تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مجید انتظامی و ۴۰ سال فعالیت هنری اش

هفته نامه همشهری جوان – سعیده نیک اختر: خیلی ها انتظامی را با آهنگ هایی که ساخته می شناسند. ساز کلیدی این آهنگساز سرشناس، «اوبا» است و سالها است تعلیم موسیقی می کند. مجید، فرزند بزرگ عزت الله انتظامی، بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر است. او از کودکی به موسیقی علاقه مند بود و در هنرستان موسیقی زیر نظر نهایت پورتراب و ثمین باغچه بان دوره دید. نخستین نت موسیقی اش را زیر نظر استاد پورتراب درج کرد. مدتی بعد برای معالج کلیه اش راهی آلمان گردید و بنا بر سفارش پدر، همان جا تحصیلات دانشگاهی موسیقی را زیر نظر آهنگساز سرشناس «کارل اشتاین» دنبال کرد.

نشان از پدر

مجید انتظامی و پدرش عزت الله انتظامی

پس از چهار سال از «کنسرواتوار» برلین فارغ التحصیل گردید. همان جا با ارکستر سمفونیک های برلین و «فیلارمونیک» آلمان مشارکت می کند اما سال ۱۳۵۳ به ایران بازگشته و در ارکستر سمفونیک تهران استخدام می گردد. همزمان در دانشگاه تهران و مدرسه عالی موسیقی تعلیم هم می کند. آن سال قطعاتی را برای محور پرورش فکری می سازد. سال ۱۳۵۶ نخستین موسیقی عکسی را برای کار کوتاه «زال و سیمرغ» درج کرد. نخستین موسیقی فیلمش هم برای فیلم سینمایی «سفر سنگ» بود. انتظامی از پرکارترین آهنگسازهای کشورمان است که ضمن تعلیم، از سال ۵۰ تا کنون بیشتر از ۸۰ موسیقی متن فیلم و سریال ساخته.

از آثار دیگرش ساخت ۱۰ موسیقی صحنه ای است که در اجرایش به عنوان نوازنده حضور داشته. انتظامی برای چهار فیلم پیروز سیمرغ بلورین فجر شده است و سال ۸۹ به عنوان چهره ماندگار معرفی گردید. سال ۹۳ به عنوان جهادگر عرصه فرهنگ و هنر نشان افتخار دریافت نموده است. همسر انتظامی، آذرنوش صدر سالک، نوازنده چنگ، پیانو و مدرس موسیقی است که در هنرستان موسیقی با او آشنا شوید و ازدواج کرد. گلنوش انتظامی نوازنده و فیلمساز است و سروش پس از اخذ مدرک دکترای موسیقی از وین، موسیقی فیلم می سازد.

نشان از پدر

۱۳۵۶؛ ۳۰ سالگی

عزیمت سنگ

انتظامی سی ساله بود که نخستین موسیقی فیلم را برای عزیمت سنگ ساخت. عزیمت سنگ یازدهمین فیلم کیمیایی است. زیادتر موسیقی فیلم های کیمیایی را تا پیش از این اسفندیار منفردزاده ساخته بود اما این آشنایی علت ساخته شدن موسیقی عزیمت سنگ گردید.

۱۳۵۷؛ ۳۱ سالگی

ازدواج با صدر سالک

مجید انتظامی سی و یک ساله بود که با آذرنوش صدر سالک از مدرسان مدرسه موسیقی ازدواج کرد. صدر سالک از دوازده سالگی وارد گروه کر تلویزیون گردید. او از سنین پایین تر زیر نظر معلمان بیگانه ساز هارپ را تعلیم دید و رسما از هجده سالگی با ارکستر سمفونیک تهران کارش را شروع نمود. از آن زمان تا به امروز چیزی نزدیک به ۴۰ سال می گذرد. صدر سالک آن طور که خودش می گوید طی این سال ها در کنار مجید انتظامی در موسیقی کار کرده و فعالیت خود را در راستای های متفاوت جدا و مجزا از همسرش نمی داند، با این که صدر سالک تنها نوازنده ساز هارپ در ایران است همچنان خود را دستیار مجید انتظامی می داند.

