تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لطفا بمیرید آقای کیمیایی!

سعید مطلبی در روزنامه شرق درج کرد: قاتل اهلی کیمیایی (بالاخره) به نمایش درآمد و در این روزهای (بدخبری) خوب ترین خبری بود که می توانست نسیمی از نشاط را هدیه بیاورد.   در دستاورد نه نوشته دفعه قبل قدر کفایت بود و نه امروزی وافی.  ولی پس از دیدن فیلم کیمیایی و لابد نپسندیدن، اعتقادشان این بود- که مدرس باید- به (استاد)ی بماند و از این کار کناره گیرد و منحصرا نگفتند «لطفا بمیرید آقای کیمیایی». مساله ارزشمند در این داوری این هست که پهلوان را در میدان (خودش) داوری نمی کنیم چراکه کیمیایی اگر در هر وقت در میدان (خودش) داوری گردد، به طور مستمر همان پهلوانی هست که همیشه بوده هست. کمتر فردی هست از اهالی امروز که گودهای کشتی ۶٠، ٧٠ سال پیش را دیده باشد یا اگر دیده باشد، به یاد بیاورد. گودها آن روزها خاکی بود. .. .. ١٠   برای بسیاری این پهلوانی، شروع بود و نه انتهاء. پهلوانی را با هیچ چیز (تاخت) نمی زدند. آ عنوان پهلوانی را همچون یک نشان بر سینه نمی آویختند.  آن چیزی که قصد داشتند این بود که شرافتمندانه تا زنده اند و جان در تن دارند، (برخی) خاک گود باشند و کسانی هم بودند که پهلوانی، شروع زندگانی شان بود. کیمیایی را ضروری هست این نوع دید… .. هر سال. بر خاک گود می ایستد.
مسعود کیمیایی را ضروری هست این نوع قضاوت کرد که هرگز پهلوانی را جامه نکرد تا با آن به ضیافت از ما بهتران رود. مسعود کیمیایی را با قاتل اهلی قضاوت نکنیم…   کاری که او در سینمای ایران کرد، زیاد فراتر از فیلم های اوست.  بی شبهه بعنوان فردی که اکثر از ۵٠ سال در همه زیروبم این سینما بوده ام، از من خواهید قبول کرد که مسعود کیمیایی بر همه کارگردان های هم نسل و حتی نسل های پس از خود مؤثری داشت و اگر او نبود، چه زیاد بزرگانی که هرگز امکان ساختن فیلم نمی یافتند. هیچ کارگردانی حتی آن بزرگانی غربی که روزگاری اسطوره های ما بودند هم تا آخر عمر شاهکار نساختند و پایبندی هم نداده بودند که تا آخر عمر شاهکار بسازند.   لکن به یاد ماندگان، کسانی می باشند که تا رمق داشتند، فیلم ساختند و فیلم ساختند و فیلم ساختند. .. فیلم قاتل اهلی را در منزل مسعود، همراه خود او بر پرده سینمای خانگی نگاه کردم. .. ولی هر طور هم که نمایش داده گردد.

باز برای بسیاری از سینمادوستان نکات و تکه هایی برای یادگیری خواهد داشت. هنگامی دور، یادداشتی برای شادروان حاتمی نوشته بودم با این باخبر – که دست روی شکم دردمندش و رنجورانه از پله ها بالا آمد – امید دارم که مسعود سال های سال زندگانی کند و فیلم بسازد. ولی روزی که برای دیدن فیلم قاتل اهلی به منزل اش رفتم، او پس از من رسید. ولی هنگامی فیلم شروع گردید، یکباره انسانی دیگر دیدمش.   مسعود کیمیایی را با غیرت کارکردنش قضاوت کنیم؛ با ایستادن ۵٠ساله اش در گود.  

 کیمیایی را بعنوان مرد ٧۶ساله ای قضاوت کنیم که تاکنون داعیه حضورش، تاکنون داعیه حضور و رقابت بسیاری از جوان های هنرمند ما در عرصه سینما و جشنواره است؛ بعنوان فردی که پس از زنده یاد خاچیکیان، کلمه کارگردان را برای سینمادوستان معنی کرد…) در سال ۶١، روزی در دفتر زنده یاد توبه خواه (تهیه کننده فیلم تاراج و پنجمین سوار سرنوشت و. ) و در جمعی که چند کارگردان و بازیگر حضور داشتند، گفت وگو از مسعود کیمیایی گردید. آ حدود چهار سالی می گردید که مسعود را ندیده بودم و پس از ان هم شاید ١٠، ١٢ سال، باز او را ندیدم. آن وقت گویا کدورتی بین ما بود که امروز حتی سبب آن کدورت هم یادم نیست. در بحثی که در مورد او درگرفته بود، من بیان کردم اگر قرار باشد روزی تمبری بعنوان سینمای ایران چاپ گردد، شاید خوب ترین عکس برای این تمبر، عکس مسعود کیمیایی هست. هر فردی خورده گیریی بر این سخن من (سال ۶١) دارا باشد، می پذیرم. ولی مساله کدورت و دوری چهار پارسال و ١٠، ١٢ سال بعد را بیان کردم تا روشن کنم که این عقیده خالص و بدون هیچ حب و عداوتی بوده هست.

امروز محتمل هست بر آن عقیده نباشم، ولی او را تاکنون یکی از پنج نفری می دانم که تصویرش توان دارد نشانه ای از دگرگونی سینمای ایران باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76882

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.