تاریخ ارسال : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لایحه مالکیت معنوی تدوین گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، فضای سایبری به لحاظ ذاتی علت ایجاد عدالتی نسبی در پیکره خود شده هست؛ به این معنی که دیگر تفاوتی نمی کند که شما از چه طبقه یا صنفی باشید، بلکه به صرف داشتن یک اکانت حق اظهار نظر دارید؛ همانطور که دیگران هم این امکان را دارند.  با این حال حضور کودکان در این فضا به دلیل عدم بلوغ ذهنی و شخصیتی کافی، خوب تر هست کنترل شده باشد یا از مجرایی مستقل برای ورود به این فضا استفاده نمایند تا ضمن استفاده از مزیت های آن، از عارضه هایش دور بمانند. این برنامه ای هست که البته علی الظاهر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای انجام آن برنامه هایی دارد.

  گسترش فضای سایبری باعث شده تا روز به روز اقشار بیشتری از شهروندان با آن درگیر گردند؛ اگر شبکه اینترنت زمانی تنها در اختیار ارتش آمریکا بود و بعدتر زیادتر در فضای علمی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه در همه حوزه های تفریحی، تجاری، مالی، مهندسی و حتی اجتماعی هم وارد گردیده هست. جنبه اجتماعی- رابطه ای و یا تفریحی اینترنت که اکنون بسیار معروف هم شده و از طریق نرم افزار های پیام رسان زمینه گسترش ارتباطات اجتماعی در فضای سایبری را فراهم کرده هست، علاوه بر خصوصیات مثبتی که با خود داشته هست، باعث ایجاد مخاطراتی برای همه اقشار شهروندان مخصوصا کودکان و نوجوانان هم شده هست.

کودکان یکی از عارضه پذیرترین اقشار شهروندان در برابر عارضه های اینترنت می باشند؛ آسیبهایی مثل قرار گرفتن در فراروی آزارهای جنسی در فضای سایبری و یا حتی آگاهی زودتر از سن بلوغ نسبت به بعضی از مسائل مربوط به بزرگسالان توان دارد باعث بلوغ زودهنگام و ایجاد عارضه های روانی جدی در سال های بزرگسالی گردد. اینجاست که لازم هست تا علاوه بر والدین، دولت ها هم وارد کار گردند و با ایجاد بعضی بسترهای مخصوص برای استفاده کودکان از اینترنت زمینه کاهش خدشه پذیری این قشر عارضه پذیرتر جامعه را مهیا کنند.

تدوین لایحه مالیکت معنوی برای عرضه به مجلس

خسرو سلجوقی – عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات – با بیان این که به نظر می آید در حوزه تولید محتوای داخلی هنوز قادر نبوده ایم به طور کامل موفق باشیم، اظهار کرد: بخش خصوصی به دلیل عدم تشخیص استفاده کننده و نبود درخواست ها هنوز فعال نشده هست و اعتقاد دارم اگر تقاضای شایسته ای برای محتوای داخلی وجود داشته باشد، ما قدرت رقابت در فضای جهانی را داریم.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات در مورد نسبت تولید محتوای داخلی با اینترنت کودکان نیز اظهار کرد: این چرخه عرضه و درخواست ها زمانی توان دارد کامل گردد که برای مالکیت معنوی احترام قائل باشیم. برای این مقوله مصوبه ای در دولت و مجلس شورای اسلامی داریم که البته کافی نیست. ما به موازات سند اینترنت کودکان برای مالکیت معنوی هم مشغول تدوین لایحه ای هستیم.

سلجوقی از عرضه یک نسخه اولیه از مالکیت معنوی به مجلس اطلاع داد و اظهار کرد: در نشست هایی که با بخش خصوصی برگزار خواهیم کرد، کوشش می نماییم تا نواقص این لایحه را حل نماییم و سرانجام در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهیم.     یکی از اصول ما این هست که در بازار مداخله نکنیم یا اگر مداخله کردیم، پایین ترین مداخله را دارا باشیم تا بازار بتواند کار خود را انجام دهد.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات دنبال کرد: تنها کاری که توان داریم بکنیم این هست که بازار را فعال کنیم، اگر بتوانیم در بخش عرضه و درخواست ها کمک کنیم و باعث افزایش عرضه و درخواست ها شویم، توان داریم موفق شویم ضمن این که کوشش می نماییم تا بخش های متفاوت این حوزه را در کنار هم جمع و همسو کنیم تا تکمیل کننده فعالیت های یکدیگر در بازار شویم.

معرفی فعالین بخش خصوصی ضروری هست

سلجوقی با بیان این که مسئله با اهمیت معرفی فعالین بخش خصوصی در حوزه تولید محتواست، اظهار کرد: امید داریم بتوانیم با معیت رسانه ها این معرفی را انجام دهیم و بازارهای هدف مثل آموزش و پرورش را تقویت نماییم. علاوه بر این خانواده ها بازار دیگر این حوزه می باشند که به نظر می آید فضای سایبری توان دارد یک مشاور ارزان نرخ و پایدار برای خانواده ها باشد.

