تاریخ ارسال : ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

محمود صادقی: نمی خواهم تماشاچی باشم

روزنامه اعتماد: درس حوزه خوانده اما لباس روحانیت نمی پوشد. عضو فراکسیون امید هست اما می گوید کنش های سیاسی اش در پارلمان شخصی هست.   او می گوید نخواسته مطهری، باشد، مطهری، مطهری هست اما شخصیت خاصی که البته می تواند الگو باشد. در این عنوان کرد وگو به کنش های اخیر این نماینده نگاهی انداخته و از او پرسیده ایم که به چه علت دست به افشاگری می زند؟
چه اتفاقی افتاد که لباس روحانیت را کنار گذاشتید؟

در این عنوان کرد وگو به کنش های اخیر این نماینده نگاهی انداخته و از او پرسیده ایم که به چه علت دست به افشاگری می زند؟سال ١٣٨٠یک آسیب مغزی برای من به وجود آمد. به همین دلیل رفت و آمد با لباس بسیار مشکل بود. چون از محیط حوزوی هم دور شده بودم و نمی توانستم به وظایف صنفی روحانیت عمل کنم، لباس روحانیت را کنار گذاشتم. یکی

یعنی برای ورود جدی تر به سیاست لباس را کنار نگذاشتید؟

بعد از انتخابات ٨٨ من برای نخستین بار عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها گردیدم.

از این راه توانستید در سال ٩۴ به لیست امید راه پیدا کنید؟

در آن زمانی که می خواستم برای انتخابات ثبت اسم کنم، مدیرکل بازرسی و مشاور وزیر علوم بودم و برپایه قانون باید از جانب خود کناره گیری می کردم. در شورای مرکزی انجمن مدرسین برای استعفای اینجانب رای گیری گردید و با توجه به آنکه تعدادی دیگر از دوستان مثل آقایان رهامی و حبیبی نیز کاندیدا شده بودند و فرآیندی که پیش بینی شده بود انتظار می رفت یک نفر از ما به لیست راه پیدا کند از این رو با استعفای من موافقت گردید.

برای تایید صلاحیت خود رایزنی کردید یا اشخاص دیگر برای تاییدصلاحیت شما کمک کردند؟

ردصلاحیت شدید یا عدم احراز صلاحیت؟

ردصلاحیت گردیدم.

دلیل ردصلاحیت چه بود؟

شما از این وضعیت به وجود آمده احساس رضایت می کنید؟

البته می توان به این مبحث از این منظر نگاه کرد که این اتفاق علت پوست اندازی اجباری در نیرو های سیاسی اصلاح طلب گردید.

شما در مجلس متمایز تر از سایر نمایندگان لیست امید ظاهر شدید؛ آیا می خواستید در مجلس، مطهری شماره دو باشید؟

آآقای مطهری الگوی خوبی برای من بودند اما من به دلیل آنکه تربیت حقوقی گردیدم، می دانم مجلس کجاست، نماینده چه وظایفی دارد و… برمبنای آموزه های حقوقی خود عمل می کنم. من روحیه انقلابی دارم و هیچ نوع ابایی از هزینه هایی که برای محافظت انقلاب باید بدهم در من وجود ندارد. من فکر نمی کنم کار ویژه ای انجام داده باشم؛ صرفا به وظایف نمایندگی خود عمل کرده ام.

به هرحال شما نیم نگاهی به کنش های علی مطهری داشتید؟ به دیدگاه می رسد شما دوست دارید مطهری دوم باشید. مطهری، مطهری است؛ شخصیت خاصی هست که می تواند الگو هم باشد. این مبحث مربوط به پیش از نمایندگی من هست.

ا

عذرخواهی کردن کار بدی نیست هرچند برخی می گویند مواظب باش حرفی نزنی که بعدا نیاز به عذرخواهی باشد.

محافظه کاری یا بی احتیاطی؟

با این حال فکر می کنم با توجه به شرایط سیاسی و در زمان التهاب هایی که وجود دارد اگر در لاک احتیاط فرو برود و دچار محافظه کاری گردد در عمل نمی تواند وظایفش را انجام دهد . برخی از عذرخواهی های من مطلوب فهمیده نشد.

