تاریخ ارسال : ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مخصوص نامه نوروزی -۱/ کدام شخصیت ها و چهره ها در سال ۹۶ به دیدار حق شتافتند؟ + تصویر

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، سال ۹۶ تمام شد و در این سال نیز پرونده عمر عده ای از شخصیت‌های سیاسی و علمی کشور بسته شد.  افرادی که عمری را در سیاست گذرانده و حال با کارنامه‌ای حاصل سالها زندگی پرفراز و نشیب در پیشگاه الهی حاضر می‌شوند.

افسوسی که از رفتن شخصیت‌های سیاسی می‌ماند از دو نظر قابل ملاحظه هست؛ یکی از دست دادن شخصت‌های خدوم که زحمت کشیده‌اند و دیگر اینکه همه آنان با سینه‌ای مملو از خاطرات انقلاب اسلامی رخ در نقاب خاک می‌کشند و اگر پیش از مرگشان آنان را بازگو نکنند شاید قسمتی از حافظه تاریخی این کشور را نیز مدفون گردد.

در این گزارش نگاهی داریم به مهم‌ترین شخصیت‌ها و چهره‌‌های سیاسی که در سال ۹۵ از دنیا رفتند.

** آیت‌الله باریک‌بین؛ کانون انقلاب اسلامی در قزوین

زنده یاد آیت‌الله هادی باریک‌بین ۱۹ فروردین سال کنونی بعد از یک دوره مریضی دار فانی را وداع اظهار کرد. وی متولد 1309 در قزوین بود و بعد از گذراندن درس ها مقدماتی در این شهر، برای ادامه تحصیلات عالی در سال ۲۸ راهی قم شد. وی شاگرد زنده یاد آیت‌الله بروجردی، علامه طباطبایی، نوری همدانی، مشکینی و علاوه بر این امام خمینی بود.

آیت‌الله هادی باریک‌بین من جمله روحانیون قزوینی بود که با آغاز مبارزات مردم بر ضد رژیم پهلوی، کنار امام خمینی(ره) جای گرفت و با هدایت مردم قزوین نقش خود را ایفا کرد. وی سابقه  تبعید در دوران پهلوی را داشت و بعد از حدود ۶ ماه تحمل تبعید به قزوین برگشت.

وی بعد از برتری انقلاب با حکم امام راحل، به‌عنوان امام جمعه قزوین انتخاب شد و در ادوار اول، دوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری عضویت داشت.

** آیت‌الله حائری شیرازی؛ حماسه‌ساز مسجد شمشیرگرها

یکی دیگر از شاگردان امام راحل که در سال ۹۶ رخ در نقاب خاک کشید، آیت‌الله سید محی‌الدین حائری شیرازی بود. وی  متولد سال ۱۳۱۴ در شیراز بود و بعد از اخذ مدرک دیپلم وارد حوزه علمیه شد.

این شاگرد معروف امام راحل پس از فراگیری دوره سطح، از محضر درس فقیهانی چون آیات بهاءالدین محلاتی و محمدعلی موحد استفاده کرد و پس از فراغت از درس ها سطح، برای ادامه تحصیلات حوزوی به شهر قم هجرت کرد. شش ماه در درس قضای آیت‌الله بروجردی شرکت جست و بعد از مرگ وی در محضر استادان مطرح آن دوران مثل امام راحل و آیات محقق داماد و اراکی حاضر شد.

آیت‌الله حائری شیرازی در کنار رهبر معظم انقلاب

پس از آغاز قیام امام خمینی در سال ۴۲، زنده یاد حائری شیرازی مثل سایر شاگردان وی وارد عرصه مقابله شد و به خاطر فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی در مسجد "شمشیرگرها" چندین بار دستگیری، زندانی و تبعید شده‌است. 

آیت‌الله حائری شیرازی؛ از حماسه "شمشیرگرها" تا ضدیت با فتنه‌گران ۸۸

آیت‌الله حائری شیرازی من جمله اشخاصی هست امام راحل در دوران تبعید برای وی اجازه شرعی صادر نمود و از نوفل لوشاتو در تاریخ 1357/10/11 در نامه‌ای به برادرشان زنده یاد آیت‌الله پسندیده می‌گوید‌ " رسیدگی برخی زندانی های و احوالپرسی از خودشان یا اقوامشان لازم هست مثل آقای دستغیب و آقای حائری شیرازی و از این قبیل افراد. "

وی بعد از برتری انقلاب اسلامی با حکم امام خمینی به  امامت جمعه شیراز انتخاب شد. آن مرحوم پس از تحمل یک دوره مریضی ظهر چهارشنبه 29 آذر ۹۶ دار فانی را وداع گفت پس از تشییع در شهر مقدس قم و اقامه نماز توسط آیت‌الله شبیری زنجانی در حرم حضرت معصومه به خاک سپرده شد.

