تاریخ ارسال : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مجلسی در تراز انقلاب، از حقیقت تا ادعا

روزنامه جوان درج کرد: مجلس ششم با اکثریت جریان اصلاح طلبی مثال بارز مجلسی هست که بدون توجه به مشکلات کشور و دغدغه های جامعه چهار سال پرتنش و هزینه های زیاد سیاسی، اقتصادی و بین المللی را برای کشور رقم زد و دلیل اصلی کارکرد مخدوش مجلس ششم حزب زدگی و توجه به خواسته ها خود و طیف محدودی از اشخاص جامعه بود که نهایتاً منتج به آن گردید که جامعه تا سال ها به نامزدهای منسوب به این جریان اعتماد ننماید و در انتخابات های سیاسی آنان را طرد کند.    مجلس ششم اساساً اعتقادی به انقلابی گری در عرصه سیاست خارجه نداشت و مخالف رویکرد تقابل با نظام سلطه و در مقابل فراتر از تعدیل موضع های در رویارویی با غرب، خواهان عدول و چشم پوشی از برخی مؤلفه های گفتمان انقلاب اسلامی در این عرصه نیز بود.    نمایندگان مجلس ششم در رسیدگی به موضوعات و حوزه های داخلی نیز کمترین توجهی به مشکلات اقتصادی و دغدغه های معیشتی مردم نداشتند، به طوری که طی چهار سال عمر مجلس ششم کمترین لوایح، طرح و قوانین در حمایت از اقشار آسیب پذیر انجام شد و دلیل عمده آن تمرکز بر اغراض انتزاعی و صرفاً جناحی بود، البته سال های بعد از دولت اصلاحات و مجلس اصلاحات(مجلس ششم) بسیاری از شخصیت های معروف این طیف یکی از دلایل رویگردانی مردم از جریان خودی را بی توجهی به خواسته ها اقتصادی و معیشتی مردم عنوان کرده اند.    برخی نمایندگان مجلس دهم در برخی وجوه رفتاری و کارکردی از مجلس ششم تقلید می کنند که ارزشمند ترین آن حاشیه سازی از تریبون مجلس می باشد، به نوع ای که رسانه های فارسی زبان غربی برای تخریب و تخطئه نظام از اظهارات این نمایندگان بهره گرفته اند و آن را دلیلی مستند برای ناکارآمدی نظام اسلامی می دانند.    اگر از سلفی گرفتن برخی نمایندگان مجلس با فدریکا موگرینی و حواشی دامنه دار آن در سطح رسانه های داخلی و بین المللی چشم پوشی کنیم نمی توان از نطق های تخریبی برخی نمایندگان مجلس به راحتی گذشت، آنجا که محمود صادقی نماینده لیست امید با ادبیاتی تخریبی از یکسو مجلس شورای اسلامی را تخریب و از سوی دیگر شورای نگهبان را تخطئه می کند.    این نماینده مجلس که موضع گیری های بدون سند وی در طول دو سال گذشته منتج به بهره برداری رسانه های فارسی زبان جهت مبارزه با حاکمیت اسلامی بود، در موضع گیری اخیر خود که با حواشی فراوانی نیز همراه گردید از تریبون مجلس می گوید : « آیا مجلس عصاره فضایل ملت است؟ ما عصاره فضایل شورای نگهبان هستیم.»  »  نماینده تهران اضافه کرد: «ممکن هست تعداد ای بگویند ردصلاحیت های شورای نگهبان برطبق مصلحت اندیشی و خیراندیشی هست، اما همین مبحث مانع از حضور نمایندگانی با جسارت لازم برای برخورد با فاسدان در مجلس شده هست.» » حاشیه سازی گاه و بی گاه محمود صادقی در حالی هست که مشکلات مجلس دهم فراتر از چنین مباحثی هست، کمااینکه در هفته اخیر شایعه افزایش حقوق ۷۰ درصدی نمایندگان مجلس (که با موضع علی لاریجانی رئیس مجلس نیز رو به رو شد) در بودجه سال ۹۷ نیز با واکنش های منفی جامعه رو به رو گردید.    محور انتقادات از مجلس دهم آن هست که در شرایطی که جامعه با مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی روبه رو هست و طبق بودجه سال ۹۷ باید در انتظار حذف یارانه نان، گرانی بنزین و افزایش حامل های انرژی بود و همچنان با بیکاری، تورم و رکورد سروکار دارا باشد، چرا منتخبان مردم در مسیر کاهش چنین مشکلاتی اقدام نکرده و بدون توجه به دغدغه های مردمی به افزایش بودجه مجلس توجه می کنند.
 