مثل کدام عذرخواهی؟

عذرخواهی از رییس قوه قضاییه. بسیاری از رسانه های اصول گرا یا حامی ایشان کوشش کردند عذرخواهی من را پشیمانی از کاری که کردم و عدول از پرسش و مواضعم جلوه دهند. در حالی که سوالی که من در مورد حساب های بنام رییس قوه قضاییه داشتم در جریان هست و پیگیری های من ادامه دارد. ایشان تعبیراتی در مورد من به کار برده بود من هم خود را محق می دانستم که مبارزه به مثل کنم. در یکی از سخنرانی هایم تعبیری از ایشان داشتم که بعدا احساس کردم تعبیر تندی بود.

عذرخواهی با فشار از بالا بود؟

سال گذشته بعد از سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر به شیراز دعوت گردیدم. در راه بودم که خبر دادند دادستانی اذن سخنرانی به من نمی دهد. آ شورای تامین شهر دانشجویان متولی برگزاری مراسم را خواسته بود و مراسم را لغو کرده بود. آقای زمانی قمی که در آن زمان استاندار مرکزی بود در مسیر با من ارتباط گرفتند. وقتی همراهی های صورت گرفته را دیدم اخلاقا احساس کردم در انتهای سخنرانی باید عذرخواهی کنم.

شورای نگهبان را برای تایید صلاحیت یا شورای تامین را برای اذن برگزاری مراسم راضی می کنید!

شورای نگهبان را برای تایید صلاحیت یا شورای تامین را برای اذن برگزاری مراسم راضی می کنید!شاید، نمی دانم. البته برخی تعبیر دیگری از عذرخواهی های شما دارند.

تعداد ای معتقدند که محمود صادقی که کنش های سیاسی اش در همین دو سال نمایندگی مجلس چکیده می گردد ساختارهای قدرت را به خوبی نمی شناسد و کنش هایی نشان می دهد که بعد وادار به عذرخواهی می گردد. هر کس می تواند تعبیری داشته باشد. من کاملا ساختار قدرت را می شناسم اما خط قرمز های معمول را به رسمیت نمی شناسم. با توجه به اختیارات قانونی نماینده مجلس حداکثر استفاده را از ظرفیت های موجود می کنم.

شاید تاکنون نماینده ای به خود این اذن را نداده بود که با رییس قوه ای که به خود اذن می دهد به نماینده مجلس توهین کند، مبارزه کند. همان طور فکر می کنید باید سردمدار کمرنگ کردن خطوط قرمز معمول باشید؟

یکی شاید رفتارهای شما برای افکار عمومی توجیهی نداشته باشد به چه علت که هیات نظارت بر مشی نمایندگی تاکنون چندین بار مشی شما را در راستای انجام وظایف نمایندگی ندانسته هست. همان طور فکر می کنید باید سردمدار کمرنگ کردن خطوط قرمز معمول باشید؟یکی از نقش هایی که انجام می دهم و در انجام آن تعمد دارم عقب راندن خط قرمز ها هست. البته با مسرت این خط قرمزها را عقب تر برده ام و فضا در مجلس برای پرسشگری باز شده هست به این دلیل که موقعیت یک نماینده مجلس را همین می دانم. یک همین که طبق قانون نماینده در اظهارنظر در همه مسائل آزاد هست. یک نماینده مجلس در اظهارنظر آزادی بیشتری دارد. بنابراین قانون به من این اذن را داده که سخن هایی را بگویم که اشخاص عادی نمی توانند. ممکن هست در این جریان گاهی از برخی مرزهای معمول گذر کنم اما سعی کرده ام مرزهای اخلاقی را رعایت کنم. به دلیل پایبندی به مرزهای اخلاقی هست که گاهی احساس می کنم نیاز به پوزش طلبی هست.

ورود شما به برخی پرونده ها و انجام برخی افشاگری ها تصمیم تشکیلاتی هست یا شخصی؟

فکر می کنم مسیری که پیش از این پوزش باز کرده ام، ارزش دارد.

در واقع پیروی از تصمیمات فراکسیون امید است؟

فراکسیون امید به دلیل اینکه پشتوانه حزبی بیرون از مجلس ندارد، تشکیلات منسجمی ندارد که خط بدهد.

وقتی قرار هست در مورد مباحث و پرونده های جنجالی حرفی بزنید با آقای عارف هم مشورت می کنید؟

دایما با ایشان مشورت می کنم. روزی یک یا دو بار در صحن با ایشان گفت وگو می کنم.

