع خشونت بر علیه آنان تا جایی که امکان دارد جامع و مانع باشد. شاید شناسایی خشونت روانی چندان قابل شناسایی و پیگرد نباشد اما تردیدی نیست که سایر ابعاد خشونت قابل شناسایی می باشند. قانون منع خشونت بر علیه بانوان در افغانستان مصوب ۱۳۸۸، اهتمام کرده است اشکال متفاوت خشونت را موردنظر قرار دهد. ماده پنجم این قانون می گوید: «ارتکاب اعمال ذیل بر علیه زن، خشونت شناخته می شود:

۱٫ ماده پنجم این قانون می گوید: «ارتکاب اعمال ذیل بر علیه زن، خشونت شناخته می شود:۱٫ ] ۱۶٫ ۲۰٫ ۲۲٫ نفی قرابت»

جالب است که ازدواج با بیشتر از یک زن بدون رعایت قانون مدنی هم از مورد ها خشونت بر علیه بانوان محسوب شده.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88690

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.