وی یکی دیگر از مشکلات عدم نظارت خانواده ها در فعالیت کودکان در فضای سایبری را ناآشنایی آنان با این فضا دانست و اظهار کرد: به نظر می آید باید علاوه بر تقویت سواد رسانه ای و اینترنتی کودکان، بر تقویت این سواد در نزد خانواده ها هم فعالیت هایی کرد تا بتوان که خلا بین دو نسل را نابود کرد.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات به جایگاه فرهیختگان و کارشناسان دراجرای طرح های مربوط با اینترنت کودکان نیز اشاره نمود و اظهار کرد: یکی از کلیدی ترین موضوعات ما این هست که تمامی کارهایی که انجام می دهیم، بدون معیت فرهیختگان بی مفهوم می گردد؛ به همین دلیل تمام پژوهش ها خود را در فضای اینترنت در دسترس فرهیختگان گذاشته ایم تا بتوانند روی آن نقد کنند و نظر بدهند. ضمن این که همین سند اینترنت کودکان نیز با معیت کارشناسان و فرهیختگان و بخش خصوصی و نظرات در فضای سایبری طراحی و انجام شده هست.

کودکان از حقوق شهروندی قسمت دارند

اما حسن روحانی، ریاست دولت دوازدهم، قبل از این و در اجلاس حقوق شهروندی در این باره  گفته هست که اخلاق برای ما با اهمیت هست؛ اینترنت کودکان و آینده جوانان و محافظت از آن، فرهنگ، ایمان و آینده جوانان هم برای ما با اهمیت هست و تا روزی که حیات دارا باشم و رییس جمهور باشم، از حق مردم محافظت میکنم و نخواهم گذاشت حقوق مردم تضییع گردد.

علاوه بر این محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام کرده بود که یکی از طرح هایی که برای کاهش آفات فضای سایبری در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد، طرح اینترنت کودکان هست.

او تبیین کرده بود: طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفات فضای سایبری و علاوه بر این نرم افزار موبایل کانون دولت همراه از برنامه هایی هست که در آینده در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد. گروهی از حقوقدانان و مالک نظران مامور شده اند کارهای لازم به این اکتساب و کارها را مهیا کنند.

پیام رسان های مخصوص کودکان در دیگر جاها

در سایر نقاط دنیا نیز بحث اینترنت و کودکان  مورد توجه قرار گرفته هست، به به صورتی که شبکه اجتماعی فیس بوک، پیام رسانی را تحت عنوان “مسنجر کیدز” در سایر نقاط دنیا نیز بحث اینترنت و کودکان  مورد توجه قرار گرفته هست، به به صورتی که شبکه اجتماعی فیس بوک، پیام رسانی را تحت عنوان “مسنجر کیدز” عرضه کرده تا کودکان تحت نظارت والدین خود بتوانند با دوستان خود در رابطه باشند.

از سال ۱۹۹۸ میلادی که استفاده از اینترنت برای عموم مردم همه گیر شد، اعضاء زیادی از اطلاعات نادرستی که در فضای باز اینترنت امکان دارد در دسترس کودکان قرار بگیرد، ابراز نگرانی نمودند. در نتیجه کنگره آمریکا لایحه و قانونی را تصویب کرد که کودکان زیر ۱۳ سال و بدون نظارت و اذن والدین خود، مجاز به استفاده از اینترنت نباشند.

طرح اینترنت  کودکان پایانی شده هست

در این باره علاوه بر این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که طرح این وزارتخانه برای راه اندازی اینترنت کودکان به زودی پژوهشگر می گردد، تاکید کرده بود که نقش اپراتورهای مجازی در تمام مراحل این طرح دیده شده هست.

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به طرح وزارت ارتباطات در مورد اجرایی کردن طرح اینترنت کودکان بیان کرد: طرح ما در این باره تهیه و پایانی شده هست.

او قبل از این نیز در مورد برنامه های صورت گرفته در زمینه منشور حقوق شهروندی در این وزارتخانه، پشتیبانی از توسعه سرویس های بومی و توجه به توسعه سواد رسانه را از کارهای موثر در این حوزه دانسته و تاکید کرده بود: طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفت های فضای سایبری و علاوه بر این نرم افزار موبایل کانون دولت همراه از برنامه هایی هست که در آینده در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد. در این راستا، گروهی از حقوقدانان و مالک نظران مامور شده اند تا کارهای لازم به این اکتساب و کارها را مهیا کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ طی حکمی، خسرو سلجوقی را به عنوان “مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای سایبری کودک و نوجوان” وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ طی حکمی، خسرو سلجوقی را به عنوان “مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای سایبری کودک و نوجوان” منصوب  کرد. در قسمتی از این حکم آمده بود که “در زمینه کارهای اجرایی سند تبیین الزامات حاکم بر شبکه ملی اطلاعات، طبق مواد (۳۲و۳۳) منشور حقوق شهروندی و با هدف پشتیبانی و گسترش فضای سایبری سالم، ایمن و مفید برای کودکان و نوجوانان و نظر به تخصص و تجارب ارزنده جناب عالی به باعث این حکم به عنوان «مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای سایبری کودک و نوجوان» (تدوین شده از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) منصوب می شوید”.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95953

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.