تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۵۸ 1 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ماجرای تلاش حسن روحانی برای انحلال زبده ترین تیپ ارتش و مقاومت شهید چمران

شهید دکتر مصطفی چمران در پاسخ به روحانی به پشت تریبون رفت و گفت: دوست عزیز ما آقای دکتر روحانی مساله ای را مطرح کردند که تیپ ” نوهد” را منحل کنید. یکی از مشکلات بزرگ همین جاست که تیپی را که بهترین رزمندگان ما هستند منحل کنیم؟ آنها را بیرون بریزیم؟

به گزارش شلمچه نیوز،  ۱۶ فرودین ۱۳۹۵بود که امیر علی آراسته، معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش از اعزام و استقرار تیپ ۶۵ نیروی زمینی ارتش، معروف به “نوهد” به سوریه خبر داد.

در خصوص این تیپ خواندنی های بسیار جالبی وجود دارد که به طور مختصر و بسیار کوتاه به آنها اشاره خواهیم کرد.

به گفته همه کارشناسان نظامی، تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد که با نماد اختصاری “نوهد” یا “کلاه سبزهای ارتش ایران” شناخته می شود، زبده‌ترین نیروی ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید.

آغاز نوهد
جرقه شکل گیری این یگان نظامی در اوایل سال ۱۳۳۲ زده شد، زمانیکه ۱۰ نفر از پرسنل نظامی وقت نیروی هوایی و زمینی ارتش، برای دیدن آموزش های حرفه ای به فرانسه اعزام شدند. بازگشت آنها از فرانسه به تشکیل اولین واحد چتربازی و سپس ارتقاء آن به گردان چتر بازی در سال ۱۳۳۸ منجر شد. یازده سال بعد و در سال ۱۳۴۹ نام این تیپ به واحد ۲۳ نیروهای ویژه هوابرد تغییر یافت که در دهه ۵۰ با اضافه شدن دو یگان “رهایی گروگان” و گروهان “عملیات روانی”، ساختار تیپ ۲۳ ارتقاء ویژه پیدا کرد. به زودی این تیپ دارای سه یگان رهایی گروگان، جنگ های نامنظم و “عملیات روانی و یگان پشتیبانی” شد.

انقلاب اسلامی اما نقطه عطفی برای این یگان ویژه به حساب می آید. فرماندهان انقلابی ارتش بر حفظ و محول کردن ماموریت های بسیار دشوار به این یگان اصرار داشتند لذا از پرسنل فوق حرفه ای این یگان در کنترل و سرکوب درگیری‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و کردستان، استفاده شد.

کودتای نقاب و خطری که از بیخ گوش نوهد گذشت
اما کودتای نقاب (نجات، قیام، ایران، بزرگ/۱۸ تیرماه ۱۳۵۹-۹ ژوئیه ۱۹۸۰) که بعدها به اشتباه به کودتای نوژه معروف شد، سرنوشت این تیپ را تغییر داد.

کودتا با اعلام وضعیت ویژه و مسدود شدن یک هفته ای تمام مرزهای آبی، خاکی و هوایی، و با دستگیری حدود ۶۰۰ نفر از عوامل کودتا در نطفه خفه شد. اگرچه ادعا شد از سرجمع نیروهای دستگیر شده، ۵۰۰ نفر آنها نظامی بوده و تعدادی از اعضای همین تیپ ویژه ماموریت داشته اند که کنترل نقاط حساس پایتخت را در دست بگیرند، اما اعترافات عاملین اصلی و شناخته شدن سرشاخه های مرتبط با کودتا، خطر انحلال را از سر این تیپ عبور داد.

علی رغم کشف، شناسایی و خنثی شدن کودتای نقاب، ۵ روز بعد (۲۳ تیر ۱۳۵۹)، صحن علنی مجلس شورای اسلامی، شاهد درگیری لفظی شدیدی بود که میان یکی از نمایندگان مجلس و وزیر دفاع شکل گرفت.

حسن روحانی، نماینده وقت مجلس شورای اسلامی، در جلسه مورخ ۲۳ تیر ۱۳۵۹ (به نقل از شماره ۱۰۹۸۷ روزنامه رسمی جمهوری اسلامی) به طور رسمی خواستار “انحلال” این تیپ ویژه شد.

روحانی در بخشی از نطق خود می گوید: راجع به نیروهای مخصوص ارتش (نوهد) بارها به مسوولین پیشنهاد شده که این نیرو را منحل اعلام کنند و اینها خطرناک هستند و متاسفانه توجه نشد و در این کودتا هم نقش عظیمی را آنها داشتند.

