تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مبارزه جدی با کودک همسری در سال ۹۷

فاطمه ذوالقدر در روزنامه آرمان درج کرد:  فراکسیون بانوان لایحه کودک همسری را در سال ۹۷ پیگیری کرده و آن را در سال جدید تقدیم مجلس می‌کند. طرح آسان سازی خارج شدن بانوان از کشور نیز از طرح‌های ذکرشده در حوزه بانوان بود که حالا بررسی‌های مقدماتی آن در کمیسیون ذی ربط انجام می‌شود. طرح اعطای تابعیت به کودکان با مادر ایرانی و پدر غیرایرانی نیز پیگیری شده و حالا در کمیسیون امنیت‌ملی مجلس هست.

برنامه ای نیز تحت‌عنوان «تشدید مجازات اسیدپاش» در سال گذشته تقدیم صحن مجلس شده هست. علاوه بر این دو طرح برای اصلاح قانون مرخصی بانوان داده شده هست. این طرح در زیادی از جایگاه ها اداری و دولتی اعمال شده، اما هنوز در بعضی ادارات اجرای آن با مشکل رو به رو هست و طرح اصلاح این قانون نیز با یک فوریت تقدیم مجلس شده تا در سال ۹۷ به صحن مجلس راه پیدا نماید.

پیگیر مسائل بانوان هستیم

متاسفانه مسائلی مثل استیضاح سه وزیر در اسفند سال ۹۶ و ارزیابی بودجه سال ۹۷ زمانی برای رسیدگی به طرح‌های فوق‌الذکر در سال گذشته باقی نگذاشت. ارزیابی لایحه پشتیبانی از حقوق کودک و نوجوان به‌طور کامل تمام شده و در هفته اول برپایی نشست ها مجلس و اواخر فروردین‌ماه به احتمال زیاد به صحن راه پیدا می‌کند. فراکسیون بانوان مجلس به جد به‌دنبال این طرح و اتمام کار آن در کمیسیون قضائی مجلس بود. لایحه دیگر در دستور کار لایحه خشونت بر علیه بانوان هست که نمایندگان زن از زمان حضور خود در مجلس به‌دنبال تصویب آن می باشند. این طرح از زمان خانم مولاوردی در دولت طرح شده هست و حالا خانم ابتکار مسئول رسیدگی به آن هست و در حال‌حاضر مراحل آخر ارزیابی را در کمیسیون قضائی دولت می‌گذراند. در صورت ارسال آن از کمیسیون قضائی دولت به مجلس قطع به یقین در سال ۹۷ به صحن مجلس می آید.

طرح‌هایی که اعلام نشده‌اند

طرح هایی نیز در فراکسیون بانوان عنوان شده‌اند که به هر سبب هنوز در مجلس به فاز ارزیابی نرسیده‌اند و من جمله آن برطرف موانع کسب‌و‌کار بانوان هست. به‌دلیل بعضی موانع بر سر راه این طرح تا برطرف شدن تمام آنان و تعریف مسائل طرح شده همچنان در فراکسیون بانوان در حال ارزیابی خواهد ماند. اینگونه‌ طرح‌ها همچنان نیازمند ارزیابی و سوال و جواب از کارشناسان ذی ربط می باشند. سال ۹۷ فعال‌تر می باشیم و فراکسیون بانوان نیز با انسجام زیادتر پیگیر طرح‌ها و لوایح می باشد.

کوشش برای درنهایت یافتن طرح‌ها

نمایندگان زن مجلس در سال ۹۶ زیادی از مسائل را در حوزه بانوان مورد ارزیابی قرار دادند و دیدا‌رهای مختلفی نیز با کارشناسان و مراجع متفاوت داشتند. به‌عنوان مثال نمایندگان زن مجلس بیشتر از هفت جلسه در بحث کودک همسری به شهر قم رفتند و با مراجع متفاوت سخن گفتند و مسئله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها و زیادی از طرح‌ها در فراکسیون بانوان پیگیری گردید. طبق گفت وگو های رئیس‌جمهور و وزیر ورزش مشکلات حضور بانوان به تدریج برطرف خواهد گردید و بانوان در بازی های ملی والیبال و بسکتبال به مثل سال ۹۶ حاضر خواهند بود. در دو سفری که فراکسیون بانوان و کمیسیون فرهنگی مجلس به شهر قم داشتند مسئله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، خارج شدن بانوان از کشور، کودک همسری با علمای دینی و مراجع تقلید ارزیابی گردید و فراکسیون بانوان همچنان در عرضه این طرح‌ها نیازمند مشورت و شنیدن نظرات علماست. در بحث کودک همسری هفت جلسه با مرکز پژوهش های مجلس و حقوقدانان، مراجع عظام شهر قم، جایگاه ها تندرستی بانوان، جمعیت امام علی و سازمان‌های مردم‌نهاد مربوط برگزار گردید. علاوه بر این در سال گذشته نشست ها مختلفی با وزرا برگزار و مسئله حضور ۳۰‌درصدی بانوان در پست های مدیریتی با آنان مطرح گردید. این طرح که به‌صورت ابلاغیه از سوی ریاست‌جمهوری به وزرا داده شده هست آنان را موظف به استفاده از بانوان و جوانان کرده هست.