نشان از پدر

مجید انتظامی و همسرش آذرنوش صدر سالک

۱۳۶۲؛ ۳۶ سالگی

بچه های کوه آلپ

در جمعی یکی از دوستان انتظامی با حسرت به وی گوشزد می کند که ببین بیگانه ها چه هوش و استعدادی دارند. از ساز ایرانی سنتور به خوبی در کارهایشان استفاده می نمایند و خود ما چنین کاری نمی کنیم. بعد اشاره به ساخت موسیقی انیمیشن بچه های کوه آلپ می کند. انتظامی آهی می کشد و به دوستش می گوید: «خیلی غصه نخور. این موسیقی را خود ما ایرانی ها ساخته ایم.» بعد در مورد ساخت این موسیقی برای دوستش توضیح می دهد که کار خود انتظامی بوده!

۱۳۶۲؛ ۳۸ سالگی

بای سیکل ران

» بعد در مورد ساخت این موسیقی برای دوستش توضیح می دهد که کار خود انتظامی بوده!انتظامی برای دوازدهمین موسیقی فیلمی که ساخته بود توانست پیروز سیمرغ بلورین جشنواره فجر هفتم گردد. موسیقی «بای سیکل ران» با توجه به موضوعش که کوشش یک مرد افغان برای تامین هزینه معالجه همسرش است، ساخته گردید. موسیقی بومی که با حس و حال بازیگر تماما جور بود.

۱۳۶۶؛ ۴۰ سالگی

ترن

بیان می کنند چهل سالگی سن پختگی است و زیادتر آدم ها خوب ترین آثارشان را در این سن خلق می کنند. انتظامی هم از این امر مستثنی نبود. وقتی موسیقی «ترن» ساخته گردید، خیلی ها من جمله منتقدان و داوران فجر، متوجه آن نشدند و انگار آن را نشنیدند اما مدتی بعد خیلی ها موسیقی ترن را زمزمه کردند و با آن آواز قرائت کردند.

نشان از پدر

۱۳۷۱؛ ۴۵ سالگی

از کرخه تا راین

خیلی ها وقتی این فیلم را نگاه کردند با موسیقی اش گریستند. این قدر این موسیقی ملودرام، احساسی و سوزناک بود که غم موضوع را برای بیننده دوچندان کرد. این دومین مشارکت حاتمی کیا و انتظامی بود. انتظامی برای فیلم «وصل نیکان» هم موسیقی ساخته بود که چندان مورد توجه قرار نگرفت اما از کرخه تا راین این خصوصیت را داشت که فاصله بین موسیقی و موضوع به دست کم دست یافته بود و تماما بر هم منطبق شده بودند. ضمن این که از انگشت شمار دفعاتی بود که انتظامی از گیتار برقی در کارش استفاده نمود اما چون استفاده بجایی بود، خیلی ها متوجه اش نشدند. انتظامی برای ساخت این موسیقی پیروز دیپلم افتخار فجر یازدهم گردید. این موسیقی مکررا در تلویزیون به دستاویز های متفاوت پخش گردید. سال ۷۱ سال پرباری برای انتظامی بود و برای هفت فیلم دیگر غیر از «از کرخه تا راین» موسیقی ساخت.

۱۳۷۲؛ ۴۶ سالگی

روز واقعه

سال ۷۲ اتفاق خوبی برای انتظامی افتاد؛ موسیقی فیلمی به وی پیشنهاد گردید که مدت ها ذهنش را درگیر کرده بود. خصوصا این که پدرش هم در این فیلم بازی می کرد. برای پیدا کردن ملودی و نزدیک شدن به حال و هوای آن روزهای کربلا در سال ۶۱ هجری، انتظامی مدت ها فکر کرد و نت های بسیار درج کرد اما هنوز موسیقی اش چیزی کم داشت. انتظامی در خاطراتش گفته: «سراغ مادرم رفتم و از او خواستم هرچه قابلمه روحی و فرسوده دارد به من بدهد. بعدا وقتی موسیقی ساخته گردید و مادرم آن را شنید، تازه متوجه گردید قابلمه هایش به چه کار آمده است!» انتظامی برای ساخت موسیقی متن روز واقعه شهرام اسدی، پیروز سیمرغ بلورین فجر سیزدهم گردید.

