تاریخ ارسال : ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مخاطب های اعتراض ها چه کسانی هستند؟

علی شکوری راد؛ دبیرکل حزب وحدت ملت ایران در روزنامه ایران درج کرد:  اگر با انگشت نشانه اتهام را متوجه کسى بکنید، توجه دارا باشید سه انگشت دیگرتان به سوی خودتان هست.
حالا که تب تند حرکات اعتراضی فرو نشسته هست؛ بحث بر سر اینکه کدام آسیب و به چه سبب این تب تند را پدید آورد، همچنان ادامه دارد.  به نظر می رسد درباره وجود ناخشنودی عمومی و داعیه اعتراض، اجماع وجود دارد و تقریباً همه نیز قبول نموده اند مردم حق دارند درباره آنچه باعث ناخشنودی آنها شده هست، اعتراض نمایند. این را نیز تقریباً همه قبول نموده اند که مردم توان دارند برای شنیده شدن اعتراضات، صدای خود را بالا ببرند و داد کنند.     در این میان سوال این هست که عامل محرک و داعیه اعتراضات چه بوده هست. درباره اینکه فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی زمینه کلیدی بوده هست نیز به نظر می آید اختلاف دیدگاهی وجود ندارد. ولی اینکه آیا عامل محرک همین بوده باشد اختلاف نظر جدی وجود دارد. شعارها و رفتارها دلالت بر این می کند که ناخشنودی ها صرفاً اقتصادی نبوده و اعتراضات نیز صرفاً به دولت نبوده هست.  فشار اقتصادی بر مردم تازگی ندارد. از زمان شروع تحریم ها و اعمال سیاست های نادرست دولت سابق (احمدی نژاد) این فشارها وجود داشته هست و جسم جامعه را مرتب آنالیز برده و تحمل آن را کاهش داده هست. اگر قرار بود عامل محرک منحصرا فشار اقتصادی باشد، ترکیب سنی و جنسی معترضین و محل های واقع شدن حرکات اعتراضی و گستره آن متمایز از آنچه بروز یافت، می بود. اعتراض عمومی مردم این هست که به چه سبب کشور خوب اداره نمی شود
اعتراض عمومی مردم این هست که به چه سبب کشور خوب اداره نمی شودو این صرفاً متمرکز به دولت نیست.  اگر شاخص های حکمرانی خوب را که نتیجه قرن ها تجربه بشری در اداره جوامع هست مرور کنیم، درمی یابیم که این شاخص ها متمرکز به کارکرد کل حاکمیت هست و نه منحصرا دولت. گرچه دولت قاعدتاً باید کلیدی ترین مخاطب این مطالب باشد ولی در شرایطی که بخش اعظم اقتصاد کشور خارج از حوزه نفوذ دولت هست، نمی شود حکمرانی خوب حتی در راستای اقتصادی را صرفاً از دولت مطالبه کرد. قانونگرایی، همکاری جویی، شفافیت، کارآمدی و اثربخشی، پاسخگویی، ایجاد وفاق عمومی، عدالت و مسیولیت پذیری شاخص های حکمرانی خوب می باشند.  در مورد هر یک از این شاخص ها گرچه دولت نقش معروف ای دارد، ولی به سادگی مى توان دریافت که نهادها و دستگاه های خارج از دولت تا تا چه اندازه نقش دارند. قسمت دولت در حاکمیت و نیز حکمرانی خوب در ایران نه تنها همه آن نیست، لکن نسبت به سایر کشورها بسیار کوچک تر هست و اگر حالا مردم  در ایران خودشان را با کشورهای دیگر قیاس می کنند و به این نتیجه دست یافته اند که کشورشان خوب اداره نمی شود و اعتراض دارند، باید همه مسئولین در بخش های متفاوت حاکمیت خود را مخاطب های آن بدانند و نباید توپ را صرفاً به زمین دولت بیندازند.  فساد منحصرا متوجه دولت و دولتمردان نیست، تبعیض منحصرا در دولت نیست، منحصرا دولتمردان نیستند که باید پاسخگو باشند. موضوع عدم شفافیت و بروز فساد منحصرا موضوع دولت نیست. ناکارآمدی منحصرا در دولت دیده نمى شود. کینه افروزی و تحقیر مردم تنها در دولت اتفاقنمى افتد.  فقط مقام های دولتی نیستند که باید مسیولیت اقدامات خود را قبول کنند. دولت باید مسیولیت خود را در حکمرانی خوب قبول کند و راحت تر پذیرفته و می پذیرد ولی بخش هایی که نمی پذیرند، عامل کلیدی استمرار ناخشنودی ها می باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82547

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.