تاریخ ارسال : ۰۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مازندرانی‌ها یا برف دارند یا آب و برق و گاز!

انتشار خبر یخ‌زدگی ۱۵۰ نفر از ساکنان روستای مازیچال کلاردشت در شبکه‌های اجتماعی کذب است

به گزارش شلمچه نیوز، ســـال‌هاسـت مازندرانی‌‎ها با هر بارش برف و باران باید نگران مشکلاتی همچون قطعی برق، گاز و حتی آب باشند و دراین شرایط حتی راه‌های دسترسی‌شان هم قطع می‌شود و در بین برف‌ها محصور می‌شوند. در شرایطی که دمای هوای به زیر صفر درجه می‌رسد نه تنها شرکت گاز بلکه شرکت برق استان ‌هم نمی‌تواند گرما را به خانه‌های مردم برگرداند. امسال نیز بارش برف از روز چهارشنبه شروع شد و باز هم این سریال تلخ در مازندران کلید خورد و مردم شهرستان‌های بابل و آمل نه تنها با سوز سرما و خاموشی برق به قرون وسطی برگشتند بلکه حتی در تأمین مایحتاج اولیه روزانه‌شان همچون نان هم با مشکل مواجه شدند.

 ***

وضعیت بحرانی مردم مازندران در روزهای گذشته در خصوص قطع آب، برق و گاز در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. عبدالله رضیان، نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «جوان» در خصوص وضعیت شهرستان قائمشهر در این روزها می‌گوید:  مشکلی در حوزه آب، برق و گاز نداشته‌ایم و تمام مشکلات به بخش کشاورزی استان بر‌می‌گردد. البته در منطقه آمل و بابل قطعی برق و گاز را داشتیم، همچنین در منطقه چمستان نور هم به این دلیل که بارش برف در این منطقه خیلی زیاد بوده است. به گفته اسماعیلی نماینده مجلس، دو روز متوالی شهر چمستان آب، برق و گازش قطع بوده و مردم با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم ‌کرده‌اند.  در همین رابطه احمد مظفری، مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران نیز با اشاره به وضعیت فعلی استان در خصوص توزیع برق و گاز به «جوان» می‌گوید:  وضعیت استان به حالت عادی برگشته است و مشکلی وجود ندارد. ما به لحاظ زیرساخت‌ها مشکلی نداشتیم و این معضل به دلیل افت فشار گاز رخ داد. اکنون بعد از دو روز قطعی گاز در برخی از نقاط استان دوباره وضعیت توزیع گاز به حالت طبیعی برگشت. در چند روز گذشته اکثر شهرستان‌های ما درگیر این معضل بودند اما اوج مشکل در مناطقی چون آمل و بابل رخ داده است. وی در پاسخ به شایعاتی که در خصوص یخ‌زدگی ۱۵۰ نفر از ساکنان روستای مازیچال کلاردشت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود نیز ادامه داد: این روستا فقط جنبه تفریحی دارد و جمعیتی در آن ساکن نیستند. بنابراین فقط در تابستان مسافران به این منطقه می‌آیند و چنین خبری صحت ندارد. همچنین در پی پیگیری‌های خبرنگار «جوان» در گفت‌وگو با مسئولان هلال احمر استان مازندران در این رابطه نیز آنها هم این خبر را رد کردند و  این موضوع صحت نداشت.

درختان درست هرس نشده بودند
طی روزهایی که مازندرانی‌ها پایین‌ترین درجات سرما را تجربه می‌کردند، برق برخی از مناطق هم قطع شد و بر درد آنها افزود. مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با اشاره به اینکه در حوزه استحفاظی بنده با توجه به اینکه استان مازندران دو شرکت توزیع برق دارد و اکنون هیچ منطقه‌ای با معضل قطعی برق مواجه نیست، می‌گوید:  برق اغلب مناطق وصل شده است، مگر به صورت خیلی موردی که مأموران شرکت توزیع برق وظیفه وصل کردن آن را بر عهده دارند. اما در منطقه هراز که مسیر تعدادی از روستاها مسدود شده بود اکنون با بازگشایی آن مأموران ما به آن مناطق می‌روند و آن چند نقطه‌ای که دچار پارگی سیم برق شده هم برطرف می‌کنند. قاسم شهابی در گفت‌وگو با «جوان» در خصوص علت قطعی برق در این روزها می‌افزاید: متأسفانه شاخه‌ و درختان بلندی چون چنار سنگین شده و روی شبکه‌های برق سقوط کرده‌اند، بنابراین موجب اتصالی برق شده و شبکه‌های برق به دنبال آن قطع شدند. شهابی شهرداری و منابع طبیعی را مقصران اصلی این ماجرا می‌داند و در این خصوص ادامه می‌دهد: منابع طبیعی به این دلیل که فقط اجازه هرس نرم درختان را می‌دهد، در زمان طوفان و برف این معضل رخ می‌دهد و درختان روی شبکه‌های توزیع برق سقوط می‎‌کنند. حالا تصمیم استان بر این است که این درختان را به صورت کله بر کنند و کاملاً اصلاح اساسی شوند و از این پس درختان کوتاه قد مثل نارنج در این مناطق کاشته شود تا دوباره شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. وی می‌گوید: از شب اول بارندگی‌ها یعنی ساعت ۲ نیمه شب چهارشنبه، تقریباً ۱۵ الی ۲۰ درصد استان بی‌برق شد و بعد از گذشت چند ساعت به ۵ درصد در استان رسید. اما در شهرستان آمل که بیشترین قطعی برق را در آنجا داشتیم در ساعت اولیه ۶۰ درصد بی‌برق شدند که  تا ساعات پایانی روز پنج‌شنبه این مشکل به طور کامل برطرف شد.

خانواده‌هایی که هنوز گاز ندارند
گاز هم از مواردی بود که در این روزها از خانه‌های مازندرانی‌ها رخت بربسته بود و مازندرانی‌ها را برای تأمین سوخت و گرما با مشکل مواجه کرده بود. محمد‌اسماعیل ابراهیم‌زاده، مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران می‌گوید:  گاز تمامی مشترکان تا صبح جمعه وصل شد. گاز شهرستان‌های آمل و بابل هم که بیشترین مشکل را داشتند هم وصل شد و تعدادی همچنان گازشان قطع است که طی فعالیت مأموران شرکت گاز برای وصل مجدد گاز، منزل نبوده‌اند و اکنون آنها هم با اقدام کارکنان این شرکت به صورت تک‌تک گازشان وصل می‌شود. مناطق ما گرفتار افت فشار گاز شد و مناطقی همچون آمل و بابل نیز با قطعی آن مواجه شدند. چون ما انتهای خطوط هستیم بیشتر آسیب می‌بینیم و تنها کاری که ما توانستیم در ساعات اولیه انجام دهیم، این بود که صنایع پرمصرف را به سمت سوخت دوم هدایت کردیم تا از منابع گازی فقط در تأمین گاز شهری استفاده کنیم و ساعات قطعی گاز را کاهش دهیم. وزیر نفت و معاونانش پروژه‌ای را تعریف کردند که خط گازی که از تهران می‌گذرد انشعابی ۱۷۰ متری برای مناطقی همچون دامغال، کیاشهر و ساری گرفته شود. اکنون نیز ۱۲۵ کیلومتر آن کار شده و امید است در شهریور ماه سال جاری نیز افتتاح شود تا در سال‌های آتی دیگر مشکلی با قطعی گاز نداشته باشیم.

 میترا شهبازی/ جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=31460

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.