** درگذشت دومین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی

ابراهیم یزدی دومین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی شامگاه یکشنبه ۴ شهریور در سن ۸۶سالگی پس از دوره‌ای مریضی در شهر ازمیر ترکیه درگذشت. ابراهیم یزدی در مهر ماه ۱۳۱۰ در شهر قزوین به دنیا آمد و در سال ۱۳۱۶ به تهران مهاجرت کرد. 

 یزدی فعالیت سیاسی خود را با عضویت در نهضت خداپرستان سوسیالیست شروع کرد. با آغاز نخست‌وزیری محمد مصدق مدتی به معیت با جبهه ملی پرداخت.   در سال ۴۱ هم که ﺷﺎﺧﻪ ﻧﻬﻀﺖ ﺁﺯﺍﺩی ﺩﺭ ﺧﺎﺭﺝ ﺍﺯ ﻛﺸﻮﺭ تأسیس شد، ابراهیم یزدی به‌عنوان ریاست شورای مرکزی نهضت آزادی در خارج از کشور انتخاب شد و مسیولیت انتشار ماهنامه "پیام مجاهد" را به‌عهده گرفت.

وی میان مبارزان پیش از انقلاب زیادتر تمرکز مبارزاتی‌اش در اروپا و آمریکا بود و با این حال اختلافاتی در همان زمان میان یزدی  و سایر مبارزان خارج از کشور وجود داشت.

ابراهیم یزدی چه کسی بود؟

با برگشت امام خمینی به ایران در ۱۲ بهمن ۵۷، ابراهیم یزدی نیز همراه وی وارد کشور شد. با ورود امام(ره) به ایران، مهندس بازرگان به نخست‌وزیری دولت موقت برگزیده شد و مسئول انتخاب کابینه انقلاب نوپای اسلامی شد.

بعد از استعفای کریم سنجانی (دبیرکل جبهه ملی و نخستین وزیر امور خارجه دولت موقت) یزدی دومین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شد. من جمله مهم‌ترین رخدادهای در دوران وزارت امور خارجه یزدی می‌توان به حکم امام(ره) به یزدی برای قطع ارتباط با مصر، دیدار یزدی با فیدل کاسترو رهبر کوبا و از همه مهم‌تر ملاقات اعضای دولت موقت با برژینسکی مشاور امنیت ملی وقت آمریکا اشاره نمود که در حاشیه جشن‌های بیست و پنجمین سالگرد انقلاب الجزایر در الجزیره رخ داد.

دولت موقت که شاکله آن را اعضای جبهه ملی و نهضت آزادی تشکیل می‌دادند، با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا ــ که امام خمینی از آن به انقلاب دوم تعبیر کردند ــ کناره گیری دادند، با این وجود اعضای نهضت آزادی من جمله بازرگان و ابراهیم یزدی در انتخابات مجلس اول شورای اسلامی کاندیدا و نماینده تهران گردیدند.

یزدی بعد از اتمام دوره وکالتش در مجلس، به‌همراه سایر اعضای تشکیلات نهضت آزادی در داخل کشور به منتقدان انقلاب اسلامی تبدیل گردد. یزدی کنار بازرگان به فعالیت در تشکیلات غیرقانونی نهضت آزادی پرداخت و تا پیش از مرگ زنده یاد بازرگان به‌عنوان ریاست دفتر سیاسی فعالیت می‌کرد و پس از ان به دبیرکلی این تشکیلات انتخاب شد.

** آیت‌الله راستی؛ حمایت کننده امام در دوران غربت نجف

آیت‌الله حسین راستی کاشانی یکی دیگر از شاگردان امام خمینی بود که در سال ۹۶ به دیار باقی شتافت. وی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه شهر قم و عضو پیشین شورای عالی حوزه بود و در دوره‌های اول و دوم مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از استان تهران حضور داشت.

زنده یاد راستی کاشانی در دوران تبعید امام خمینی به نجف اشرف، درس خود را در نجف تعطیل کرد و با حضور در جلسه درس امام راحل باعث رونق درس وی شد. وی در نجف عضو شورای استفتائات امام راحل بود و بعد از انقلاب نیز همچنان عضو این شورا بود. یکی از مقطع ها حساس زندگی زنده یاد راستی، نمایندگی امام در سازمان مجاهدین انقلاب بود.  علی‌رغم اینکه امام آیت‌الله راستی را صریحاً به‌عنوان نماینده خود در سازمان برگزیده بود اما جناح چپ این سازمان با محوریت بهزاد نبوی، محسن آرمین، فیض‌الله عرب‌سرخی، مصطفی تاج‌زاده، صادق نوروزی و پرویز قدیانی مکررا به برکناری آیت الله راستی کردند.( برای آشنایی زیادتر به تاریخچه سازمان مجاهدین انقلاب به اینجا( برای آشنایی زیادتر به تاریخچه سازمان مجاهدین انقلاب به مراجعه کنید.)

)وی در ۲۹ شهریور  و پس از تحمل سال‌ها مریضی در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

** عروج ۲ استادزاده امام خمینی

سال کنونی، سال عروج دو تن از استادزادگان امام راحل بود که بعد از عمری مجاهدت و خدمت به دین خدا با کوله‌باری از عمل صالح دنیا را ترک اظهار کردند. 