متاسفانه تاحالا تنها هفت وزیر این مسئله را پیگیری و به درنهایت رسانده‌اند. این در‌حالی هست که فراکسیون بانوان از معاونت بانوان و تک تک وزرا در هنگام رأی اعتماد این قول را گرفته هست که آنان در سمت یکی از معاونان خود از بانوان استفاده نمایند. در جلسه‌ای که با وزیر امور خارجه برگزار گردید وی قول مساعد دادند که تا سال آینده سه معاون و سفیر خود را از میان بانوان انتخاب نمایند. از رئیس‌جمهور نیز درخواست برپایی نشست ها زیادتر با نمایندگان زن مجلس را داشته‌ ایم تا سهمیه ۳۰‌درصدی استفاده از توانمندی بانوان کارآزموده و دارای تجربه در پست‌های مدیریتی به‌زودی اعمال گردد و این مبحث در حد شعار باقی نماند.

فراکسیون بانوان فعال بود

فراکسیون بانوان در سال گذشته بسیار فعال ظاهر گردید و در هنگام گرفتن رأی اعتماد و بحث بودجه بسیار خوب عمل کرد. برای بانوان سرپرست خانوار در سال ۹۷ اعتبارات بسیار خوبی مدنظر داشته شده هست. به‌عنوان مثال مبلغ ۲۰‌میلیارد تومان به منظور اشتغال بانوان سرپرست خانوار و تحت پشتیبانی سازمان های حمایتی تصویب و ابلاغ گردید و برای نخستین بار این بودجه با زحمات اعضای فراکسیون بانوان و نمایندگان زن حاضر در کمیسیون تلفیق اختصاص داده گردید. علاوه بر این پنج‌درصد از کل اعتبارات استانداری‌ها به امور بانوان شهرستان‌ها اختصاص پیدا نمود و برای نخستین بار هست که بودجه‌ای به دست بانوان استانداری‌ها می‌رسد. این بودجه به بحث اشتغال بانوان و پشتیبانی از بانوان کارآفرین و بانوان سرپرست خانوار کمک خواهد کرد. اعضای فراکسیون بانوان از معاونت امور بانوان درخواست پیگیری تحقق این بودجه را دارند تا تخصیص این بودجه‌ها در حد ابلاغ باقی نماند.

در بحث ورزش بانوان نیز تصمیم های خوبی اتخاذ گردید و مبلغ ۴۰‌میلیارد تومان برای اتمام پروژه ورزشگاه آزادی بانوان اختصاص داده گردید. کلنگ این ورزشگاه از سال ۸۵ زده شده اما هنوز به اتمام نرسیده هست که در کمیسیون تلفیق ۴۰‌میلیارد تومان برای به اتمام رساندن این طرح مدنظر داشته هست. این ورزشگاه مخصوص فعالیت‌های ورزشی بانوان می باشد تا فعالیت‌های خود را در آنجا انجام دهند. امید داریم این بودجه اختصاص پیدا کرده و کار ساخت این ورزشگاه تا انتهاء سال ۹۷ به اتمام برسد. بانوان مجلس در حوزه‌های متفاوت مثل ورزش مدارس، جانبازان، آسیب‌های اجتماعی، کودکان کار و… نیز بودجه‌های خوبی در برنامه بودجه ۹۷ گنجانده‌اند. در بحث دیه بانوان و آزادی بانوان معسر نیز بودجه‌های خوبی گرفته شده هست که در سال جاری اعلام خواهند گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94577

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.