تاریخ ارسال : ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مجلس آمادگی تصویب بنزین ۱۵۰۰ تومانی را ندارد

خبرگزاری ایسنا: یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اظهار کرد: دولت و مجلس قدرت رزمایش بر روی بودجه ای که بالای ۹۰درصد آن جاری هست را ندارند. ما متاسفانه شعار میدادیم که میخواهیم دولت را کوچک کنیم ولی چون توان نداریم با تولید و توسعه اشتغال زایی کنیم بنابراین وادار می گردیم استخدام دولتی دارا باشیم وبا این کار ظرفیت دولت را بالا می بریم.

عبدالرضاهاشم زائی در مورد لایحه بودجه ۹۷ اظهار کرد: متاسفانه بودجه ما زیادتر صرف بودجه جاری می گردد و بودجه عمرانی زیر ۱۰درصد هست و این عامل موجب شده کار فراوانی از دست ما برنیاید. هنگامی که ما وادار هستیم ۹۰درصد بودجه را صرف مصارف جاری کشور و حقوق پرداخت کنیم بالاخره کمتر از ۱۰درصد بودجه برای مصارف عمرانی باقی خواهد ماند. هر بخش از بودجه و درآمدها هم اگر تحقق پیدا نکند، دولت وادار هست از بودجه عمرانی کم کند؛ چراکه نمی گردد حقوق کارمندان و بازنشستگان را پرداخت نکرد. به همین سبب دولت و مجلس قدرت رزمایش بر روی بودجه ای که بالای ۹۰درصد آن جاری هست را ندارد.

وی با اظهار این که «ما شعار می دادیم که میخواهیم دولت را کوچک کنیم اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد» مدعی گردید: من سال ها مدیر عامل کمپانی ملی صنعت ها مس ایران بودم. تا وقتی که دولت  برای ظرفیت بالای بیکاران نتواند از طریق  تولید و توسعه اشتغال ایجاد کند؛ وادار هست استخدام ها دولتی دارا باشد و با این کار ظرفیت دولت نیز افزایش می یابد و در پی آن زیادتر درآمد ها صرف بودجه جاری می گردد و دست ما هم تنگ می گردد.

وی در مورد حقیقی بودن لایحه بودجه ۹۷  نیز اظهار کرد: ریاست جمهور اظهار کردند که لایحه بودجه طبق کارکرد سال گذشته نوشته شده هست. اگر اینطور باشد و تحقق درآمدها را نیز صد در صد در نظر دریافت کنیم، قاعدتا بودجه لازم هست بالای ۹۰درصد حقیقی باشد. ولی بعضی از درآمد ها مثل فروش کارخانجات و اموال دولتی هیچ سالی به طور کامل تحقق پیدا نکرده اند. در مورد درآمد حاصل از نفت نیز حدس می گردد که نرخ نفت در حدود ۵۵ الی ۶۰دلار در جهان بر جای بماند اما محتمل هست تحولاتی در نرخ آن ایجاد گردد که بعضا طبیعی هست و دست ماهم نیست. ما لازم هست ارزیابی کنیم و ببنیم که آیا واقعا بودجه طبق کارکرد نوشته شده هست یا نه. بودجه به کمیسیون تلفیق می رود و در آنجا تحولاتی خواهد کرد. پس از تصویب در کمیسیون تلفیق مشخص می گردد که چقدر به حقیقت نزدیک هست.

این عضو کمیسیون کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در ارتباط با مشکلات لایحه بودجه اظهار کرد: سه برابر کردن خدمات خارج شدن مسافر منطقی نیست. در مورد افزایش نرخ بنزین نیز نمی دانم که بنزین ۱۵۰۰تومانی به تصویب مجلس برسد یانه. در حال حاضر لایحه بودجه جدید وارد مجلس شده هست و مجلس نیز جوش به نوع ای نیست که این مورد ها را تصویب کند.

هاشم زائی اظهار کرد: اگر بودجه طبق کارکرد سال قبل باشد و اعداد بودجه به کارکرد سال ۹۶ نزدیک باشد، من معتقدم بودجه حقیقی تر می باشد. بعضی از اعدادی که ما حدس می کنیم مثل سرمایه گذاری بیرونی فاینانس یا یوزانس یا سرمایه گذاری مستقیم، به شرایط سیاسی و بین المللی ما بستگی دارد و بنابراین گاهی وقت ها این اعداد حدس شده تحقق پیدا نمی کند. متاسفانه در کشور نمی گردد اظهار دیدگاهی کرد که اکثر از ۹۰درصد به حقیقت نزدیک باشد.

وی با اشاره به لطمه هایی که حقیقی نبودن بودجه به اقتصاد و مدیریت کشور وارد می کند نیز افزود: حقیقی نبودن بودجه سبب بالا رفتن استغراض و نقدینگی می گردد. در چهار سال گذشته نقدینگی چند برابر گردید. یکی از مسائلی که در بودجه باتوجه به نقدینگی و مقدار ارزی که داریم دیده نشده هست، همین مساله هست. نرخ ارز لازم هست تک نرخی گردد. میزان آن را نمی گردد اظهار کرد اما باتوجه به نقدینگی که داریم من معتقدم که اگر ارز تک نرخی نشود، رانت ایجاد می گردد. مابه تفاوت یک دلار بین ارز دولتی با ارز آزاد رانت ایجاد می کند.    نباید واحد های صنعتی، تولیدی یا تجاری ارز کنترل شده ۳۵۰۰ تومان در اختیارشان قرار بگیرد ولی ارز در بازار حدود ۴۰۰۰ تومان باشد؛ چراکه اشخاصی که به هر شکلی دسترسی به تهیه ارز دارند توان دارند یک رانت کلان ایجاد کنند. یکی از مسائلی که شهامت قصد دارد که دولت ها آن را انجام دهند این هست که نرخ ارز را حقیقی و تک نرخی کنند.
وی در مورد میزان تحقق یافتن بودجه ۹۶ نیز ابراز عقیده کرد: بودجه ۹۶ در بخش عمران تحقق نیافته هست و حدس می گردد تا انتهاء اسفند نیز ۲۳ الی ۲۴ درصد زیادتر تحقق پیدا نکند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79880

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.