تاریخ ارسال : ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مخالفت به ملحق شدن دولت به کنوانسیون پالرمو

روزنامه اعتماد: محمود صادقی، رییس فراکسیون واضح سازی اقتصادی و انضباط مالی به برگزاری جلسه ای پیش از شروع نشست علنی دیروز مجلس اشاره کرده و می گوید دلیل اصلی مخالفت ها با لایحه پیوستن دولت ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، مسائلی بوده که در این جلسه طرح شده هست.    این نماینده اصلاح طلب مجلس که خود ازجمله قبول کنندگان این لایحه هست، از اظهار کرد وگوی خود با بعضی مخالفان گفت وگو کرده و می گوید یکی، دو نفر از آنان متن لایحه را به صورت دقیق مطالعه نکرده بودند.
مجلس روز چهارشنبه به پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی رای مثبت داد؛ نظر شما در ارتباط با این کنوانسیون چه بود؟


علی رغم تصویب این لایحه، بعضی نمایندگان بشدت مخالف بودند. دلیل چه بود؟

دلیل چه بود؟واقعیت این هست که وقتی با برخی از این مخالفان گفت وگو کردم، مشخص گردید متن لایحه را دقیق مطالعه نکرده بودند و وقتی بخش هایی از متن لایحه را به آنان نشان دادم، اظهار کردند که با این حساب، شبهات شان رفع شده هست. به عنوان نمونه، در ماده ٢ کنوانسیون بحث حاکمیت ملی طرح شده و درواقع دولت ها می توانند به نحوی این کنوانسیون را اجرا کنند که حاکمیت ملی و تمامیت ارضی شان آسیب زده نشود. ازطرفی دولت هم با این شرط پذیرفته که گروه هایی که با اشغالگری و در دفاع از خاک شان مبارزه می کنند، مشمول این تعاریف تروریسم نمی گردند. به نظر می رسد، عمده نگرانی دوستان از این جهت بود، درحالی که در متن کنوانسیون این نگرانی رفع شده بود. البته بنده پس از رای گیری با چند نفر از مخالفان گفت وگو کردم اما متوجه گردیدم که علی الظاهر متن لایحه را دقیق مطالعه نکرده بودند. گویا صبح امروز (چهارشنبه) جلسه ای برگزار شده بود و این گروه از نمایندگان ناشی از آن جلسه مخالفت کرده بودند.

دقیقا نمی دانم اما گویا دوستان تحت تاثیر این جلسه و بدون مطالعه درست از متن کنوانسیون رای داده بودند. البته مطمئنا از کسی اسم نمی برم اما یکی، دو نفر از کسانی که بشدت با این لایحه مخالفت کردند، متن کنوانسیون را با دقت نخوانده بودند.

ارتباط این دو مبحث چیست؟

ارتباط این دو مبحث چیست؟این کنوانسیون ذی ربط به جرایم سازمان یافته و مسائلی مثل قاچاق آدم و موادمخدر یا تروریسم هست. تعریفی که از گناه ارایه شده نیز ذی ربط به جرایم فراملی هست، به این مفهوم که قسمتی از گناه در یک کشور و قسمتی در کشوری دیگر انجام شده باشد و هدف از تشکیل کنوانسیون نیز همکاری های بین المللی برای مبارزه با این دست جرایم هست. این رویه در داعش و همچنین قاچاقچیان مافیایی دیده می گردد. به هرحال خاستگاه این کنوانسیون پالرموی ایتالیاست و بیشتر ذی ربط به مافیا و جرایم مافیایی هست. ازطرفی باتوجه به آنکه بحث حاکمیت ملی صراحتا در کنوانسیون موردتاکید قرار گرفته هست، متوجه نگرانی دوستان نمی شوم. همچنین باوجود آنکه این کنوانسیون می تواند با بحث پولشویی ارتباط داشته باشد اما ارتباط مستقیمی وجود ندارد.

نگرانی دیگر مخالفان این بود که ارتباطات ایران و گروه هایی مثل حزب الله لبنان بنابراین کنوانسیون مصداق حمایت از تروریسم باشد. آیا چنین خواهد بود؟

آیا چنین خواهد بود؟همان گونه که تاکید کردم، دولت با شرطی که اعمال کرده گروه هایی مثل حزب الله که با اشغالگری مبارزه می کنند، مشمول تعاریف ذی ربط به تروریسم نمی گردند. البته نامی از هیچ گروهی نیامده هست.

پس شما نگرانی این مخالفان را وارد نمی دانید.

این رویکرد درباره کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی نیز وجود دارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84558

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.