نهی عارف را بعنوان رییس فراکسیون می پذیرید؟

در مورد بحث حساب های قوه قضاییه و طرح پرسش در این مورد یا انتشار اسامی بدهکاران بانکی با عارف مشورتی داشته اید؟

..؟

یعنی شما ظرفیت سریعتر فراکسیون هستید؟

؟این اتفاق به طور طبیعی در فراکسیون شناسایی و ایجاد شده و به کار گرفته می گردد اما رسمی نیست. من خودم را تند نمی دانم. من در چارچوب های قانونی کار می کنم.

از برچسب نماینده افراطی اصلاح طلب نمی ترسید؟

این تقسیم بندی بصورت طبیعی ایجاد شده هست نه اینکه تقسیم بندی رسمی و آشکاری صورت بگیرد.

از ردصلاحیت چطور؟

از این برچسب ها که زیاد می زنند اما تجربه گذشتگان نشان می دهد که نباید ترسید.

یعنی حاضرید هزینه ردصلاحیت شدن را بپردازید؟

تمام پرونده هایی که باز کردید تا دو سال آینده به نتیجه می رسد؟

فکر می کنم تا پایان ۴ سال می توانم تاثیراتی بگذارم که پایدار باشد. در جریان همین کنش های من در پارلمان برخی اشخاص کارکشته سیاست که اسم نمی برم به من بیان کردند برخی کارهای تو به اندازه ۴ سال نمایندگی هست. بخصوص در مورد حساب های قوه قضاییه. همین از دید برخی کافی هست.

حساب همان طور به اسم آقای آملی لاریجانی است؟

همچنین قوه قضاییه حساب های خود را منظم تر کرده هست. وقتی به دادگاه می روم یا گذارم به مراجع مربوط با قوه قضاییه افتاده هست همه می گویند حساب ها جمع شده و برخی بودجه ها را که بیرون از ردیف می دادند پرداخت نمی کنند. اما تاکنون قوه قضاییه گزارش شفافی به مجلس ارایه نکرده هست. وزیر ذیربط هم در مرحله قبل آقای طیب نیا بود که در کمیسیون قضایی حاضر گردید و توضیح داد اما جواب ها قانع کننده نبود. در دولت قبل به صحن ارجاع گردید که البته ایشان می ترسید برای توضیح به صحن بیاید و طفره می رفت. قاعدتا باید وزیر بعدی برای پاسخگویی در صحن حاضر می گردید. هفته گذشته در فرمان کمیسیون گذاشتند اما آقای کرباسیان هم برای توضیح مبحث نیامد.

تحقیق و تفحص از حساب های قوه قضاییه؟

بنابراین پرونده ادامه دارد و ان شاء الله تا یکی دو سال آینده به نتیجه می رسد. شما به جز بولتن هایی که برای نمایندگان تهیه می گردد معلومات و مراجع ویژه تری نسبت به سایرین دارید؟

شما به جز بولتن هایی که برای نمایندگان تهیه می گردد معلومات و مراجع ویژه تری نسبت به سایرین دارید؟اطلاعات ویژه تری ندارم اما حساسیت بیشتری دارم.

برای نمونه باقی نمایندگان به لیست بدهکاران بانک سرمایه دسترسی نداشتند؟

ممکن هست به پاراگرافی که می خوانم یا می شنوم حساسیت خاص تری داشته باشم.

یعنی همه این لیست را داشته اند؟

چرا شما لیست را منتشر کردید؟ برخی معتقدند میل به دیده شدن دارید.

برخی معتقدند شما بگم بگم را در جریان اصلاحات به راه انداختید؟

من میل چندانی به افشاگری ندارم. نه، من نمی خواهم این طور باشم. ٢٠ البته باید تاکید کنم که تعداد بدهکاران بانک سرمایه از این لیست منتشر شده بیشتر هست.

مشخص هست از رانت چه کسانی استفاده شده است؟

.. در برخی پرونده ها قوه قضاییه ورود کرده، برخی دستگیری شده اند، اکثرا پرونده های باز دارند و.