 مرحوم آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی  2 مهر۱۳۰۹ شمسی به دنیا آمد و تحت تربیت پدر قرار گرفت. وی دوره خستین را در دبستان توفیق تهران گذرانده و پس از آن در سال ۱۳۲۰ آغاز به تحصیل علوم دینی کرد. دوره مقدمات و سطح را در تهران نزد آیاتی چون شیخ محمدعلی لواسانی، میرزا ابوالحسن شعرانی، حاج سید عبدالکاظم عصار و میرزا مهدی آشتیانی تمام کرد.

بعد از مرگ پدرش در سال ۱۳۲۸ از تهران به شهر قم آمد و از محضر اساتید آن زمان من جمله آیت‌الله بروجردی، زنده یاد آیت‌الله حجت، آیت‌الله خوانساری و علاوه بر این امام خمینی استفاده نمود.

آن مرحوم در سال ۳۰ شمسی برای تکمیل تحصیلات حوزوی رهسپار نجف شد و نزد علمای حوزه نجف مثل آیات خویی، عبدالهادی شیرازی، روحانی و حلی اکتساب فیض کرد.

زندگی‌نامه آیت‌الله شاه‌آبادی؛ استادزاده امام که مسئول مقابله با ربا بود

آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی در دوران مقابله بر علیه حکومت پهلوی نیز کنار امام راحل فعالیت می‌کرد و زیادی از افرادی که اجازه شرعی از امام خمینی در مدت اقامت امام در نجف اشرف گرفتند، توسط آن زنده یاد معرفی شده بودند.  فعالیت‌های روشنگرانه و سخنرانی و تدارک تظاهرات بر ضد رژیم پهلوی من جمله کارهای وی بود.  آیت‌الله شاه‌آبادی در انتخابات مجلس خبرگان پنجم در سال ۹۴ از حوزه انتخابیه تهران در انتخابات شرکت نمود و به‌عنوان نفر یازدهم وارد مجلس خبرگان شد. آن زنده یاد بعد از یک دوره مریضی دوشنبه ۲۱ اسفند دار فانی را وداع اظهار کرد.

زنده یاد آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی

علاوه بر این برادر دیگر زنده یاد نصرالله پادشاه آبادی، آیت‌الله حاج شیخ روح‌الله شاه‌آبادی روز ۶ شهریور ماه ۹۶ از دنیا رفت. وی سال های متمادی در حوزه تهران، شهر قم و نجف اشرف در محضر آیات عظام بروجردی، سیداحمد خوانساری، سید محمدتقی خوانساری، علامه طباطبایی و امام راحل تلمذ کرد و در نهضت اسلامی به طور مستمر همراه امام خمینی بوده و سابقه مبارزات وی به پیش از سال ۴۲ و اهتمام بلیغ در راستای سازی حضور امام خمینی در عراق منتهی می‌شود.

آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی  پس از اخراج از عراق توسط رژیم بعث و برگشت به ایران در شهر قم مستقر شده و به تربیت طلاب در حوزه علمیه شهر قم همت کرد.

** مردی که اسمش با کمیته امداد پیوند خورده بود

زنده یاد سید رضا نیری عضو هیئت امنای کمیته امداد شخصی بود که اسمش با کمیته امداد گره خورده بود. وی در هشتم آبان ماه ماه سال ۱۳۱۴ در  دماوند و در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. وی با آغاز نهضت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۲  و تشکیل گروه مقابله موتلفه اسلامی همگام با افرادی مثل شهید حاج مهدی عراقی، حبیب‌الله عسگراولادی و جمعی دیگر در این تشکیلات به عنوان یکی از اعضای فعال و موثر وارد فعالیتهای سیاسی و مقابله با رژیم ظلم شاهی شد.

زنده یاد نیری در دهه ۵۰ با هدایت روحانیت مبارز و شخصیت‌هایی مثل شهید بهشتی، شهید باهنر، آیت‌الله خامنه‌ای، مرحوم هاشمی رفسنجانی و همگام با شهید رجایی فعالیت های خود را در پوشش موسسه رفاه دنبال کرد و کارهای موثر و مفیدی را به انجام رسانید.

وی پس از برتری انقلاب و با صادر کردن دستور حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر ایجاد کمیته امداد در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۷ مشارکت بنیادی و جدی خود را با این نهاد آغاز و مدتی بعد از سوی حضرت امام (ره) به عضویت در شورای مرکزی کمیته امداد مفتخر شد.

مقام معظم رهبری در پیام تسلیتی که برای زنده یاد سیدرضا نیری صادر کردندن، فرمودند "وی از دوران جوانی در فعالیتهای مبارزاتی وارد و از آغاز برتری انقلاب در تلاشهای گسترده‌ی اجتماعی و خدماتی فعال بودند. دامنه‌ی این فعالیتها به بیرون از مرزهای کشور نیز کشیده می‌شد."


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92742

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.