تاریخ ارسال : ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۲۳:۴۳ 1 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

محرم در جبهه ها؛ سوز و گداز عزاداری بسیجی‌ها چیز دیگری بود

همان سنت و برنامه‌های عرفی که در شهر انجام می‌شد در جبهه هم برقرار بود، برنامه‌ها را مانند برنامه‌های شهر برگزار می‌کردند ولی سوز و گداز عزاداری بچه بسیجی‌ها چیز دیگری بود.

به گزارش شلمچه نیوز، دهه اول محرم  عزاداری جبهه جذاب بود. اگر در چادرها بودند، چادر را به سلیقه خودشان سیاهی می‌زدند و اگر مثلا مقر لشگر و داخل ساختمان و یا چادرها استقرار داشتند آنجا را سیاه‌پوش می‌کردند.

۸۵۰۷۲۱۴۸۱۸۱۹۵۰۳۶۷۲۵۱

خوب در خط مقدم خبری از آرد و این‌جور چیزها نبود. یکی از بچه‌های اصفهان با خودش گز آردی آورده بود که با همان آرد، حلوا درست کردند. به هر ترتیب که بود برنامه‌ها را مانند برنامه‌های شهر برگزار می‌کردند ولی سوز و گداز عزاداری بچه بسیجی‌ها چیز دیگری بود.

ابداع نوحه و مرثیه و سبک در جبهه خیلی زیاد ثیه و سبک در جبهه خیلی زیاد بود، سبک‌های خاصی که حماسی بود و به فضای جبهه می‌خورد. مثلا شعارهای صبحگاه که بچه‌ها با‌ آن می‌دویدند متناسب با ایام محرم سروده می‌شد و به جای شعارهای حماسی صرف که هیچ محتوایی هم ندارد، ذکر و مدح اهل‌بیت می‌گفتند. البته در ایام دیگر سال هم چیزی جز شعارهای مذهبی در برنامه صبحگاه بسیجی‌ها نبود. مثلا فرازهایی از دعای جوشن کبیر را در دویدن صبحگاه زمزمه می‌کردند.

۱۱۹۱۷۱۲۳۹۳۳۲۰۰۵۶۲۱۸۸۵۲۲۵۷۹۲۵۲۱۳۶۱۱۰۸۲۳۳۳۱

عصرها و نزدیک به اذان مغرب از بلندگوی تبلیغات لشکر و یا گردان ها صدای مداحی آهنگران فضا را رنگ و بوی دیگری می داد و رزمندگان در گوشه ای خلوت می کردند و عجیب با خوشان نجوا می کردند.

۳۹wf4q6ntskmxhqq9z2a

روزهای تاسوعا و عاشورا، اربعین و ۲۸صفر مانند جاهای دیگر دسته‌های عزاداری گردان‌ها به راه می‌افتاد و به حسینیه ها می‌آمدند و عزاداری می‌کردند، اگر در کرخه بود گردان‌ها در دسته‌های عزاداری که علم و کتل و پرچم داشتند، از محل استقرار خود به محل وسیعی که صبحگاه‌های مشترک گردان‌ها برگزار می‌شد، می‌آمدند.

در هر صورت همان سنت و برنامه‌های عرفی که در شهر انجام می‌شد در جبهه هم برقرار بود، یکبار یکی از عملیات‌ها با مناسبتی همزمان شده بود و بچه‌ها تصمیم گرفتند حلوای نذری بدهند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=3076

  • سابقی طارق ۱۳۹۴-۰۷-۲۲ - ۲۳:۵۷ - پاسخ دادن

    در جبهه های دفاع مقدس و قبل از عملیات ها نیز همانند محرم رزمندگان سرمست از عشق حسینی(ع) به راز و نیاز با پروردگار می پرداختند. و دعایشان شهادت و همنشینی با امیرالمومنین و سیدالشهدا بود.

  • دیدگاه شما

    معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.