تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مجلس، نظارت را جدیتر بگیرد

مهم‌ترین وظیفه مجلس شورای اسلامی به‌عنوان یکی از ارکان کلیدی کشور، قانونگذاری، وضعیت مقررات مورد احتیاج و نظارت بر اعمال مقررات بوده و البته از دیگر وظیفه ها مجلس نظارت بر بودجه دولت و بودجه جاری کشور و بحث حول مسائل ارزشمند سیاسی،‌ اقتصادی، نظامی و فرهنگی به شمار می‌رود که هر یک در شرایط خاص محتمل هست اتفاق بیفتد.

چون پس از گذشت این سال‌ها به اندازه قدر کفایت قانون در کشور وجود دارد و اگر هم مقررات تازه در رابطه با مباحث تازه مطرح می‌شود فرع یک وظیفه مهم‌تر مجلس یعنی نظارت قرار می‌گیرد. برای مجلس ما نظارت بر اعمال مقررات موجود و نظارت بر اعمال منویات کشور از مهم‌ترین بحث‌هاست. در‌واقع مجلس بعد نظارتی ارزشمندی را بر اعمال مقررات از سوی دولت دارد. در شرایط فعلی از مراحل اولیه وضعیت قانون فراتر رفته‌ایم و مهم‌ترین وظیفه جاری مجلس نظارت بر اعمال مقررات از سوی دولت هست. بر بر اساس مرسوم اختلاف سلیقه‌ای که در کار مجلس و دولت‌ها ایجاد می‌شود از این نوع نظارت هست. ناگفته نماند که نظارت بر عرضه لایحه بودجه از سوی دولت و تنظیم بودجه و ابلاغ آن به دولت از مهم‌ترین وظیفه ها سالانه مجلس به حساب می‌آید.

برای بررسی کارکرد شایسته نمایندگان در بحث نظارت ضروری هست به مشکلاتی که نمایندگان با آن رو به رو می باشند، دقت داشت. در بسیاری از مورد ها تصمیم‌گیری مولفه‌های قدرت بیرون از مجلس مؤثر می باشند و حتی موجب جریان‌سازی در مجلس می‌شوند. این مبحث در مورد بسیاری از حوادث جاری مجلس مانند طرح پرسش از وزیران و رئیس‌جمهور، استیضاح و نظارت بر اصل بودجه و … ..

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76874

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.