تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

مداخله در انتخابات؛ طرح آخر آمریکا پس از شکست در پروژه تجزیه طلبی کشورهای منطقه

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار تغییرات منطقه گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ حدود یک ماه دیگر انتخابات پارلمانی عراق برگزار می‌شود. ارزش انتخابات این دوره بغداد بیشتر از هر دوره دیگری احساس می‌شود، چون که این نخستین انتخابات عراق بعد از برتری بر دولت خود خوانده و آمریکایی داعش هست.

تیتر

با توجه به شکست واشنگتن در پروژه تجزیه طلبی عراق از طریق پشتیبانی از گروهک‌های تروریستی، این بار انتخابات پارلمانی فضا را برای مزاحمت‌های آمریکا در این کشور مهیا کرده هست و دیگربار ایالات متحده مجال را با ارزش محسوب تا نهایت استفاده را از آن به عمل آورد، به گونه‌ای که مدتی قبل شش مشاور آمریکایی به دستاویز کمک به کمیساریای عالی انتخابات عراق وارد این کشور گردیدند.

دخالت آمریکا در امور داخلی  عراق پیشینه بسیار طولانی دارد و قبل از این نیز دخالت های واضحا و مخفی ایالات متحده در امور داخلی این کشور را شاهد بوده ایم, شاید بتوان ظهور گروهک تروریستی داعش با چراغ سبز و حمایت‌های مالی واشنگتن را بارزترین نشانه این مساله دانست که بعد از شش سال نتوانست با جنگ نیابتی آمریکا را به اغراض خود برساند، اهدافی که امروز راه های دیگری برای رسیدن به آن در دستور کار ترامپ و دار و دسته اش  قرار دارد.

قبل از این جورج آدام مدیر پیشین آژانس امنیت ملی ایالات متحده اعلام کرده بود “آمریکا برای مدت طولانی برای رسیدن به اهدف خود در خاورمیانه و دیگر منطقه های جهان از گروه‌های تروریستی پشتیبانی به عمل آورد”. علاوه بر این مایکل چوسودوسکی نویسنده کتاب جنگ آمریکا بر علیه تروریسم اعلام کرده بود:” ایجاد القاعده تنها اقدامی اطلاعاتی بود که به عنوان بهانه‌ای برای توجیه جنگ‌های آمریکا بر علیه افغانستان و عراق از آن استفاده شد”.

علاوه بر این مایکل چوسودوسکی نویسنده کتاب جنگ آمریکا بر علیه تروریسم اعلام کرده بود:” ایجاد القاعده تنها اقدامی اطلاعاتی بود که به عنوان بهانه‌ای برای توجیه جنگ‌های آمریکا بر علیه افغانستان و عراق از آن استفاده شد”.

تیتر

در این میان، نکته جالب ماجرا این هست که  واشنگتن توپ دخالت را به زمین جمهوری اسلامی ایران می اندازد, به گونه‌ای که جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا بیان کرده بود: ظواهر نگران‌کننده‌ای در دست داریم که نشان می‌دهد ایران در پی اثرگذاری گذاشتن در انتخابات عراق، از طریق پول هست، این پول برای اثرگذاری گذاری بر رأی دهندگان استفاده می‌شود!

نمونه دیگری از این دخالت های را می‌توان در ارتباط معاون ریاست جمهور آمریکا و حیدر العبادی نخست وزیر عراق جستجو کرد. علاوه بر این مبحث، خبرگزاری آسوشیتد پرس در این باره نوشته بود:” نفوذ ایران در عراق به ویژه بعد از شکست داعش، می‌تواند نقش بسیاری در انتخابات پارلمانی عراق که از طریق آن دولت این کشور تشکیل می‌شود، داشته باشد”.

معاون ریاست جمهور آمریکا طی این ارتباط بر پشتیبانی از انتخابات عراق، کوشش آمریکا برای ایفای نقش وسیع و ضمانت تندرستی آن اهتمام کرده بود. به نحوی که مدتی قبل عواطف نعمه ماینده ائتلاف دولت قانون عراق اظهار کرد:”سفارت آمریکا در بغداد اهتمام دارد زمینه تغییر نتیجه های انتخابات پارلمانی را طبق منفعت های خود فراهم سازد”.

علاوه بر این مبحث، خبرگزاری آسوشیتد پرس در این باره نوشته بود:” نفوذ ایران در عراق به ویژه بعد از شکست داعش، می‌تواند نقش بسیاری در انتخابات پارلمانی عراق که از طریق آن دولت این کشور تشکیل می‌شود، داشته باشد”.

در برابر، اما سران کشور عراق به خوبی دوست را از دشمن تشخیص داده اند و مدعی گردیدند که این آمریکاست که می‌خواهد با دخالت در انتخابات پارلمانی عراق که مهم‌ترین انتخابات این کشور تلقی می‌شود، نظم بغداد را به مخاطره بیندازد. به نحوی که مدتی قبل عواطف نعمه ماینده ائتلاف دولت قانون عراق اظهار کرد:”سفارت آمریکا در بغداد اهتمام دارد زمینه تغییر نتیجه های انتخابات پارلمانی را طبق منفعت های خود فراهم سازد”.

تیتر

حامد المطلک نائب ریاست کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز اظهار کرد: با دخالت نیرو‌های بیگانه در امور داخلی این کشور به دستاویز پشتیبانی از انتخابات آینده مجلس مخالفم.

علاوه بر این، یکی از اعضای این کمسیون گفته بود: حضور نیرو‌های بیگانه برای پشتیبانی از انتخابات مجلس این کشور بدون موافقت دولت و مردم پذیرفتنی نیست.

تیتر

سران بغداد بر جلوگیری از نفوذ کشور‌های دیگر بر امور داخلی عراق تصریح کردند که در این میان می‌توان به اظهارات موخر هادی العامری ریاست ائتلاف الفتح و از فرماندهان بسیج مردمی عراق اشاره نمود. وی اظهار کرد: سازگاری میان نهاد‌های امنیتی عراق یک مساله داخلی هست که هیچ کس حق ندارد در آن دخالت کند, علاوه بر این وجود عاملان تأثیرگذار بیگانه در انتخابات عراق بعید هست و اذن رخ دادن چنین رخدادی را نخواهیم داد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94558

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.