اما این درخواست با واکنش تند و انقلابی شهید دکتر چمران، وزیر وقت دفاع مواجه شد، وی در پاسخ به روحانی به پشت تریبون رفت و گفت: دوست عزیز ما آقای دکتر روحانی مساله ای را مطرح کردند که تیپ ” نوهد” را منحل کنید. یکی از مشکلات بزرگ همین جاست که تیپی را که بهترین رزمندگان ما هستند منحل کنیم؟ آنها را بیرون بریزیم؟ آنوقت این دوازده هزار نفری را که بیرون ریختیم اینها چه خواهند کرد؟ کجا خواهند رفت؟ آیا بدشمن می پیوندند؟ نمیپیوندند؟ آیا صحیح است که بهترین رزمندگان را دور بریزیم؟

کشف مهم و استراتژیک شهید چمران
در ادامه شهید دکتر چمران از یک نخبه ویژه که او را کشف کرده سخن به میان می آورد، وزیر دفاع وقت می گوید: «زمینه ای برای کودتا در داخل ارتش و در خارج از ارتش وجود ندارد. در این ارتش هستند که من با کمال جرات و جسارت در پشت آنها نماز خوانده ام و نماز می خوانم، بد نیست از یکی از افسران پاک در اینجا اسم ببرم، به نام سرگرد صیاد شیرازی که هم اکنون به فرماندهی عملیات غرب منصوب شده است. این افسری است که در “روزگار گذشته”، در سردشت همراه من بود و پاکی و تقوا و ایمان و شجاعت هر چه بخواهید… تبحر زیادی دارد. چنین کسانی به فرماندهی قابل قبول همگان در این کشور است. چنین افسران پاکی که مورد قبول همگان هستند به مسئولیت گماشته شدند.»

نوهد در فرایند تکامل
در نهایت، دفاع ویژه شهید چمران از تیپ نوهد، تلاش های آن نماینده مجلس برای انحلال این یگان استثنائی و ۱۲ هزار نفری را به محاق برد. این تیپ در اوایل دهه ۶۰ در زمان جنگ تحمیلی با حضور سربازان وظیفه در آن، به لشکر ۲۳ تکاور تبدیل شد. اما پس از پایان جنگ، نیاز به حضور یک نیروی ویژه و وفادار به انقلاب بشدت احساس می شد، لذا با دستور فرمانده کل قوا در سال ۱۳۷۰، تیپ ۶۵ (سومین تیپ از لشکر تکاور مشتمل به ۳ گردان ۷۴۵، ۷۴۸ و ۱۵۴) متشکل از یگان رهایی گروگان، عملیات روانی و پشتیبانی به علاوه آموزشگاه جنگ‌های نامنظم و فاوا، مجددا  از لشکر ۲۳ منفک شده و به صورت مستقل درآمد. پس از این تاریخ، عنوان «تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد» برای این یگاه انتخاب شد و از سال ۱۳۷۱ فعالیت تخصصی خود را در سطحی حرفه ای تر آغاز کرد. در همان زمان رنگ رسمی لباس سربازان این یگان سبز انتخاب شد، همین امر موجب شد این نیروها در ارتش ایران «کلاه سبزها» لقب بگیرند.

از آنجا که بیشتر عملیات‌های این تیپ در سطح بسیار محرمانه و برون مرزی تعریف می شود آنها را «اشباح قدرتمند» نیز می نامند.

ماجرای تسخیر تهران در کمتر از ۲ ساعت
در همین خصوص فرمانده حال حاضر این تیپ “امیر خسروی” از ماجرایی پرده بر می دارد که این تیپ برای تاریخ به یادگار گذاشت. وی در مصاحبه ای به تاریخ ۲۸ مهرماه ۱۳۹۳ می گوید: شهید بزرگوار صیاد شیرازی با توجه به ماموریت‌های حساس نیروهای ویژه و عمدتاً برون مرزی تیپ ۶۵، پیشنهاد برگزاری یک مانور شهری را مطرح کردند تا هم نتیجه آموزش‌های جدید این تیپ مشخص شود و هم توانایی نیرو مخصوص‌های این تیپ که پس از پایان جنگ در هیچ رزمایشی شرکت نکرده بود، محک زده شود؛ لذا در سال ۷۱، بنا بر تدابیر خود شهید صیاد شیرازی، چند نقطه در شهر تهران به عنوان اهداف این مانور {محرمانه} تعیین شد و نیرو مخصوص‌های این تیپ موظف شدند، بدون در اختیار داشتن هرگونه سلاحی، اهداف از پیش تعیین شده در تهران را در زمان مشخصی تسخیر کنند.