۱۳۷۴؛ ۴۸ سالگی

بازمانده و بوی پیراهن یوسف

سال ۷۴ زنده یاد سیف الله داد فیلم «بازمانده» را در مورد رژیم اشغالگر قدس و مقابله فلسطینی ها، طبق رمانی به اسم «بازگشت به حیفا» ساخت؛ فیلمی که تمام بازیگران آن عرب زبان بودند و بسیار به حقیقت نزدیک بود. انتظامی برای این فیلم موسیقی متنی با تم موسیقی عربی درج کرد که ماندگار گردید. آن سال موسیقی دیگری برای حاتمی کیا درج کرد که هنوز خیلی ها آن را زمزمه می کنند. به نظر می آید انتظامی موسیقی بوی پیراهن یوسف را با تمام احساسش از عمق دلش درج کرد که این قدر خوب حال دایی غفور، راننده تاکسی منتظر فرزند آزاده اش را نمایش داد. صدای غالب موسیقی این فیلم، صدای سوت کشیدن با دهان بود که در زمان خودش موسیقی بی مثل و نویی گردید. انتظامی معتقد بود سوت نزدیک ترین آوا به آوای ذهنی آدم است.

۱۳۷۵؛ ۴۹ سالگی

تنهاترین سردار

انتظامی برای سریال فخیم زاده موسیقی ساخت. این از انگشت شمار دفعات در اقدامات انتظامی بود که کلام همراه موسیقی می گردید. محمد اصفهانی تیتراژ تنهاترین سردار را قرائت کرد که روی موسیقی انتظامی خیلی خوب سوار گردید. انتظامی پس از روز واقعه نمایش داد که جنس اقدامات تاریخی را خوب می شناسد و توان دارد برایشان موسیقی همراه کننده ای بسازد که به روایت کمک کند. موسیقی این فیلم به نحو آلبوم به بازار ارائه و پخش گردید.

۱۳۸۰؛ ۵۴ سالگی

من ترانه ۱۵ سال دارم

انتظامی شش سال موسیقی فیلم نساخت و زیادتر درگیر ساخت موسیقی سمفونی بود. سال ۸۹ برای فیلمی از صدرعاملی موسیقی ساخت که خیلی سر و صدا کرد. صدرعاملی برای این فیلم اجتماعی، سیمرغ بلورین گرفت. فیلمنامه او نقش اول زن فیلم هم پیروز پاداش گردیدند. « «من ترانه ۱۵ سال دارم» در زیادی از جشنواره های بین المللی پاداش گرفت. با این که موسیقی این فیلم پاداش نگرفت اما ساختاری روایی و موازی با متن و قصه داشت.

نشان از پدر

۱۳۸۱؛ ۵۵ سالگی

دیوانه ای از قفس پرید

سال ۸۱ انتظامی درگیر سومین فیلم احمدرضا معتمدی گردید که ساختاری فلسفی داشت. پدرش عزت الله بهمراه نیکی کریمی و پرویز پرستویی در این فیلم بازی می کرد. « «دیوانه ای از قفس پرید» پیروز سه سیمرغ بلورین گردید که یکی از سیمرغ ها مربوط به مجید انتظامی برای موسیقی فیلم بود. سیمرغ های دیگر به خوب ترین بازیگر زن و خوب ترین فیلم تعلق گرفت.

۱۳۸۲؛ ۵۶ سالگی

نبرد

انتظامی موسیقی این فیلم را خیلی دوست دارد و آن را یکی از خوب ترین کارهایش می داند. آلبوم موسیقی فیلم «دوئل» دارای ۲۰ قطعه موسیقی است. نبرد احمدرضا درویش، یکی از پرهزینه ترین موسیقی های فیلم را دارد و برای صداگذاری اش به روش دالبی ساراند، زحمت زیادی کشیده گردید. در کارنامه کاری انتظامی این موسیقی به لحاظ اکشن بودن، کاری فرق دارد و هیاهوی زیادی دارد. نبرد در جشنواره فجر بیست و دوم پیروز نه سیمرغ گردید.

۱۳۹۰؛ ۶۶ سالگی

کلاه پهلوی

انتظامی برای نخستین بار برای تاریخ دوران پهلوی سفارش ساخت موسیقی گرفت. ضیاءالدین دری، زیادتر این سریال را در شهرک سینمایی غزالی و یکی از روستاهای اطراف ساوه فیلمبرداری کرد. این سریال که زیادتر در مورد نفوذ فرانسوی ها به مدرسه ها ایران و تغییر پوشش ایرانی هاست، رگه هایی از شیفتگی به سبک زندگی اروپایی ها را نشان می دهد که همه این ها در شکل گیری موسیقی سریال بی تاثیر نبوده. انتظامی پس از «کلاه پهلوی» برای مجموعه دیگری موسیقی متن نساخت.

• • سال ۶۶ انتظامی برای سریال گرگ های میرباقری موسیقی ای با تم حماسه، عشق و نا عدالتی ساخت.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95687

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.