تاریخ ارسال : ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مجال ریاست جمهور به بانوان نمی رسد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، چهار سال دولت یازدهم که گذشت دو مرتبه برای شروع دولت دوازدهم «زنان» در کانون صحبت‌های دولتی‌ها جای گرفت. رئیس‌جمهور از ضرورت توجه به بانوان و در اولویت قرار دادن مسائل و مشکلاتشان اظهار کرد و اینکه «جای زن در آشپزخانه نیست.» » با تمام اینها اما نه در چهار سال نخست دولت تدبیر و امید حتی یک جلسه ستاد ملی زن و خانواده تشکیل گردید و نه در ماه‌هایی که دولت جدید مستقر شده هست. تشکیل جلسه ستاد ملی زن و خانواده اکنون به یکی دیگر از وعده‌های پژوهشگر نشده دولت مبدل شده و اکنون معاونت بانوان و خانواده دولت دوازدهم هم ناگزیر هست هر از گاهی وعده تشکیل ستاد ملی زن و خانواده را در آینده‌ای نزدیک تکرار نماید.

همین یک ماه جلو بود که معصومه ابتکار از تشکیل قریب‌الوقوع ستاد ملی زن و خانواده با حضور ریاست جمهوری اطلاع داد. معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری اعلام نمود: نگارش پیش‌نویس‌ها و سندهای مربوط مورد احتیاج این ستاد تمام ‌شده هست.
ابتکار اظهار امیدواری کرد در نخستین فرصتی که رئیس‌جمهوری داشتند برای تشکیل جلسه ستاد ملی زن و خانواده اقدام گردد.
وی بعد از چهار سال تعطیلی کار این ستاد در دولت یازدهم، در مراسم معارفه خود از احیای ستاد ملی زن و خانواده خبر داده بود؛ ماجرایی که هنوز پژوهشگر نشده و همچنان مجال رئیس‌جمهور به حضور در جلسه ستاد ملی زن و خانواده به عنوان یکی از عالی‌ترین ستادها برای پیگیری اجرای مصوبات حوزه بانوان و خانواده نرسیده هست.

  ستادی برای پیگیری مطالبات بانوان
آیین‌نامه تشکیل ستاد ملی زن و خانواده، ‌بهمن ماه ۸۹ با شش ماده در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و مصوبه این آیین‌نامه نیز در ۲۶ شهریور‌ 90 تصویب گردید. زیادی از مصوبات حوزه بانوان و خانواده مثل افزایش مرخصی زایمان و بیمه بانوان خانه‌دار از دل ستاد ملی زن و خانواده بیرون آمده هست. مصوباتی که هر چند اجرایی نشده اما موضوعاتی آرمانی در حوزه بانوان و خانواده به شمار می‌آید که در صورت اجرایی شدن می‌تواند به زیادی از چالش‌های این حوزه انتهاء دهد. ستاد ملی زن و خانواده اما می‌توانست پیگیر اجرای این مصوبات گردد اما در دولت یازدهم حتی یک بار هم این ستاد تشکیل جلسه نداد. در دولت دوازدهم نیز علی رغم تغییراتی که در حوزه بانوان رخ داد و جابه‌جایی معصومه ابتکار از ساختمان پردیسان به معاونت بانوان و خانواده و قرار گرفتن شهیندخت مولاوردی به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی خبری از دستیابی بانوان به حقوق شهروندی‌شان نیست و رئیس‌جمهور همچنان مجال نداشته تا زمانی را هم به جلسه ستاد ملی زن و خانواده اختصاص دهد.

  وعده شاید وقتی دیگر
بی‌تردید معصومه ابتکار معاون تازه‌نفس بانوان و خانواده رئیس‌جمهور که کارنامه‌ای ملایم‌تر از مولاوردی در این حوزه دارد دلش می‌خواهد تشکیل جلسه ستاد ملی زن و خانواده در زمان معاونت او رقم بخورد؛ رخدادی که بعد از پنج سال حضور دولت تدبیر و امید بر رأس کار همچنان رخ نداده هست.

  ورود فراکسیون خانواده به ماجرا
بعد از تحقق نیافتن وعده تشکیل قریب‌الوقوع ستاد ملی زن و خانواده از سوی معاونت بانوان و خانواده ریاست جمهوری در دولت دوازدهم نوبت به نمایندگان مجلس رسید تا پیگیر واقعه ی تشکیل جلسه ستاد ملی زن و خانواده گردند. در این راستا هم عده ای از نمایندگان در نامه‌ای به دکتر روحانی رئیس‌جمهوری خواستار فعال شدن ستاد ملی بانوان و خانواده گردیدند.

با شکل‌گیری فراکسیون خانواده ساز و کاری برای نظارت بر اجرای قوانین و برنامه‌ها در حوزه مسائل خانواده ایجاد شده هست و نظارت از برنامه‌های جدی فراکسیون باید باشد.
ریاست فراکسیون خانواده مجلس دهم با اهتمام بر ارزش تشکیل ستاد ملی زن و خانواده تبیین می‌کند: ستاد ملی زن و خانواده تاحالا فعالیت جدی نداشته و متوقف بوده هست.
وی می‌افزاید: در نامه‌ای از سوی عده ای از نمایندگان به دکتر روحانی خواستار فعال شدن این ستاد گردیدیم و هماهنگی‌های لازم را با معاونت بانوان و خانواده ریاست جمهوری انجام دادیم.

  نوبت به جلسه هفتم نرسید
نامه‌نگاری نمایندگان مجلس با رئیس‌جمهور هم نتوانسته تاحالا گره از بخت تشکیل جلسه ستاد ملی زن و خانواده باز کند.
در دولت دهم ستاد ملی زن و خانواده شش جلسه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و بدون شرکت رئیس‌جمهور تشکیل داد.
ششمین و آخرین جلسه ستاد ملی زن و خانواده در اردیبهشت ۹۲ برگزار گردید. در این جلسه قرار گردید کمیته تخصصی توانمندسازی، کارآفرینی و اشتغالزایی بانوان و خانواده ذیل شورای عالی اشتغال تصویب گردد. هنوز مشخص نیست هفتمین جلسه این ستاد کی قرار هست تشکیل گردد. نزدیک به پنج سال از آخرین جلسه می‌گذرد و هنوز وقت رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه این ستاد تهی نشده هست. 

مرجع: جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85233

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.