تاریخ ارسال : ۰۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۲۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

محرم و مداحان در ایام دفاع مقدس لشکر ویژه ۲۵ کربلای مازندران

سراسر جبهه ها در ایام دفاع مقدس از حادثه کربلا الهام گرفته بود عطر و بوی محرم و اباعبدالله الحسین علیه السلام فضای جبهه ها را فرا گرفته بود.

به گزارش شلمچه نیوز، تقارن ماه محرم و آغاز گرامیداشت هفته دفاع مقدس خود حال و هوای جبهه و ایام دفاع مقدس را در بین جاماندگان از غافله شهدا تداعی می کند که در آن ایام هر گردان مستقر در جبهه به طور جداگانه حسینیه درست می کردند و به برپایی عزاداری می پرداختند. اگر در تمام ایام، جبهه حال و هوای کربلا داشت اما محرم گویی به کربلا نزدیکتر می شدی و کل یوما عاشورا و کل ازضا کربلا را به خوبی حس می کردی و این حال و هوا در همه منطقه متفاوت بود.

در خط حمله فرصت عزاداری نبوده و اگرچه رزمندگان به هرشکلی که بود سعی می کردند عزاداری کنند و حقیقتا دشمن از محرم و تاسوعا و عاشورا وحشت داشت. نوع عزاداری ها در میان لشکرهای جبهه متفاوت بود و این عزاداری اگر به لحاظ فضای ظاهری سنگرها و چادرها به یک شکل بود اما سنت های عزاداری هر لشکر و گردان بسته به استان و شهرها بوده است.

لشکر ۲۵ کربلا که به مازندرانی اختصاص داشت پادگان های شهید جعفرزاده اندیمشک، شهید بیگلوی هفت تپه، شهید بهشتی و شهید رجایی اهواز در ایام ماه محرم حال و هوای دیگری داشت.

یکی از مداحان معروف این لشکر را می توان حاج علی قلی تبار نام برد که سوز و گداز مداحی سال ۶۵ وی در شهید بیگلو بسیار حزن انگیز و تاثیرگذار بود و عمده رزمندگانی که در این عزادری در آن شب حضور داشتند بعدها به شهادت رسیده بودند.

علی قلی تبار

قلی تبار رزمنده بابلسری بود که بعدها پاسدار شد و عاشقانه مداحی می کرد و سبک خاص خودش را داشت و بیشتر مداحی وی رک و بی پرده بود که یکی از مهمترین مداحی حماسی وی در سال ۶۶ در هفت تپه مقر لشکر ویژه ۲۵ کربلا خوانده شد که با شعر “ای انصار دین خدا حمله ای دیگر کنید” شروع می شد.

وی در پشت جبهه ها هم در بین مداحی به مسئولین استان می تاخت و جمله معروف او که “یقه شیخی های خر مقدسی که سال های سال پیشانی رو سجده گذاشته اید اما یکبار رنگ جبهه ها را ندیده اید…” بود و در آن زمان وی تندرو خطاب می شد اما در این سال ها به ناگهان چهره اصلاح طلبی را به خود گرفت!

شاید سرنوشت این مداح خوب جبهه ها به پیش بینی شهید باکری که رزمندگان پس از جنگ به سه دسته تقسیم خواهند شد، گره خورده است.

 

سیدمجتبی علمدار هم مداح بود اما بعد از جنگ، با یاد و خاطره همرزمان شهیدش زندگی می کرد از دوری آنان سخت آزرده خاطربود و در همه مداحی ها آرزوی وصال آن راه یافتگان شهید را داشت.

شهید سیدمجتبی علمدار

شهید سید مجتبی علمدار اهل ساری بود و سابقه فرماندهی گروهان سلمان از گردان مسلم ابن عقیل یکی از گردانهای خط شکن لشکرویژه ۲۵کربلا را برعهده داشت و در اوایل دی ماه سال ۱۳۷۵ به دلیل جراحت شیمیایی روانه بیمارستان شد و پس از چند روز هنگام اذان مغرب روز یازدهم دی ماه نماز عشق را با اذان ملکوتیان قامت بست و به یاران شهیدش پیوست.

عسکری اسماعیل پور

عسکری اسماعیل پور یکی دیگر از مداحان جنگ مازندران بود و حماسی خوان رزمندگان بود که معروف ترین نوحه وی اعزام رزمندگان به جبهه ها در چالوس بود که با این شعر شروع می شد: بهر فتح کربلا با کاران می رود این لشکر از مازندران. وی اهل بابل است.

اصغر صادق نژاد

حاج اصغر صادق نژاد مداحی بود که در جبهه ها و پشت جبهه ها مداحی می کرد مداحی محلی معروف وی “بارالها جزیره مجنون بیه گلگون…” بود که سال ها در بین مردم مازندران و رزمندگان لشکر جا گرفته بود. وی اهل قائمشهر است  و در باره فتنه ۸۸ هم شعری سروده و آن را مداحی کرد: 

 شیعه مولا علی مه یا امام زمان
کوفی نیمه محور مردانگیمه
  شیر مازندران من کمیل علی مه یا امام زمان
سلمان محمدی من یا امام زمان
در ایام دفاع مقدس مداحان زیادی بودند که متأسفانه اطلاعاتی از آنها در اختیار نداریم که در این باره کوتاهی های زیادی انجام شده است که در حقیقت اطلاعاتی که از جبهه ها از لشکر ۲۵ کربلا در رسانه قرار دارد بسیار اندک است و امیدواریم متولیان مازندرانی تا دیر نشده همتی کنند و آثار ارزشمند مازندرانی ها در طول ۸ سال جنگ را گردآوری کنند.

 

 

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=66441

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.