تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لشکرکشی به شمال ایران بالاخره بحران ساز شد

تعدادی از مردم آمل در اعتراض و درک نکردن چرایی یک طرفه شدن جاده، مسیر را روی مسافران آمل بستند. ظاهراً آملی‌ها در تعطیلات رسمی عمدتاً به ییلاق جاده هراز سفر می‌کنند، ولی یک طرفه شدن جاده، مانع از سفر آملی‌ها شده و همین مسأله باعث شده تا آملی‌ها نیز متقابلاً مسیر مسافران آمل را سد کنند!

به گزارش شلمچه نیوز، سرانجام گسترش روزافزون و سریع حضور مردم شهرهای مختلف به ویژه اهالی پایتخت در مناطق شمالی ایران در هر تعطیلات رسمی، بحران‌ساز شد و گروهی از مردم آمل امروز در اعتراض به یک طرفه شدن جاده به سمت آمل، مسیر جاده را مسدود کردند؛ اتفاقی که نشان می‌دهد اگر این حجم گسترده حضور مدیریت نشود، در آینده می‌تواند زمینه ساز بحران‌های اجتماعی شود.

هرچند در ایران مناطق جنگلی قابل بهره برداری بسیاری برای عموم مردم در تعطیلات وجود دارد و اتفاقا در بسیاری از مناطق نیز ویلاسازی شده، با توجه به آنکه نزدیک‌ترین مناطق جنگلی به جمعیت متراکم استان تهران و استان‌های همجوار، جغرافیای گیلان و مازندران است، حضور مردم غیربومی در این مناطق به عنوان در دسترس ترین گزینه سفر، بسیار گسترده و غیرمنتظره است.

در سال‌های اخیر، با موج بزرگ ویلاسازی در مناطق شمالی ایران، بخشی از جمعیت به صورت پایدار و مکرر در طول سال به شمال کشور می‌روند و این رجوع معمولاً با تعطیلات رسمی همزمان می‌شود. این گستردگیِ حضور علاوه بر آنکه گاهی اوقات نظیر ایام نوروز، منجر به رقم خوردن شرایط غیرطبیعی برای توریست‌ها می‌شود، برای ساکنان این مناطق نیز سختی و دشواری های فراوانی در پی دارد.

لشکرکشی به شمال بالاخره بحران ساز شد
ورودی تونل کندوان؛ هم اکنون

در این باره باید گفت، برخی برخوردهای خشن که در شهرهای شمالی طی سال‌های اخیر با مسافران سایر شهر‌ها شده، بازتاب همین هجوم گسترده و تبعات اجتماعی این میزان حضور است. در واقع با اینکه این میزان حضور، آثار اقتصادی مثبتی برای ساکنان مناطق شمال کشور داشته، با توجه به نگاه برخی مسافران به مناطق شمالی -که شمار آن‌ها کم نیست- آثار اجتماعی چنین سفرهایی برای گروهی از بومیان شهرهای شمال کشور بسیار جدی بوده است.

در همین راستا، با توجه به تعطیلات چند روزه عید فطر و سیل مسافران به شهرهای شمالی، تمهیدات ترافیکی معمول در نظر گرفته شد، ولی این تمهیدات و تدابیر ترافیک مرسوم با واکنش غیرمرسومی برخی از مردم بومی همراه شد.

بر پایه یکی از این تمهیدات، در جاده هراز (آمل- تهران) تردد موتورسیکلت، کامیون، تریلر و کامیونت از ساعت ۱۲ سه شنبه ۱۵ تیرماه تا ساعت هشت صبح شنبه ۱۹ ماه جاری در محور هراز ممنوع شد و از تردد انواع وسیله نقلیه از ساعت ۱۳ روز جمعه ۱۸ تیر ماه تا ۲ بامداد روز شنبه ۱۹ تیر ماه از رودهن به آمل و در همین فاصله زمانی از آب اسک به رودهن در استان تهران به صورت یک طرف برقرار است.

لشکرکشی به شمال بالاخره بحران ساز شد
ورودی آمل، ساعاتی پیش

در ساعات گذشته، گزارش شد که شماری از مردم آمل در اعتراض و درک نکردن چرایی یک طرفه شدن جاده، مسیر را بر روی مسافران آمل بستند. ظاهراً آملی‌ها در تعطیلات رسمی عمدتاً به ییلاق جاده هراز سفر می‌کنند؛ اما یک طرفه شدن جاده، مانع از سفر آملی‌ها شده و همین باعث شده تا آملی‌ها نیز متقابلاً مسیر مسافران را سد کنند!

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که با وجود یک طرفه کردن جاده‌ها به سمت شهرهای شمالی، آنچنان ترافیکی شده که مشکلات متعددی برای بسیاری از مسافران این مسیر به وجود آورده و در واقع تنها چالش پیش آمده، برخورد آملی‌ها با مسافران نیست و همین حجم حضور نیز به خودیِ خود بحران‌ساز شده است؛ بحرانی که با ترافیک و توقف طولانی خودرو‌ها در تونل‌های منتهی به شهرهای شمالی، می‌تواند ابعاد تازه‌ای بیابد، به گونه ای که در تونل کندوان، توقف طولانی خودرو‌ها، منجر به ایجاد مشکل برای تعدادی از مسافران شد که در ‌‌نهایت پلیس با تمهیداتی تونل را تخلیه کرد.

به نظر می‌رسد، مسئولان ارشد کشور باید تدبیر جدی در این زمینه بیندیشند و در کوتاه مدت اجرایی کنند؛ تدبیری که می‌تواند از در نظر گرفتن عوارض قابل توجه در مسیر جاده‌های شمالی و اختصاص این عوارض به توسعه جاده‌ها آغاز شود و به معرفی سایر مناطق جنگلی جذاب و دیدنی ایران به عنوان مقاصد توریستی تازه نظیر جنگل‌های دیدنی واقع در رشته‌کوه‌های زاگرس منتهی شود.

تابناک

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20299

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.