تاریخ ارسال : ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
تحلیلی بر ارقام سرسام آور برخی از مداحان:

مداحی یا کاسبی؟!

باید توجه داشت که هیئت های عزاداری نباید اجازه بدهند که برخی از مداحان به دنبال بازارگرمی در ماه محرم و صفر و روضه فروشی باشند

هر سال با فرارسیدن ماه محرم و صفر ایران و ایرانی سیاه پوش می‌شود، تکایا و هیأت‌های عزاداری در کوچه پس کوچه‌های شهرها و روستاها قد علم می‌کنند و مردم به قدر بضاعت‌شان به عزاداری سالار شهیدان و یاران باوفایش می‌نشینند.

 

به گزارش شلمچه نیوز، ده‌ها هزار هیأت عزاداری به پا می‌شود و ده‌ها هزار ذاکر و مداح اهل بیت ذکر مصیبت می‌گویند؛ذکر مصیبت‌شان از سر عشق به اهل بیت است و بی‌هیچ چشم‌داشتی ذکر سالار شهیدان می‌گویند، با تمام این اوصاف اما چند سالی است که کار و بار عده‌ای از مداحان به ظاهر سکه شده و برای برگزاری مراسم سوگواری سالار شهیدان، مبالغ آنچنانی طلب می‌کنند!

 

 

عده‌ای تنها با دریافت مبالغی سنگین ذکر اهل بیت می‌گویند. آسیبی که هر چند در بین عزاداران میلیونی اباعبدا… الحسین و صدها هزار مداح و ذاکری که بی‌هیچ چشم داشتی چراغ روضه اهل بیت را روشن نگاه می‌دارند، حساب ناشدنی است، اما می‌تواند چهره‌ای ناخوشایند از خود به جای بگذارد.

 

نظر به این رویکرد کلی که متأسفانه در حال رواج در کشورمان است، این روزها بحث گرانی بیش از حد حق الزحمه مداحان صدای همگان را درآورده و این ذهنیت ایجاد شده که بسیاری از مداحان به جای انجام فریضه مناسبت های مذهبی به دنبال کاسبی در ماه محرم و صفر و سایر ماههای دارای مناسبت مذهبی هستند.

 

اخبار واصله حاکی از آن است که در  برخی از شهرستان های مازندران برای حضور ساعته در مراسم روضه خوانی بالای ۱۰ میلیون تومان طلب می شود و این حق الزحمه ها باید با پذیرایی همراهان و اسکان در هتل و تهیه قلیان و سیستم های جدید صوتی و گریه بازان همراه باشد!

 

بی شک این اقدامات زشت و رفتارهای بسیار بد برخی از مداحان موجب ناراحتی و نگرانی جوانان و مردم در هیئت های مذهبی می شود.

 

باید توجه داشت که هیئت های عزاداری نباید اجازه بدهند که برخی از مداحان به دنبال بازارگرمی در ماه محرم و صفر و روضه فروشی باشند ؛ البته برخی از حسینیه ها و مساجد و هیئت های مذهبی از منابع دولتی بهره مند هستند براحتی اقدام به پرداخت مبالغ سنگین مالی می کنند و تبعیض آشکار بین حمایت های مالی در هیئت های مذهبی خود به جنجال های اجتماعی تبدیل شده است.

 

 

به هر سو باید پذیرفت که در برخی از موارد روحانیون نیز مبالغی سرسام آور از بانیان برگزاری مراسم مذهبی طلب می کنند که جنایت این افراد چندین برابر جنایت مداحان می باشد.

 

این گزارش حاکیست در تحلیلی این موضوع باید اشاره به این کرد که از یک طرف هم خود مردم مقصراند که به خاطر شنیدن نوحه و صدای شخص خاصی از یک سوی شهر به سوی دیگر می روند. اصرار مردم برای رفتن به مجلسی که در آن مداحی خاص مداحی می کند و از سوی دیگر پول های بی حساب و کتابی که متموّلان جامعه خرج می کنند مداحی را دچار آسیب کرده است. چرا که قدرت نه گفتن به مال دنیا خیلی سخت است.

 

از همه بزرگان و در راس مراجع معظم تقلید، علما و عموم مومنین و متدینین و صاحبان نفوذ و مسوولان و خاصه بزرگان جلسات و هیات و مداحان و روضه خوانان با اخلاص و دردمند اهل بیت عاجزانه انتظار می رود که هر چه سریع تر با تدبیری جلوی این آبروریزی و توهین به دستگاه امام حسین (ع) و و پاکت های نجومی را آنگونه که صلاح می دانند بگیرند تا مبادا اصل برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان زیرسوأل برود که قطعا همه ما در قبال آن مسئول خواهیم بود.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=69034

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.