همه اسامی منتشر شده ؟

شاید بیننده شما در توییتر از این افشا استقبال کند اما آیا شما بعنوان نماینده مجلس در چارچوب مشخص حدود و اختیارات می توانستید که اسامی را افشا کنید که پرونده شان به طور مثال در مراحل مقدماتی است؟ راه دیگری در راستای انجام وظایف نمایندگی نبود؟

من احساس کردم این کار کمک می کند. هم حالا در دنیا یکی از راه های پیشگیری و مبارزه با فساد واضح سازی و اطلاع رسانی به افکار عمومی هست. فضای غیرشفاف برای برخی به نوعی رانت محسوب می گردد. من می خواستم نوری در این فضا بتابانم. وقتی لیست را در اختیار افکار عمومی قرار دهیم این اشخاص با سرزنش افکار عمومی رو به رو می گردند و خود را در حاشیه امن احساس نمی کنند.

در کشورهای پیشرفته که آزادی معلومات وجود دارد به محض اینکه فعال سیاسی یا اقتصادی خطا را برملا می کنند و همین حالت بازدارندگی دارد.

فکر نمی کنید این افشاگری کار رسانه ها است؟ کسانی که از رانت های ویژه بهره مند بوده اند و از بانک ها تسهیلاتی در این ظرفیت دریافت کردند حتما حاشیه امن شان محفوظ هست. نباید تسلیم ساختارهای موجود شویم. خیلی از زیرساخت ها هم برای این جریان فراهم هست.

عذرخواهی، وجه مثبت نمایندگی شماست اما اگر این شتابزدگی وجود نداشت به طور مثال عذرخواهی از خانواده آیت الله مکارم شیرازی لازم می شد؟

خیلی از معلومات منتشر می گردد به طور مثال در دیوان محاسبات هر سال گزارش تفریغ بودجه منتشر می گردد اما کمتر کسی به آن در دیدگاه دارد. یکی دیگری عذرخواهی از آقای مکارم بود.

برای شما مستدل گردید که ارتباط کاری میان پسر آقای مکارم با آقای مدلل وجود نداشته که عذرخواهی کردید؟

این گزاره می تواند موهن یک ارتباط باشد. اسامی کوچک با هم متمایز بود…

من هم همین را تایید کردم و بعد خواستم در مورد اطلاعاتی که داشتم توضیح دهند. من از مریدان قدیمی آقای مکارم هستم.

یک یک سری بانک های اطلاعاتی وجود دارند که این معلومات را در اختیار نمایندگان قرار می دهند. آیا امکان دارد این اشخاص، نهاد های ذیربط را برای در اختیار قرار ندادن مدارک به نمایندگانی چون شما مجلس تحت فشار بگذارند؟

این رانت اطلاعاتی علت بروز فساد در میان نمایندگان نمی شود؟ این بدهکاران به دلیل قدرت مالی، مالک نفوذ می باشند. آیا امکان دارد این اشخاص، نهاد های ذیربط را برای در اختیار قرار ندادن مدارک به نمایندگانی چون شما مجلس تحت فشار بگذارند؟بطور طبیعی هر مقامی بسته به موقعیت خود به اطلاعاتی خاص دسترسی پیدا می کند. حال این فرد نماینده باشد یا یک کارمند بانک. ممکن هست وجود این معلومات خود به ابزاری برای فساد تبدیل گردد. این اشخاص نیز حتما به نهاد های ذیربط برای قرار ندادن معلومات در اختیار نمایندگان مجلس فشار می آورند اما نماینده مجلس نیز راه های خاص خود برای دسترسی به معلومات را دارد. دست بر قضا برخی از مراجع قانونی نیز که مکلف به دادن معلومات به نماینده می باشند از این مبحث امتناع می کنند.

شما سطحی برای این افشاگری ها البته نه از جهت منفی این کلمه، قایل هستید؟

دلیل این امتناع هم آن هست که بعضا می گویند چون شما اطلاع رسانی می کنید ما به دلیل احتیاط، این معلومات را در اختیار شما قرار نمی دهیم. ممکن هست چارچوب هایی را برای آن سطح از معلومات تعریف کنم. بعنوان نمونه شما نمی توانید معلومات نظامی و امنیتی را منتشر کنید. هم تبعات حقوقی دارد و هم مصالح ملی را به خطر می اندازد.

