تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لذت مقابله ۲ غول سینمای ایران در کن ۲۰۱۸

عصر ایران؛ بعد از اعلام اسامی فیلم های بخش اصلی جشنواره کن ۲۰۱۸ آشکار گردید جعفر پناهی با فیلم “سه رخ” و اصغر فرهادی با فیلم “همه می‌دانند” عصر ایران؛ بعد از اعلام اسامی فیلم های بخش اصلی جشنواره کن ۲۰۱۸ آشکار گردید جعفر پناهی با فیلم “سه رخ” و اصغر فرهادی با فیلم “همه می‌دانند” در معتربرترین جشنواره سینمایی جهان حاضر هستند.

اگر چنین اتفاقی در هر جای دیگر جهان رخ می‌داد مدیران سینمای آن کشور از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدند و شاید این دستاورد را جشن می گرفتند، اما مدیران ما حتی یک تبریک گفتن آسان را هم دریغ می دارند، راستی چرا؟

.. جعفر پناهی برای چهارمین بار در جشنواره فیلم کن حاضر می گردد، پیش از این با فیلم “بادکنک سفید” در بخش دو هفته کارگردانان جایزه دوربین طلایی را گرفته بود وبا فیلم “طلای سرخ” جایزه ویژه هیات داوران و نوعی نگاه را گرفته بود همچنین اولین نمایش فیلم “این فیلم نیست” جعفر پناهی برای چهارمین بار در جشنواره فیلم کن حاضر می گردد، پیش از این با فیلم “بادکنک سفید” در بخش دو هفته کارگردانان جایزه دوربین طلایی را گرفته بود وبا فیلم “طلای سرخ” جایزه ویژه هیات داوران و نوعی نگاه را گرفته بود همچنین اولین نمایش فیلم “این فیلم نیست” در جشنواره فیلم کن بود.

پناهی تنها فیلم ساز ایرانى است که تقریبا همه فیلم‌هایش در جشنواره های الف دنیا نمایش اول داشتند و اگر نخل طلای سال کنونی را بگیرد تنها فیلمساز در جهان است که جایزه اول بیشتر جشنواره‌های برتر دنیا را گرفته است یعنی کن، ونیز، برلین و لوکارنو و …

لذت مقابله ۲ غول سینمای ایران در کن ۲۰۱۸
جوایزی مثل شیر طلایی ونیز، خرس طلایى برلین، دوربین طلایى کن، یوزپلنگ طلایى لوکارنو، هوگوى طلایى شیکاگو، خوشه طلایى والادولد، لاله طلایى استانبول، قلب طلایى بوسنى، پرمدئوس طلایى گرجستان، پودوى طلایى شیلى، اسب طلایى دبى من جمله جوایز جعفر پناهی از جشنواره‌های متفاوت است.

اصغر فرهادی برای سومین بار در جشنواره کن حاضر است بار اول با فیلم “گذشته” جایزه بهترین بازیگر زن را گرفت و بعد با “فروشنده” جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را بدست آورد و سال کنونی با “همه می دانند” اصغر فرهادی برای سومین بار در جشنواره کن حاضر است بار اول با فیلم “گذشته” جایزه بهترین بازیگر زن را گرفت و بعد با “فروشنده” جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را بدست آورد و سال کنونی با “همه می دانند” حاضر است.

فرهادی هم به نوعی دیگر بسیاری از جایزه های معتبر سینمای دنیا را در کارنامه‌اش دارد: ۲ بار اسکار سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷، خرس طلایی برلین، بهترین فیلمنامه کن، گلدن گلوب ۲۰۱۲ ، سزار ۲۰۱۲، هوگوی طلایی شیکاگو، گئورک طلایی مسکو، زردآلویی طلای ایروان، آرنا طلایی کرواسی، جایزه اوترا سن‌سباستین و …

لذت مقابله ۲ غول سینمای ایران در کن ۲۰۱۸
جوایز کسب کرده برای هر کدام از آنان چنان پربار است که اغراق نیست اگر بگوییم بسیاری از کشورهای جهان در حسرت داشتن بخشی از آنان برای کل تاریخ سینماشان هستند.

با نگاهی اجمالی در می‌یابیم‌ سینمای ایران موفقترین مولفۀ معاصر ایرانی در خارج از مرزهاست.

از بحث جوایز گذشته می توان اظهار کرد دو قطب از فیلمسازی سینمای ایران در کن حاضر است، پناهی بیشتر فیلم‌هایش را با نابازیگر و یا هنرپیشه‌های بدور از معنای رایج ستاره‌ها ساخته است و با انواع و اقسام رخدادهای در دوران فیلمسازیش مواجه بوده از توقیف فیلم تا ممنوع الکار شدن، زندان رفتن و …

از جانب دیگر فرهادی به طور مستمر با بازیگران سرشناس و ستاره کار کرده و به دور از هر نوع حاشیه‌ای سعی در بسط دادن فیلم هایش به خارج از ایران و همکاری با هنرپیشه ها و عاملان بین المللی سینما جهان داشته است.

خیلی از فیلم‌های پناهی در داخل کشور اکران عمومی نشده اند ولی تمام فیلم‌های فرهادی به نمایش درآمده اند و اتفاقا با استقبال مخاطب های رو به رو شده است.

فارغ از ارزش‌گذاری سبک و نوع کار هر کدام از این دو غول فیلمسازی ایران معاصر، نکته حائز اهمیت این است که برای اولین بار دو فیلمساز از ایران در بخش مسابقه اصلی معتبرترین جشنواره جهان حاضر هستند، علی الخصوص وقتی شاهد هستیم چه بزرگانی از سینما سال کنونی فیلمشان را به کن عرضه کرده بودند اما پذیرفته نشدع بود.

این حضور گویای ریشه قوی فرهنگ، هنر، تاریخ و تمدن است و هر کدام از آنان هر موفقیتی کسب نماید دل ایرانیان شاد می گردد.

.. دلم شادی قصد دارد منحصرا شادی، خرسندی، غرور و افتخار که تا به همین الان با حضور چشمگیر سینمای ایران در کن ۲۰۱۸ تحقق یافته است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95808

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.