تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لزوم تفکیک هزینه های اداره تهران از پایتخت

دراین بین یکی از عللی که کمتر به آن پرداخته شده، مساله عدم تفکیک هزینه های اداره شهر تهران از هزینه های اداره پایتخت کشور هست.    تمرکز سازمان ها، شرکت ها، نهادها، مؤسسات و دفاتری که در محدوده شهر تهران استقرار داشته و مبحث فعالیت آنان در حوزه مباحث کشوری و ملی تشریح می گردد، مشکلی هست که در سال های موخر باعث شده شهروندان تهرانی بدون میل و عزم خود در جبران هزینه های اداره امور مملکتی در پایتخت، بصورت مستقیم و غیرمستقیم سهیم گردند.    آمارها نشان می دهد شهر تهران در روز نزدیک به ١٠ میلیون و در شب حدود ٩ میلیون نفر جمعیت دارد که بی شبهه حضور سازمان ها و نهادهای با عملکرد ملی در سطح شهر تهران یکی از دلایل کلیدی تفاوت
آمارها نشان می دهد شهر تهران در روز نزدیک به ١٠ میلیون و در شب حدود ٩ میلیون نفر جمعیت دارد که بی شبهه حضور سازمان ها و نهادهای با عملکرد ملی در سطح شهر تهران یکی از دلایل کلیدی تفاوت یک میلیون نفری جمعیت تهران در شب و روز هست. طبق آماری که وزارت امور خارجه منتشر کرده هست، در محدوده شهر تهران ٩۶ سفارتخانه وجود دارد و این در حالی هست که تعداد کنسولگری های کشورهای خارجی مستقر در سایر شهرهای ایران در مجموع به ٢٠ مورد هم نمی رسد. ..

 درحالی که بر شهر تهران هزینه تحمیل کرده و مابه ازای روشنی هم بابت جبران استقرار و فعالیت خود در شهر تهران به مدیریت شهری پرداخت نمی کنند.   در نشستی که بصورت مشترک میان اعضای شورای اسلامی شهر تهران با جناب آقاى دکتر روحانى، ریاست جمهوری محترم، برگزار گردید، مساله تفکیک هزینه های اداره شهر تهران از هزینه های اداره پایتخت جمهوری اسلامی ایران را مطرح کردم و به دیدگاه می آید موضع دولت محترم نیز در این مورد مثبت و سازنده هست.   تعدد عناصر سازمانی با عملکرد ملی در محدوده شهر تهران باعث شده تا طبقه بندی آنان و تخمین هزینه هایی که فعالیت این قبیل نهادها بر شهر و شهروندان تهرانی تحمیل می کند، تا هم حالا به نحو خوب و منسجم صورت نگیرد. در آستانه ورود به فصل تنظیم بودجه سال ٩٧ از سوی دولت و شهرداری تهران، لازم هست مدیریت شهری تهران در مرحله حاضر طی همکاری با شورای اسلامی شهر تهران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، در قالب سازوکاری منسجم نهادها و سازمان های ذی ربط به این مساله را شناسایى کرده و با ایجاد چارچوبی مبتنی بر شاخصه های ایجاد هزینه، هزینه های مستقیم و غیرمستقیم متاثر از فعالیت این سازمان ها را در محدوده شهر تهران تخمین کرده و در مرحله پایانی، چگونگی جبران این هزینه ها را در همکاری با سازمان های یادشده مشخص کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79338

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.