مماشات شما در انتشار این اسامی چقدر خواهد بود؟

در کنار معلومات نظامی، امنیتی و منفعت های ملی ممکن هست در این واضح سازی ها با اسامی خاصی روبه رو شوید. مماشات شما در انتشار این اسامی چقدر خواهد بود؟در مباحث متفاوت من ابتدا تحقیق می کنم. در این مبحث، جناح های سیاسی اعم از چپ و راست برای من هیچ تفاوتی نخواهند داشت. در انتشار لیست بدهکاران بانکی، من خودم را به آن الهه کور قانون تشبیه می کنم که این کار را با چشمانی بسته انجام دادم و با فشار هایی که طی روز های اخیر به من وارد گردید فکر می کنم نابینا بودن آن الهه یا بانوی عدالت برای آن بوده هست که همه را در مقابل قانون مساوی ببیند.

در این مبحث برای من منحصرا اطلاع رسانی ارزشمند بود. همه جای دنیا این اتفاق از طریق رسانه ها رخ می دهد. به چه علت شما بعنوان نماینده مجلس این واضح سازی را انجام می دهید؟ برخی معتقد می باشند شما برای بیشتر دیده شدن این کارها را انجام می دهید. شما می توانید بخشی از این معلومات را در اختیار یک رسانه یا خبرنگار بگذارید و این واضح سازی را به او واگذار کرده و شما بحث قضایی را پیگیری کنید.

برخی هم برای شما می نویسند که برای دیده شدن این کارهای را انجام می دهید. در مورد نظرات کاربران توییتر باید بگویم بیشتر نفراتی که این اظهارنظر را می کنند در جبهه مقابل قرار دارند و می خواهند من را تخطئه کنند. اما در جواب به گزاره شما باید بگویم هر انسانی ممکن هست به گرفتاری های نفسانی دچار گردد و این مبحث را انکار نمی کنم. اما در مورد رسانه ها باید بگویم یکی از فعالیت هایی که می کنم، اقداماتی که قرار هست انجام دهم را در اختیار رسانه ها قرار می دهم. بعنوان نمونه سوالی که قرار هست مطرح گردد از صحن مجلس برای برخی خبرنگاران می فرستم. برخی رسانه ها برای انتشار خبر ها من با محدودیت رو به رو می باشند.

به ویژه در این مورد بعید می دانم رسانه ای زیر بار انتشار این لیست می رفت هرچند تبعاتش دربردارنده حال من می گردید اما ممکن بود مجموعه ای را با مشکل رو به رو کنیم که صحیح نبود.

پس از صادر کردن حکم جلب، محتاط تر شدید؟

در چنین شرایطی من نیز ترجیح می دهم در رسانه خودم این کار را انجام دهم. تریبون مجلس همیشه در اختیار یک نماینده نیست. برخی کارها را من پایه ریزی کردم و این در طول زمان جلو می رود.

زمانی که حکم جلب شما صادر گردید، به چه علت در مورد آن توئیت کردید؟

اگر این مبحث رعایت می گردید من در دادسرا حاضر می گردیدم اما چون رعایت نشده بود من زیر بار این مبحث نرفتم.

بالاخره مردم از طریقی متوجه حکم جلب شما شدند؟

من فکر نمی کنم توییت آن شب موثر بود. دلیل استفاده من از ظرفیت فضای مجازی آن هست که ما از رسانه رسمی محروم، حذف شده و به حاشیه رانده شده هستیم.

فعالیت های شما یادآور نمایندگان مجلس ششم هست. من فکر می کنم چهارچوب های قانونی را رعایت می کنم اما برخی نمایندگان مجلس ششم به دلیل آشنایی نداشتن با قانون برخی اشتباه های را مرتکب گردیدند.

ماهیت کار های من سیاسی نیست و ماهیت حقوقی دارد.

برخی می گویند محمود صادقی علاقه به دیده شدن دارد. قسمت ارزشمند کار نماینده مجلس افکار عمومی هست و با کار اداری متمایز هست. اینکه مذاکرات مجلس باید بصورت زنده پخش گردد یعنی کار اصلی نماینده با افکار عمومی هست.

تذکری از هم جناحی ها گرفته اید که مشی شما ممکن هست برای جریان اصلاحات هزینه ساز می شود؟

در این راه من از رسانه خود نیز استفاده کردم. خیلی از روی دلسوزی در داخل و بیرون از مجلس به من تذکر می دهند و می گویند باید فعلا نماینده باشی، یک مرحله کافی نیست و باید در فضای سیاسی استمرار داشته باشی. دوستان مجلس از این زاویه مشفقانه تذکر می دهند.

