تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۵۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ماهیگیران بیگانه، آفت خلیج فارس گردیدند

روزنامه شهروند درج کرد: صیادان ایرانی از قلع و قمع ذخایر آبزیان توسط هندی‌ها و چینی‌ها گلایه می‌کنند.

محله‌ای با ظاهر فقیرنشین در کیش که می‌گویند منطقه زندگی ماهیگیران است. ماهیگیران سیه‌چرده که بیشترشان بومی منطقه می باشند و اکنون از کار و کاسبی کساد دریا می‌گویند. اسحاق تشریح می‌کند که ماه پیش تنها ۶٠٠‌هزار تومان درآمد داشته است و گاه روزهای طولانی می‌شود که دست تهی از دریا برمی‌گردد.

او صیادهای هندی و چینی را مقصر دریای «بی‌برکت» می‌داند و می‌گوید آنان با کشتی‌های ترال و صید برقی تمام جانداران دریا را می‌کشند و دیگر چیزی برای ماهیگیران ایرانی نمی‌گذارند.

زاهد هم می‌گوید صیادان بیگانه دریا را قلع و قمع می‌کنند؛ آن‌قدر که دیگر مجال تجدید مراجع ندارد. او توضیح می‌دهد در حالی ‌که شیلات برای ماهیگیران ایرانی شرایط سختگیرانه‌ای ایجاد نموده است خارجی‌ها به سادگی مقررات دریا را می‌شکنند و ذخایر را نابود کرده‌اند.

ماهیگیران قانون‌شکن چین و هند در خلیج فارس مکررا خبرساز شده‌اند. آخرین‌بار در تعطیلات نوروز بود که خبر رسید صیادان چینی در آب‌های خلیج فارس به صیادان قشمی تیراندازی کرده و دو تن از آنان را کشته‌اند. هر چند این مبحث به‌سرعت تکذیب گردید و سازمان شیلات اعلام نمود که قایق دو ماهیگیر ایرانی در دریای طوفانی غرق شده است و چینی‌ها در حریم آب‌های آزاد صید می‌کنند اما حضور ماهیگیران بیگانه در خلیج‌ فارس و در محدوده آب‌های ایران با ضد و نقیض‌های زیاد روبه‌رو بوده است.

۵‌هزار شناور بی‌هویت در آب‌های خوزستان

غلامرضا دهقانی، مدیرعامل اتحادیه صیادان خوزستان به ایلنا گفته است که ۵‌هزار شناور بی‌هویتی که در صیدگاه‌های استان به طور غیرقانونی صید می‌کنند، مراجع دریایی را با تهدید جدی روبه‌رو کرده‌اند. او گفته است: با کم شدن ذخایر آبزیان در سواحل استان درآمد صیادان بومی بسیار کاهش پیدا کرده است؛ به‌طوری که به طور میانگین هر صیاد در ماه ۴۰۰ هزار تومان درآمد دارد.

او ادامه می‌دهد: هر شناور صیادی اذن دارد هر ماه تنها در دو نوبت ١٠ روزه به دریا بزند و خوزستان زیادتر از ۳۴‌هزار صیاد دارد که مقدار ماهی صید شده باید بین آنان تقسیم گردد. این در حالی است که صیدگاه‌های خوزستان یک‌پنجم صیدگاه‌های استان بوشهر است.

دهقانی اهتمام می‌کند که ذخایر دریا با توجه به صید بی‌رویه و نبود اقدام جدی برای تجدید این مراجع رو به انتهاء است و خشکسالی و تعطیل‌شدن کشاورزی و بالا گرفتن بیکاری باعث شده است که هر مسئولی که سر کار می‌آید جویندگان کار را به سمت دریا و صید هدایت نماید که این مبحث باعث کاهش شدید درآمد صیادان شده است.

او وضعیت صیادان را وخیم می‌داند و توضیح می‌دهد: بعضی از صیادان می باشند که بر اثر سانحه شناورهای خود را از دست داده‌اند. بعضی هم با ١٠‌ سال پیشینه کاری بازنشسته شده‌اند که تنها ماهیانه ۲۰۰‌هزار تومان حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند.