امیر خسروی در ادامه می افزاید: اهداف در نظر گرفته شده همچون برخی کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها، تعدای از ادارات، بعضی از پادگان‌ها و حتی سازمان رادیو و تلویزیون آن زمان بود.

اهداف از پیش تعیین شده به گونه‌ای انتخاب شده بودند که علاوه بر حساسیت بالا، ورود به آن‌ها غیر ممکن به نظر می‌رسید؛ چراکه نیروهای شهری موظف شده بودند که از این محل‌ها در برابر هر نیروی متخاصمی، در طول برگزاری مانور، به شدت محافظت کنند. اما یگان نیرو مخصوص‌های تیپ ۶۵ نوهد موفق شدند، اهداف از پیش تعیین شده را در مدت زمانی کمتر از زمان تعیین شده به تسخیر خود درآورند.

فرمانده نوهد می گوید: در این مانور حدود دو گردان از نیرومخصوص‌های ارتش حضور داشتند و قرار بود این مانور شهری در ۲ ساعت اجرا شود که اولین هدف در کمتر از یک ساعت تسخیر شد و کل مانور هم در زمان مقرر به نتیجه رسید.

نقش ویژه شهید صیاد شیرازی در ارتقاء تیپ مخصوص
یکی از نقاط قوت نیرو مخصوص‌های تیپ ۶۵ در این مانور آموزش ویژه‌ای بود که به همت صیاد شیرازی و دیگر فرماندهان این تیپ، برای آن‌ها طراحی شده بود و این نیروهای مخصوص برای هرگونه نفوذ از بین بردن و تسخیر اهداف خود در عملیات‌های برون مرزی، از آن بهره‌مند بودند؛ آموزش‌هایی که طی آن نیروهای مخصوص این تیپ با لباس بومی هر منطقه و با لهجه و زبان خاص آن در پوششی از نیروهای محلی به اهداف مورد نظر نفوذ کنند.

به گفته امیر خسروی، این عملیات با طراحی و نظارت سپهبد صیاد شیرازی و فرمانده وقت یگان، سرهنگ فهیمی صالح برگزار شد.

بازتاب این عملیات، جایگاه شهید صیاد شیرازی و یگان ویژه نوهد را به طرز شگفت آوری ارتقاء داد.

تیپ نیروی ویژه هوابرد، افتخار ایران زمین
آنطور که از اخبار جسته و گریخته بر می آید برخی از آموزش هایی که افراد این یگان ملزم به طی کردن آن هستند شامل دوره تخصصی الکترونیک و مخابرات، دوره چتربازی، ورزش‌های رزمی، رنجری و تکاوری، دوره سقوط آزاد، دوره رهایی گروگان، تروریست و ضد تروریست، دوره جنگ شهری، دوره کوهستان، جنگ‌های نامنظم، دوره پاراگلایدر، دوره پاراموتور، دافوس، دوره چریکی، دوره غواصی و نجات غریق، بهداری و عملیات روانی، بمب گذاری و خنثی‌سازی بمب، اغتشاشات و ضد اغتشاشات شهری و … است که با بالاترین استانداردهای موجود در سطح جهان برابری می کند.

اکنون و با انتشار خبر اعزام و استقرار کلاه سبزهای نوهد به سوریه، برخی گمانه زنی ها این اقدام ایران را در جهت مقابله با یگان های ویژه اسرائیل معروف به تیپ گولانی یا نیروهای ویژه نیروی دریایی آمریکا تحلیل می کنند.

نیروهای این یگان ویژه با تاسی از شهدای بزرگوار ارتش همچون آبشناسان‌ها، غلام خلیلی‌ها، علیاری‌‌ها، اقارب‌پرست‌ها، مشکیان‌ها و دیگر شهدای سرافزار کلاه‌سبز ارتش، با همه توان در خدمت حفظ امنیت مرزهای میهن عزیزمان هستند.

پی نوشت:
۱- شهید دکتر چمران در خلال جنگ، به هنگام سرکشی از مناطق جنگی در دهلاویه، مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت و به شهادت رسید.
۲- سپهبد شهید علی صیادشیرازی روز ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۷۸ در حوالی خانه اش مورد سوء قصد عوامل تروریست قرار گرفت و به شهادت رسید، عواملی که هرگز اثری از آنها یافت نشد.

دولت بهار – عبدالرضا سلطانی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=14510

  • حسنعلی ابراهیمی سعید ۱۳۹۶-۱۰-۰۳ - ۰۰:۲۲ - پاسخ دادن

    با همه رشادتهایی که دارند حقوق مناسب دریافت نمی کنند

  • دیدگاه شما

    معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.