تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مافیاسالاری در سینما

گروه فرهنگ و هنر مشرق – اعتراض نامتعارف احمد نجفی دیگربار مساله مافیاسالاری و بی عدالتی در اکران سینما را مطرح کرد؛ مساله ای که سالها است گریبان سینمای ایران را گرفته و به مجروح مبدل شده که روز به روز نه فقط بهبود نمی یابد که وسیع تر هم می گردد.

در مورد احمد نجفی زیادتر بدانیم:

قصد دارم این سینمای خرابه را بکوبم و دو مرتبه بسازم/ برای نابود شدن مافیا باید فیلم بیگانه اکران کنید فیلم/ نجفی: دفعه بعد به جای گِل «سیمان» می گیرم فیلم/ افشاگری «احمد نجفی» از مافیای سینمای ایران

مبحث از این قرار هست که در طول سال، بین ۷۰ تا ۱۰۰ فیلم سینمایی در ایران ساخته می گردد، اما توزیع و اکران این فیلم ها بشدت ناعادلانه هست، به به صورتی که تعداد کمی از فیلم ها ظرفیت بسیاری از فضای اکران را به خود اختصاص می دهند و بخش اعظم فرآورده ها سینمایی محکوم به نمایش در چند سالن محدود و انگشت شمارند.

تا اینجای کار، مشکل چندانی به نظر نمی رسد، اما قضیه وقتی بغرنج می گردد که با یک مرور آسان به فیلم هایی که در طول سال به اکران می رسند، میتوان به این نتیجه رسید که فیلم هایی که امکان نمایش وسیع پیدا می کنند، محصول چند شرکت خاص می باشند! برای نمونه، جدول نمایش سینماهای تهران در اسفند امسال، گویای آن هست که حدود ۴۰۰ سالن تنها به سه فیلم اختصاص یافته هست.

سرمایه گذاران این سه فیلم هم در تمام طول سال، زیادتر سالن ها را در اختیار دارند. مافیاسالاری در سینما وقتی گویاتر می گردد که شاهد هستیم بعضی از فیلم ها با گذشت چند سال از ساخت شان هنوز در نوبت اکران می باشند. اما یک فیلم به محض ساخته شدن روی پرده می رود. وقتی اسم تهیه کننده یا سرمایه گذار این فیلم را می نگریم درمی یابیم که دیگر فرآورده ها او نیز قبل تر به صورت وسیع و بدون هیچ تأخیری، ده ها سالن سینما را تسخیر کرده بود.

* بصیرت


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91580

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.