تاریخ ارسال : ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۴۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

لیبراسیون: نزدیکی ریاض و تل آویو برای مبارزه با ایران

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، ، گیوم ژاندرون خبرنگار این روزنامه چپ گرا در تل آویو درج کرد: از انجایی که بسیاری از ناظران سیاسی مخاطره درگیری بین اسراییل و حزب الله را در پی کناره گیریی سعد حریری نخست وزیر لبنان، اخطار می دهند، ریاست ستاد مشترک ارتش اسراییل ( تساهال) با شکستن یک تابو ( حریم ممنوعه) در مطبوعات سعودی حاضر گردید و این احتمال را در کوتاه مدت بعید دانست، ولی تاکید کرد که حکومت عبری کاملا با موضع ها ضد ایرانی ریاض همراستاست.

لیبراسیون درج کرد: نخستین بار هست که یک مقام عالی رده اسراییل در مطبوعات سعودی تریبون می گیرد.

و عربستان شعودی و اسراییل رسما هیچ ارتباطاتی با هم ندارند. زیرا هر دو سمت دیگر حتی از این ترس ندارند که معیت و همدلی خودشان را در مقابل دشمن مشترک شان ایران علنی کنند، که ریاست تساهال از آن به عنوان ” بزرگترین و واقعی ترین مخاطره در منطقه ” یاد می کند و اینکه مهیا هست تا” تجارب شان و اطلاعات شان را با کشورهای عربی میانه رو و در تقابل با ایران مبادله کنند و به اشتراک بگذارند”.

این مقام نظامی اسراییلی در این گفت و گو به طور اخص به عربستان سعودی اشاره می کند و تاکید می کند که” ما با عربستان در توافق تمام قرار داریم و این کشور هیچوقت دشمن ما نبوده است”.

 

این مقام نظامی اسراییلی در این گفت و گو به طور اخص به عربستان سعودی اشاره می کند و تاکید می کند که” ما با عربستان در توافق تمام قرار داریم و این کشور هیچوقت دشمن ما نبوده است”. جذاب هست بدانیم که ناظران اسراییلی به شوخی در نشریه فارین پالیسی نوشته اند که با این شرایط تازه، ضروری هست اسراییل را از این پس یک قدرت سنی تازه در منطقه در کنار دیگر کشورها قلمداد کرد. 

لیبراسیون در ادامه با اشاره به این ترکیب تعجب آور ” زوج صهیونیست- وهابیت ”  ریاست ستاد مشترک ارتش اسراییل در این مقطع از ”  فرصتی برای تشکیل یک ائتلاف بین المللی تازه در منطقه”  سخن می گوید که باید ” یک برنامه منطقه ای جامع برای سد کردن تهدید ایران داشته باشد” . 

نخستین نفری که زنگ مخاطره را در این باره به صدا در آورد دان شاپیرو سفیر گذشته ایالات متحده در اسراییل بود که در ستونی در روزنامه هاآرتص از امکان جدی اینکه سعودی ها قصد دارند شرایطی را فراهم آورند که ”  با وسیلهی تازه، با نفوذ ایران در لبنان مبارزه کنند: یعنی مسیر اندازی نبرد میان اسراییل و حزب الله “. این احتمال به سرعت از سوی حزب الله مورد اشاره جای گرفت و حسن نصرالله زوج غریب ”  صهیونیست-وهابیت ”   ریاست ستاد مشترک ارتش اسراییل در این مقطع از ”  فرصتی برای تشکیل یک ائتلاف بین المللی تازه در منطقه”  سخن می گوید که باید ” یک برنامه منطقه ای جامع برای سد کردن تهدید ایران داشته باشد” . 

  لیبراسیون درج کرد: به این ترتیب، بی ثبات سازی لبنان از مسیر واقعهی حریری که آخر هفته مسیری پاریس می گردد، شبح نبرد تازه بین اسراییل و حزب الله لبنان را که متحد بزرگ ایران هست، به صحنه فرآخوانده هست. نخستین نفری که زنگ مخاطره را در این باره به صدا در آورد دان شاپیرو سفیر گذشته ایالات متحده در اسراییل بود که در ستونی در روزنامه هاآرتص از امکان جدی اینکه سعودی ها قصد دارند شرایطی را فراهم آورند که ”  با وسیلهی تازه، با نفوذ ایران در لبنان مبارزه کنند: یعنی مسیر اندازی نبرد میان اسراییل و حزب الله “. این احتمال به سرعت از سوی حزب الله مورد اشاره جای گرفت و حسن نصرالله زوج غریب ”  صهیونیست-وهابیت ”  را متهم کرد که در پی ویرانی لبنان می باشند.   لیبراسیون درج کرد: ناظران و نظامیان به طور مستمر به این مبحث اشاره کرده اند که یک منازعه تازه بعد از نبرد سال ۲۰۰۶، بین حکومت عبری و حزب الله، کاملا ممکن هست و منحصرا پرسش این هست که وقت آن چه وقت می باشد.

