تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۴۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مخالفان سریال پایتخت؛ “ادا بازی سیاسی” یا…؟

پایتخت سریالی که سنت شکنی کرد و الگوهای برتری تهرانی بودن و پایتخت بودن را شکست.

گروه فرهنگی- علی هدایتی/ نوروز ۱۳۹۰ بود مجموعه تلویزیونی پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم و با طراحی و بازی محسن تنابنده از شبکه اول سیما پخش شد و خیلی زود جای خود را در بین مردم باز کرد و یکی از پربیننده ترین سریال تلویزیونی شد.

اقبال مردم سریال پایتخت، باعث شد تا عوامل این سریال به فکر ساخت سری های جدید این مجموعه طنز بیافتند فصول مختلف دیگری بین سالهای ۹۲ تا ۹۴ از رسانه ملی پخش شود.

مجموعه پایتخت هر از گاهی مخالفینی داشت که عمده این مخالفین تعدادی از نماینده‌های مازندرانی مجلس شورای اسلامی بودند که به اعتقاد آنها پایتخت، فرهنگ مازندرانی ها را به سخره گرفته است.
اما در این میان سوای مطرح میشود و آن اینکه آیا واقعا به مازندرانی ها در این ۵ فصل مجموعه پایتخت توهین شده است؟
پایتخت با ژانر طنز و اجتماعی سعی کرد با رویکردی جدید نسبت به سریال‌هایی که همواره در تهران ساخته می شود و هراز گاهی با استفاده از گویش‌های لری، گیلانی، یزدی، اصفهانی، جنوبی، آذری و … به مناطقی به غیر از تهران به‌پردازد، سنت شکنی کرد و همه مجموعه را اختصاص به یک گویش و فرهنگی اصیل و دوست داشتنی اما ساده و بی‌پیرایه پرداخت و این هوشمندی عوامل تولید مجموعه پایتخت بود که خیلی زود همه کشور را تحت تأثیر قرار داد و تا کنون اولین مجموعه تلویزیونی بوده است که شاید سال‌ها این مجموعه ساخته شود بدون اینکه مخاطبان خود را از دست دهد.

پایتخت قصه آدم‌هایی را حکایت می کند که همه ظاهر و باطن‌شان یکی است و در این سال‌ها مازندرانی‌ها را خیلی خوب توصیف کرد و بسیار در دل مردم ایران جای گرفتند و همواره تکه کلام‌های شخصیت‌های سریال پایتخت را خیلی راحت بر زبان می آورند و عاشق ساد‌ه‌گی و شیطنت‌های ساده نقی معمولی و ارسطو در این مجموعه شده اند. شخصیت‌های سریال پایتخت و لهجه شیرین آن‌ها عمدتا به شهرهای ساری، قائمشهر و بابل اطلاق می شود و البته مازندرانی گویشی است که از گرگان تا رامسر هم یک لهجه محسوب می شود و شهر به شهر و حتی روستا به روستا هم دارای لهجه های متفاوتی هستند اما شهرهای بهشهر تا محمودآباد نزدیک به هم و از آمل تا نور و چالوس هم با لهجه‌های متفاوت و از نوشهر تا رامسر تقریبا به لهجه های گیلان نزدیک می شود.

پراکندگی زبان مازندرانی در نیمه شمالی ایران است و به جز استان مازندران که نام این زبان از آن گرفته شده در استان‌های گلستان، سمنان، تهران و البرز نیز در میان برخی مردم بومی آن مناطق رواج دارد. پاره‌ای از ایل‌های کوچ‌نشین که در شمال ایران به سر می‌برند نیز مازندرانی‌زبان هستند.

با توجه به گسترش شهرنشینی و فرهنگ شهرنشینی به مراتب زبان و لهجه‌های مازندرانی در خطر قرار دارد و حتی روستاها نیز به بچه‌ها فارسی می‌آموزند که ضمن اینکه گویش و زبان کهن این خطه در حال از بین رفتن است در کنار آن فرهنگ غنی مازندرانی هم در آینده دستخوش نا مهربانی آن قرار خواهد گرفت.

با این‌حال سریال پایتخت نه تنها فرهنگ مازنی را به سخره نگرفته بلکه کمک شایانی می کند تا مازندرانی‌ها به خاطر داشتن فرهنگی اصیل با مردمانی ساده دل اما خوش قلب و با باورهای دینی که در دیالوگ‌های بازیگران پایتخت گفته می شود به آن پی برد.

مخالفت‌هایی که از این سریال می شود بیشتر جنبه ادا بازی سیاسی دارد تا مخالفت‌های فنی و اصولی چراکه وقتی موفقیتی خلق نشود مخالفت با پایتخت بهانه‌ای باشد برای دیده شدن!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94744

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.