تاریخ ارسال : ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مجلس عزاداری یا سورهمنشینی؟!

روزنامه جوان: دکتر لاریجانی به جهت فردی هم با هوش است و هم محافظه کار، از نگاه بنده اصلاح‌طلبان ناب هیچ موقع پشت سر او قرار نخواهند گرفت، هر چند او را برای چانه‌زنی در درون نظام از روحانی موثرتر می‌دانند.  انتشار تصاویر وی در کنار خاتمی در حسینیه جماران-که خیلی‌ها را متعجب کرد- را نمی‌توان با گزینه در دام یا طراحی افتاد تفسیر کرد. زیرا او می‌داند به کجا دعوت شده است و ترکیب جلسه در جماران چگونه است. حتی اگر اطلاعات میدانی هم نداشت اصل موضوع برایش روشن بود اما چرا چنین کرد؟
۱-ممکن است نتوانسته دعوت سید حسن را رد کند اما براین باور بوده که در مکانی متفاوت می‌نشینم ولی در عمل نشده است.  ۲-ممکن است سناریو سازان، خاتمی را دیرتر وارد جلسه کرده باشند و کنار وی قرار داده باشند و در حضور حاضران جابه‌جایی بعدی به صلاح نبوده است.  ۳ -ممکن و محتمل است این هم قاب شدن با اطلاع از قصد جبران خاتمی و تعدیل حصر رسانه‌ای وی باشد و لاریجانی با آگاهی از این خبر درصدد پیشتازی و بهره برداری برای خود باشد.  ۴-محتمل است که لاریجانی برای۱۴۰۰دنبال جابه‌جایی سبد رأی باشد زیرا تجربه۱۳۸۴نشان داد سبد مدنظر خالی است بنابراین در صدد است شعاع جامعه مدنظرش را گسترش دهد و احساس می‌کند بوکس خوردن از حزب اللهی‌ها در این مسیر نه تنها ضرری ندارد که سود آور هم هست.  اما آنچه حتمی و قطعی است لاریجانی از بعد فکری و معرفتی اصلاح‌طلب نخواهد شد اما برای مهندسی ذهنی و ادراک‌سازی با هدف حرکت به سمت یک سبد بزرگ تلاش می‌کند.  در حال حاضر افکار عمومی از وی انتظار دارد توضیح ‌ بیّن بدهد که آیا حضور او در کنار سران فتنه، ناخواسته بوده یا حساب‌شده و برنامه‌ریزی شده بوده است؟!

نماینده‌ای که فرق جنگ و دفاع را  نمی‌داند

خرید تبلت و ماشین جدید برای اعضای شورای شهر تا چند روزی بحث رسانه‌ها بود و هنوز فروکش نکرده، اعتراض برخی اعضا به کمک شهرداری تهران به هیئت‌های مذهبی و عزاداری اباعبدالله علیه السلام جنجالی راه انداخت. هنوز موضوع برخورد بی ادبانه یک عضو شورای شهر با موضوع کمک شهرداری به هیئت‌های مذهبی حل نشده بود که توئیت حجت نظری، عضو شورای شهر تهران در مورد هفته دفاع مقدس خبرساز شد.   او در توئیتی عجیب نوشت: «جنگ تحمیلی بنامیم یا دفاع مقدس، تفاوتی در عمق فاجعه و رنجی که بر این مملکت و ملت گذشته ایجاد نمی‌کند. جنگ و جنگ طلبی مذموم است. »  او در حالی دفاع هشت ساله ملت ایران را همپای جنگ طلبی دانست که اساساً در ادبیات سیاسی و نظامی جهان میان متجاوز و مدافع در جنگ نظامی تفاوت بنیادین قائل هستند و شاید حجت نظری اصلاً نداند چرا برای ایران مهم بود که حتماً توسط یک نهاد رسمی بین‌المللی عراق به عنوان آغازگر جنگ با ایران شناخته شود. از سویی برای ملتی که مورد حمله قرار گرفته، دو راه بیشتر نمی‌توان متصور شد؛ یا هر نوع جنگ را مذموم بدانند و اسلحه را به کناری نهند یا دلاورانه از حق خود دفاع کنند، گرچه این دفاع مستلزم جنگی همه جانبه باشد. مذمت تجاوز و دفاع در یک سطح یکسان، از قضا راه را بر تجاوز باز می‌کند و نتیجه‌اش صلح نیست، بلکه جنگ بیشتر علیه مظلومان است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=66658

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.