این تذکرات مشفقانه به دلیل بیم از ردصلاحیت در انتخابات ٩٨ است؟

بعضی از دوستان خورده گیری می کنند اما اینکه فرمان بدهند یا تذکر بدهند تاکنون وجود نداشته هست. دوستان معتقدند فضای فعلی این ظرفیت را ندارد که همه نمایندگان بتوانند کنش های اینچنینی دارا باشند. برای نمونه آقای عارف این دیدگاه را دارد که بنای برگشت به فضای سیاسی داریم و این برگشت باید آرام و تدریجی باشد.

شما با آقای عارف قبول کننده نیستید چون کنش های متفاوتی نشان می دهید؟

بنابراین ممکن هست از روی خیرخواهی تذکر دهند. مجال ها مثل باد می گذرد و باید مقدار این مجال ها را بدانیم.

برای شرکت در انتخابات سال ٩٨ تصمیم گرفته اید؟

نمی توانم در مجلس تماشاچی باشم.

هنوز برای تصمیم نهایی زود هست اما تصمیم ابتدایی این هست که شرکت نکنم اما باید موقعیت را هم سنجید.

برخی معتقدند که اطمینان از ردصلاحیت تان برای مرحله بعد موجب شده که بی پرواتر به مسائل ورود کنید. هیچ کدام از کنش های خود را منافی با تایید صلاحیتم نمی دانم. احساس می کنم دوستانی که در مرحله قبل پذیرفتند در این مرحله هم می پذیرند.

از نهادهای نظارتی تذکری گرفتید یا در مورد تایید یا ردصلاحیت تان چیزی شنیدید؟

در چارچوب قانون کار خود را انجام دادم ممکن هست از دید برخی خطاهایی هم داشته باشم که البته می تواند قابل اغماض باشد. گاهی به طور غیررسمی گفت وگو هایی شده باشد البته نهادهای ذی ربط انتخابات حتی غیررسمی هم صحبتی نکرده اند. صمیمانه گفت وگو هایی شده هست اما نه از موضع نهاد نظارتی.

شما بعنوان نماینده فراکسیون امید معتقدید که آقای واعظی در مناسبات داخلی مجلس تاثیرگذاری ویژه ای دارد؟

خودشان که انکار می کنند. برداشت ما این هست که ایشان موثر هست.

در رای آوردن وزرا و انتخابات هیات رییسه دوم تاثیرگذاری زیادی داشتند؟

خودشان تکذیب می کنند. به هر حال مرجع ضمیرش را پیدا می کند. آ

به دیدگاه شما ژنرال های اصلاح طلب مجلس دهم چه کسانی هستند؟

مجلس ژنرال ندارد.

پرونده تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به کجا رسید؟

همین هفته گزارش این تحقیق و تفحص در کمیسیون نهایی می گردد. البته زودتر از این قرار بود نهایی گردد اما اختلاف دیدگاه وجود داشت. اگر اختلاف دیدگاه نباشد برپایه جدول باید نهایی گردد.

منتها می خواستیم این اطمینان وجود دارا باشد که برخورد سیاسی صورت نمی گیرد و قرار نیست برش زمانی داشته باشیم.

نقش بانک سرمایه در این تخلف های صندوق ذخیره فرهنگیان چقدر است؟

بخش عمده ای از ارقام و ارقام آن مربوط به همین بانک هست.

آقای هدایتی گفته اند از شما شکایت می کنند؛ این شکایت انجام شده است؟

آ

یعنی به مستندات خود مطمئن هستید؟

پرونده شکایت دانشجویان بورسیه و شکایت نماینده کاشان (به دلیل اینکه گفته بودید دو میلیارد پول بورسیه غیرقانونی در دانشگاه کاشان گم شده و در ستاد سعید جلیلی هزینه شده است) به کجا ختم شد؟

یکی به این دلیل که سرمایه گذاران ما احساس امنیت نمی کنند یا سرمایه در گردش کافی ندارند یا فضای رقابتی سالمی در عرصه اقتصادی وجود ندارد.

فعالان اقتصادی ما با همه مشکلات موجود کار می کنند و بخشی در حاشیه امن وجود دارند و از رانت استفاده می کنند. ما می خواهیم به یاری کسانی برویم که فعالیت اقتصادی سالم دارند.

تا به حال پرونده های قضایی بازتان را محسوب اید؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78241

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.