قلع و قمع چینی‌ها و هندی‌ها در دریا

بعضی دیگر، ماهیگیران غیر مجاز را صیادان چینی و هندی می‌دانند. عباس کثیر، امام‌جمعه بندرچارک به رسانه محلی «هرمز» گفته است که با هدایت مسئولین کشتی‌های بیگانه به‌ویژه صیادان هندی به آب‌های خلیج فارس ورود پیدا کرده‌اند و زندگی صیادان بومی این منطقه را به شدت تحت‌ اثرگذاری قرار داده‌اند.

او با اشاره به این‌که زندگی حدود ٧٠‌درصد مردم غرب هرمزگان به‌ عنوان قطب صیادی ایران از راه دریا می‌گذرد، گفته است سفره صیادان روزانه تهی و خالی‌تر می‌شود و اهتمام کرده است: صیادان بومی این منطقه باید صدها مایل را طی کنند لکن بتوانند چند کیلو ماهی برای امرار معاش خود صید کنند و گاهی هم دست تهی باز می‌گردند.

کثیر با اشاره به عدم رعایت استانداردهای صیادی از سوی صیادان بیگانه توضیح داد: صیادان هندی با استفاده از تورهای صنعتی تمام آبزیان خلیج فارس را صید می‌کنند و از حجم دریا کم می‌شود؛ حتی گاهی آبزیان را از بین می‌برند به گونه‌ای که بعد از گذشت دو سال، جوابگوی نیازهای بومیان منطقه نیست.

البته قبل از او امام‌جمعه جاسک هم در مورد ورود صیادان چینی به حریم ماهیگیران ایرانی تذکر داده بود.

رانت پشت پرده کشتی‌های چینی

احمد مرادی، نماینده مردم بندرعباس در مجلس از رانت‌ها و پشت پرده‌هایی خبر می‌دهد که باعث حضور کشتی‌های چینی در آب‌های ایران شده است. او به خانه ملت گفته است کشتی‌های صنعتی نباید در محدوده مراجع آبی کشور به صید بپردازند. بنده احساس می‌کنم، پشت پرده صید کشتی‌های چینی در سواحل جنوبی کشور رانت‌هایی نهفته است و این اشخاص با استفاده از خلأهای قانونی، صیدهای بی‌رویه توسط کشتی‌های چینی را ساماندهی کرده‌اند.
او گفته است صیدهای بی‌رویه آبزیان توسط کشتی‌های صنعتی و چینی صیادان را گله‌مند کرده است، این درحالی است که صیادان سنتی بجز صید ماهی مرجع اقتصادی دیگری برای ارتزاق ندارند، اما متاسفانه کشتی‌های صنعتی با صید ماهی‌های خرد و بزرگ، اقتصاد صیادان داخلی را بر هم می‌زنند.

عبدالغفور ایران‌نژاد، نماینده مردم چابهار در مجلس به جام جم گفته است که نه‌تنها صید ترال توسط کشتی‌های چینی در آب‌های عمان انجام می‌شود، لکن حدود ٢۶ تا ٢٨ کشتی بزرگ صیادی نیز از استان‌هایی چون هرمزگان و بوشهر برای صید ترال راهی آب‌های چابهار می‌شوند.

ایران‌نژاد اظهار کرد که وجود نظارت‌های قوی و اعمال محدودیت‌های شدید برای صید مخرب ترال در استان‌های ذکر شده باعث شده صیادان آنان برای این‌گونه صید راهی آب‌های چابهار گردند و با پرداخت پول به شیلات سیستان‌وبلوچستان و در غیبت نظارت از سوی استاندار و استانداری، بزرگترین لطمه را به ذخایر آبی سیستان‌وبلوچستان و صیادان و مردم محرومش وارد کنند.

ضد و نقیض‌گویی شیلات در مورد ماهیگیران بیگانه

با این وجود، سازمان شیلات زیر بار نمی‌رود و مسئولان این سازمان گاهی با گفته‌های ضد و نقیض حضور چینی‌ها و هندی‌ها را در آب‌های ایران تأیید و گاهی به‌طور کل رد می‌کنند.

هدایت‌الله میرمرادزهی، مدیرکل شیلات سیستان‌وبلوچستان به مهر اعلام نموده است که کشتی‌های چینی وجود دارند، اما مربوط به چینی‌ها نیستند و دارای شریک ایرانی‌اند و از سویی، مجوزهای یک تا دو ماهه برای کشتی‌های صید «ترال» چینی و تنها برای صید ماهی‌های غیرمأکول ( حرام‌گوشت) صادر گردیده است.

