تاریخ ارسال : ۰۵ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۴:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لغو ترفیع ۳۵ عضو هیئت ‌علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، احسان کوشکی در نشست خبری تشریح موضوع مقالات جهانی در مجله NATURE افزود: نام ۲۶ دانشگاه علوم پزشکی در این مقالات درج شده است و دو نفر به عنوان نویسندگان محوری این مقالات شناسایی شدند.
وی گفت: در این قضیه دو نفر نقش محوری و مدیریت داشتند که اعضای هیئت علمی و دانشجویان را دعوت به مشارکت می‌کردند و از این افراد پول می‌گرفتند، این دو نفر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، هیئت علمی آموزش عالی و هیئت علمی دانشگاه آزاد نبودند و یکی از این افراد دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است و نفر دوم در دانشگاه سراسری و در رشته دامپزشکی تحصیل کرده است.
کوشکی افزود: گردآوری داده و خدمات آزمایشگاهی از لایحه مقابله با تخلف علمی استثناء شده است و نیاز است این لایحه در کمیسیون آموزش و تحقیقات بار دیگر بررسی شود، این موضوعات باید در درون دانشگاه‌ها بررسی شود و احاله آن به قوه قضائیه و نیروی انتظامی نتیجه نخواهد داد.
دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی گفت: با دانشگاه آزاد مکاتبه داشته ایم و درخواست اخراج و سلب موقعیت این فرد را کرده‌ایم، همچنین درمورد افرادی که از وابستگی دانشگاه علوم پزشکی استفاده کردند این دانشگاه‌ها طبق دستورالعمل رسیدگی به تخلفات پژوهش در کمیته بررسی و در صورت محرز شدن موضوع به هیئت‌های رسیدگی ارجاع داده می‌شود.
کوشکی افزود: انداختن همه موضوع به گردن دیگران صحیح نیست و راه حلی که در دنیا با این موضوعات برخورد می‌کنند ایجاد ساختارهای متناظر برای رسیدگی به این تخلفات است. 
وی گفت: در دانشگاه‌های خوب دنیا ساختاری به اسم اخلاق در پژوهش دارند که تمام پژوهش‌ها را بررسی می‌کنند؛ این ساختار ۱۸ سال قبل در کشور ما تشکیل شد که در سه سال گذشته‌ سعی کرده‌ایم کمیته‌ها را اعتبارسنجی کنیم و تمام تحقیقات ثبت شود.
کوشکی افزود: اشکال این محققین این بوده است که بدون طی کردن مراحل پژوهش استاندارد سعی در ثبت مقالات داشته‌اند و دانشگاه‌ها نیز به این مقالات بها داده بودند، باید ساختار نظام‌مند برای این مساله تشکیل شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35237

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.