نیروهای حزب الله که دربردارنده بیست هزار نیروی فعال و به همین تعداد ذخیره می باشند، در سوریه جنگیده اند و تعداد بسیاری نبرد افزار و مهمات از متحدان ایرانی و روسی شان دریافت کرده اند. یک مقام رسمی اسراییلی که قصد دارد اسمش افشا نشود با اشاره به سخن های شاپیرو و نگرانی وی از بروز نبرد، می گوید:  ” بر این اساس، اگر نبردی رخ دهد، اسراییلی ها دیگر بین زیرساخت های نظامی و غیرنظامی تمایزی قایل نمی گردند و از همان روزهای اول با قدرت تمام را زیر آتش می گیرند.  ”  آیزنکوت هم همین را می گوید:  ”   در مجموع، اگر حزب الله بخواهد پس از یک دهه آرامش نسبی، به اسراییل هجوم کند، ضروری هست این ریسک را بپذیرد که اسراییل کل لبنان را شخم بزند. ”  وی در عین حال تبیین می کند که :  ”   با این وجود، به نظر می رسد احتمال ناچیزی وجود دارد که تل آویو تحت تاثیر تحریکات سعودی قرار بگیرد. ”   

لیبراسیون درج کرد: جبران باسیل وزیر کارها خارجه لبنان روز جمعه در روند بازدید رسمی از مسکو، در گفت و گو ای با راشا تودی به اسراییل اخطار داد و عنوان کرد:  ”   ”  آیزنکوت هم همین را می گوید:  ”  ما هیچ قصدی برای مسیر اندازی نبرد بر علیه حزب الله نداریم. ”  وی در عین حال تبیین می کند که :  ”  با وجود این، ما وجود یک تهدید سیاست هایی بر علیه اسراییل را توان نداریم تحمل کنیم. (…) ”  در سوی دیگر نیز، حزب الله که در بسیاری از جبهه ها در سوریه وارد عمل شده هست، منافعی برای پیشدستی در هجوم به اسراییل برای خود متصور نیست زیرا این توان دارد برای لبنان ویرانگر باشد.   لیبراسیون درج کرد: جبران باسیل وزیر کارها خارجه لبنان روز جمعه در روند بازدید رسمی از مسکو، در گفت و گو ای با راشا تودی به اسراییل اخطار داد و عنوان کرد:  ” همه کس توان دارد بر علیه ما وارد نبرد گردد. ”  

لیبراسیون درج کرد: اوفر سالزبرگ Ofer Zalzberg تحلیل گر اسراییلی شاغل در ”  گروه آشفتگی ها ”   وی می گوید: ” بی شک لبنان نیز از این بابت رنج خواهد برد ولی قصد دارد از چنین نبردی جلوگیری کند حتی اگر در آن برنده باشد. ” به گفته سالزبرگ،” ) ولی نباید علاوه بر این اسراییل را به ورود به چنین نبردی ترغیب کنیم زیرا بازنده می باشد. ما ضروری هست اسراییل را از آغاز نبرد بازداریم زیرا اسراییل ایمن هست که در آن لبنان برنده می گردد. ”   لیبراسیون درج کرد: اوفر سالزبرگ Ofer Zalzberg تحلیل گر اسراییلی شاغل در ”  گروه آشفتگی ها ”  نیز عقیده دارد که احتمال بروز نبردی میان اسراییل و لبنان در کوتاه مدت ضعیف هست. چه طور می توان به مردم اسراییل توضیح داد که فرزندان آنان برای منافع سعودی ها جان بدهند؟

 ”   زیرا خرج چنین نبردی برای حزب الله و اسراییل زیاد بالاست. ” به گفته سالزبرگ،” حتی اگر اسراییل نبردی کاملا طراحی شده را بر علیه حزب الله پیش ببرد، ضروری هست با درجات دشواری از تندخویی مواجه گردد که به ندرت شاهد آن بوده ایم. وی می گوید: ”   آ ”  

چه طور می توان به مردم اسراییل توضیح داد که فرزندان آنان برای منافع سعودی ها جان بدهند؟ نتانیاهو اصلا میلی به این ندارد.  ”  نخست وزیر اسراییل به رغم سخنان اغلب سریع و جنگجویانه اش، به سبب بی علاقگی مفرط به نبرد های مرزی آوازه دارد و دو نبردی که تحت هدایت وی اداره گردید صرفا بر علیه غزه بوده هست. وی می گوید:  ”   علی رغم این، سالزبرگ این را پذیرفته هست که پی گیری ها و برنامه های تازه سعودی ها صحنه را عوض کرده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75124

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.