حسین حسینی، مجری طرح توسعه پایدار صید فانوس ‌ماهیان هم به فارس گفته است: کاهش میزان ذخایر در آب‌های کم‌عمق جنوب ربطی به فعالیت شناورهای صیادی ندارد، لکن صید بی‌رویه قاچاق صیادان سنتی دلیل کلیدی است.

او در جواب به این‌که شنیده می‌شود به سبب فعالیت بیشتر از حد و تعداد زیاد کشتی‌های صیادی چینی در آب‌های جنوب، ذخیره ماهیان برای صید بومی و سنتی به شدت کاهش یافته، با رد این مبحث اظهار کرد: تمام کشتی‌های صیادی فعال در آب‌های جنوب تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و با پرچم ایران است که برای فعالیت باید گواهی ثبت سازمان دریانوردی و سازمان شیلات را مطابق چارچوب و آیین‌نامه‌های صید و صیادی بگیرند و اگر هم کشتی‌ای تحت عنوان چینی یاد می‌شود، مطمئنا شریک تجاری طرف ایرانی است.

حسینی علاوه بر این به این نکته اشاره نمود که شناورهای صیادی در عمق بالای ٢٠٠ متر فعالیت می‌کنند که ربطی به محدوده برداشت صیادان سنتی ندارد، چون که صیادان سنتی در عمق‌های کم با گونه‌های متمایز و محدوده‌های متمایز فعالیت می‌کنند.

البته حسن صالحی، ریاست سازمان شیلات به طور کلی وجود صیادان چینی در آب‌های ایران را منکر شده و به ایسنا گفته است که چینی‌ها به‌طور کل در آب‌های ایران حضور ندارند و در آب‌های آزاد صید می‌کنند.

برخورد با صیادهای متخلف هندی

صیادهای هندی در آب‌های ایران مشغول صید ماهی می باشند و همین مسأله ادامه فعالیت برای صیادان ایرانی را سخت کرده است. « «این قسمتی از گفته صیادان آب‌های جنوب کشور به «شهروند» است که مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات آن را تأیید کرده و درخصوص آن می‌گوید: این تخلف تنها در آب‌های ایران رخ نمی‌دهد و در همه جای دنیا می بینیم که بعضی از صیادهای کشورهای دیگر به طور غیرمجاز در آب دیگر سرزمین‌ها مشغول صید ماهی می باشند. حتی گاها تخلفاتی از این دست هم توسط صیادهای ایرانی در آب‌های دیگر کشورها هم صورت می‌گیرد.

او با اهتمام بر این‌که هرگونه صید ماهی در آب‌های ایران باید توسط کشتی‌های تحت پرچم ایران که مجوز لازم را از سازمان بندرهای اخذ کرده‌اند، صورت گیرد، دنبال کرد: با تمامی متخلفان در این بخش به شدت برخورد می‌شود و صیادهای هندی و دیگر صیادهای متخلفی که دستگیر گردند دادگاهی و به پرداخت جرم ها سنگینی محکوم می‌شوند.

آب‌های ایران را به چینی‌ها کرایه ندادیم

آخوندی با اشاره به فعالیت ١١‌هزار و ٣٣٠ شناور تمام ایرانی در آب‌های سرزمینمان اظهار کرد: درحال حاضر ٨٠٠ فروند ناوگان ایرانی در آب‌های بین‌الملل مشغول صید ماهی می باشند. در چنین شرایطی چه لزومی دارد که از آب‌های ایران برای صید به شناورهای چینی کرایه داده گردد.

به گفته او هر شناوری که در آب‌های ایران رفت و آمد می‌کند باید ۵١‌درصد سهامش در اختیار ایران بوده و تحت پرچم کشورمان باشد در غیراین صورت رفت و آمد آن غیرقانونی بوده و با آنان برخورد می‌شود.

هیچ صیادی بر اثر شلیک گلوله کشته نشده

اما به قتل رسیدن دو تن از صیادهای ایرانی توسط صیادهای هندی از دیگر خبر ها منتشر گردیده در روزهای گذشته بود که مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات آن را رد نموده و این‌گونه توضیح می‌دهد: صیادهای کشته شده در یک قایق بدون مجوز درحال صید ماهی بوده‌اند که دستخوش طوفان شده و غرق می‌شوند و هیچ‌گونه تیراندازی رخ نداده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94478

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.