قانونی کردن درآمدهای نامتعارف

  برخی تصمیمات مجلس دهم پیش از این نیز با انتقادات فراوانی همراه گردید من جمله اینکه «بر اساس یکی از مصوبات مجلس سقف حقوق مدیران ۲۴ میلیون تومان شد»؛ تصمیمی که با اعتراضات مردمی نیز رو به رو گردید آن هم در حالی که تاکنون گلایه های ناشی از عدم برخورد مجلس، دیوان محاسبه های، دولت و قوه قضائیه با نجومی بگیران دولت فروکش نکرده بود.
تصمیمات اینچنینی در حالی از سوی مجلس دهم تاکنون اتخاذ شده هست که طبق اصل ۳ قانون اساسی بند ۱۴ حاکمیت اسلامی و من جمله مجلس شورای اسلامی باید از اقداماتی که منتج به تضعیف «اصل برابری» در جامعه می گردد، پرهیز کند: «دولت‏ جمهوری اسلامی‏ ایران‏ موظف‏ است‏ برای‏ نیل‏ به‏ اهداف‏… همه‏ امکانات‏ خود را برای‏ امور زیر به‏ کار برد: … تأمین‏ حقوق‏ همه‏ جانبه‏ اشخاص از زن‏ و مرد و ایجاد امنیت‏ قضایی‏ عادلانه‏ برای‏ همه‏ و تساوی‏ عموم‏ در مقابل قانون» یا در اصل ۸۴ می آید: «هر نماینده‏ در مقابل تمام‏ ملت‏ مسئول‏ است‏…»
»علاوه بر این ۹فصل از ۴ فصل قانون اساسی و۲۶ اصل آن، بر اصل عدالت پایه گذاری شده هست، بعنوان مثال در اصل۱۲۱ در بخشی از متن سوگندنامه رئیس جمهوری می آید: «. . . »   «»   «اصل اجرای عدالت» و «ایجاد برابری و برطرف تبعیض» من جمله اصول ارزشمند و حذف ناشدنی قانون اساسی می باشد  و مجلس موظف هست طبق این قانون تصمیمات خود( من جمله در بودجه سال ۹۷) خود  را اتخاذ نماید  و بر همین اساس بحث افزایش حقوق نمایندگان نسبتی با اغراض عالیه نظام اسلامی و خواسته ها جامعه ندارد.
 
انتظارات از مجلس دهم چقدر برآورده شده است؟

  عملکرد مجلس دهم در حالی از برخورد با مفاسد و رانت خواری گرفته تا مواجهه انقلابی با نظام سلطه و توجه به خواسته ها مردمی مورد خورده گیری هست که حضرت امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی مؤلفه های مهمی را برای مجلس در تراز  انقلاب اسلامی ایران بیان می کند، من جمله آنکه حضرت امام در مورد ضرورت توجه مجلس و دولت به اقشار آسیب پذیر می فرمایند: «آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز هست که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آ آن روزی که رئیس جمهور ما خدای نخواسته، از آن خوی کوخ نشینی بیرون برود و به کاخ نشینی توجه بکند، آن روز هست که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او ارتباط دارند، پیدا می گردد. آ آن روزی که مجلسیان خوی کاخ نشینی پیدا کنند خدای نخواسته و از این خوی ارزنده کوخ نشینی بیرون بروند، آن روز هست که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.   مجلس های ما مملو از کاخ نشین بود و در بینشان معدودی بودند که از آن کوخ نشین ها بودند و همین معدودی که از کوخ نشین ها بودند از خیلی از انحرافات جلو می گرفتند و سعی می کردند برای جلوگیری» یا مقام معظم رهبری نیز در دیدار با نمایندگان مجلس دهم بخشی از اولویت های این مجلس را اینگونه عنوان می کنند: « گرچه برخی ناشی گری ها انجام گردید و برخی موضع های و گفت وگو های منفعلانه، دشمن را در استفاده از حربه تحریم، تشجیع کرد اما باید مشکلات اقتصادی به ویژه رکود و اشتغال حل گردند و صِرفِ گفت وگو، فایده ندارد.»  »  ایشان حل مبحث رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویت های اصلی و بسیار ارزشمند در بخش اقتصاد برشمردند و خاطرنشان کردند: «خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر هست، بنابراین باید برای حل این مشکل، کارهای جدی صورت پذیرد.» » ایشان همچنین در ادامه می فرمایند: « قاچاق همچون خنجری به پشت نظام هست که مبارزه با آن هم ساده نیست اما دولت باید با این پدیده شوم برخورد کند و مجلس نیز پشتوانه این برخورد باشد.» آن چیزی که باید مورد سوال قرار گیرد این مساله هست که رویکرد و کارهای مجلس دهم در دو سال گذشته چه میزان با اغراض انقلاب و خواسته ها حضرت امام و مقام معظم رهبری تطابق داشته است؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79770

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.